Akademia PiS. Kaczyński na inaugurację opowie o konfliktach

Autor:
ads/adso
Źródło:
PAP
Kaczyński: musimy się zmobilizować tak, aby w każdym komitecie wyborczym było przynajmniej dwoje naszych przedstawicieli
Kaczyński: musimy się zmobilizować tak, aby w każdym komitecie wyborczym było przynajmniej dwoje naszych przedstawicieliTVN24
wideo 2/8
TVN24Kaczyński: musimy się zmobilizować tak, aby w każdym komitecie wyborczym było przynajmniej dwoje naszych przedstawicieli

Jarosław Kaczyński zainauguruje w piątek Akademię Prawa i Sprawiedliwości - zapowiedział prezes Rządowego Centrum Legislacji i kierownik Akademii Krzysztof Szczucki. Uczestnikami Akademii PiS będą politycy partii rządzącej i działacze młodzieżówki. Wykłady - poza Kaczyńskim - ma wygłosić też między innymi premier Mateusz Morawiecki, ministrowie i szef Orlenu Daniel Obajtek.

- W piątek pan prezes Jarosław Kaczyński zainauguruje start Akademii Prawa i Sprawiedliwości. To projekt intelektualno-kompetencyjny, który pozwoli nam znaleźć odpowiedzi na kluczowe pytania zadawane przez wyborców. Już dziś musimy rozmawiać o tym, jaką Polskę chcemy widzieć, gdy przejdziemy przez obecne zawirowania gospodarcze i geopolityczne. Rozwiązań dzisiejszych problemów i wizji na kolejne dekady Polacy oczekiwać będą od nas także w kampanii wyborczej - mówił Szczucki.

Uczestnikami Akademii będą parlamentarzyści PiS, przedstawiciele Forum Młodych PiS, a także samorządów. - W zjazdach Akademii będzie brało udział po około 150 zaproszonych liderów Prawa i Sprawiedliwości. W ten sposób powstaje wewnętrzny system kształcenia, debaty i formowania idei politycznej. Żywy think tank, tworzony przez tych, którym później przyjdzie wdrażanie opracowanych przez nas programów - zaznaczył Szczucki. - Dlatego wiele czasu poświęcimy na debaty. Będziemy zachęcać uczestników Akademii do dyskusji, zadawania pytań, a także do krytycznych uwag - dodał.

"Skąd jesteśmy?", "dokąd zmierzamy?"

Wykłady w ramach Akademii PiS zostały pogrupowane w trzy bloki: "Skąd jesteśmy?", "Dokąd zmierzamy?" oraz trzeci dotyczący problematyki prawnej. Spotkania będą się odbywały raz w miesiącu, aż do czerwca przyszłego roku. - Później nastąpi ewaluacja i planowanie kolejnych edycji Akademii - poinformował Szczucki.

W inauguracyjnym spotkaniu Akademii PiS udział weźmie lider ugrupowania Jarosław Kaczyński. - Wygłosi wykład dotyczący konfliktów w III RP. O co w nich chodziło i jak ukształtowały one taką a nie inną scenę polityczną - zapowiedział.

Podczas kolejnych zjazdów wśród prelegentów znajdą się m.in. premier Mateusz Morawiecki, który będzie mówił o polityce rządu, zwłaszcza gospodarczej, wicepremier Henryk Kowalczyk o kwestiach rolniczych, szefowa MRiPS Marlena Maląg o kwestiach społecznych, prezes Orlenu Daniel Obajtek o gospodarce.

- Wykłady wygłosić ma także Sławomir Cenckiewicz, który będzie opowiadał o spuściźnie byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także Piotr Gontarczyk, który będzie komentował Okrągły Stół, czy europoseł Karol Karski, który będzie opowiadał o procedurach w Parlamencie Europejskim - mówił kierownik Akademii PiS.

"Mieszanka niewybuchowa praktyków i teoretyków"

Jak ocenił, to taka "mieszanka niewybuchowa praktyków i teoretyków". - Chcemy dać członkom PiS: parlamentarzystom, a także młodym ludziom związanym z ugrupowaniem, którzy będą uczestnikami spotkań, dostęp do nowych ustaleń naukowych, nowych idei, nowych argumentów, którymi mogą posługiwać się w debacie publicznej. Podczas spotkań będziemy się zastanawiać, czy w jakimś obszarze nie należy uzupełnić propozycji programowych - wskazał.

Szczucki przyznał, że pomysły, które pojawią się podczas spotkań mogą mieć odzwierciedlenie w przygotowywanym w PiS nowym programie wyborczym, który ma zostać zaprezentowany późną wiosną przyszłego roku.

Autor:ads/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości