Andrzej Jacyna odebrał w piątek nominację na stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia - poinformowało Ministerstwa Zdrowia. Jacyna dotychczas pełnił obowiązki prezesa NFZ. Teraz wygrał konkurs rozpisany na to stanowisko.
Informację o powołaniu Andrzeja Jacyny na stanowisko prezesa NFZ przekazał Krzysztof Jakubiak, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Resort ogłosił konkurs na stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w połowie maja. W związku z konkursem wpłynęły trzy oferty, z czego największą liczbę punktów w postępowaniu konkursowym uzyskali Andrzej Jacyna oraz Zbigniew Orzeł.
Nabór na stanowisko przeprowadza zespół powołany przez ministra zdrowia. Zespół wyłania nie więcej niż trzech kandydatów, których następnie przedstawia ministrowi. Minister z kolei powołuje prezesa NFZ spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, po zasięgnięciu opinii Rady Funduszu.
Szereg wymagań
Kandydat na stanowisko prezesa NFZ musi mieć wykształcenie wyższe magisterskie (lub równorzędne) w zakresie prawa, medycyny, ekonomii, organizacji ochrony zdrowia lub zarządzania. Musi być także obywatelem polskim i korzystać z pełni praw publicznych. Kandydować nie może osoba skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Kandydat musi mieć ponadto kompetencje kierownicze i co najmniej sześcioletni staż pracy, w tym co najmniej trzyletni na stanowisku kierowniczym oraz wiedzę z zakresu spraw należących do właściwości Narodowego Funduszu Zdrowia.
Szef Ministerstwa Zdrowia Łukasz Szumowski wspólnie z Andrzejem Jacyną na środowym briefingu poinformowali o planach przekazania dodatkowych pieniędzy w kwocie 1,5 miliarda złotych między innymi na operacje zaćmy, endoprotezoplastykę, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz na rehabilitację osób niepełnosprawnych.
Wieloletni dyrektor mazowieckich placówek
Andrzej Jacyna jest lekarzem, absolwentem gdańskiej Akademii Medycznej. Posiada specjalizację II stopnia w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Ukończył także studia podyplomowe w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie.
W latach 1999–2001 był dyrektorem Branżowej Kasy Chorych dla Służb Mundurowych, a następnie dyrektorem Szpitala Grochowskiego w Warszawie. Od maja 2005 roku do marca 2008 roku pracował jako dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Między 2008 a 2012 rokiem pełnił funkcję zastępcy dyrektora do spraw lecznictwa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego imienia profesora W. Orłowskiego CMKP w Warszawie. 1 lutego 2016 roku został wybrany na stanowisko zastępcy prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do spraw Medycznych.
Od 14 marca 2016 roku pełnił obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
Autor: akw//now / Źródło: PAP