"Trójkolorowe strzały" i polski Han Solo. Tłumy widzów na Air Show w Radomiu

PAP/Michał WalczakOrganizatorzy spodziewają się nawet 200 tys. widzów

Tłumy miłośników lotnictwa podziwiały podniebne ewolucje polskich i zagranicznych pilotów na Międzynarodowych Pokazach Lotniczych "Air Show", które w sobotę rozpoczęły się w Radomiu. Podczas dwudniowej imprezy w sumie wystąpi ok. 260 samolotów i śmigłowców z Polski i 19 innych państw.

Radomski Air Show to największa tego typu impreza lotnicza. W ciągu dwudniowych pokazów organizatorzy spodziewają się około 200 tys. widzów. Na lotnisku od rana panowała piknikowa atmosfera. Miłośnicy lotnictwa całymi rodzinami zwiedzali wystawę statyczną, a potem - siedząc na trawie - obserwowali podniebne wyczyny pilotów.

Duże zainteresowanie publiczności wzbudził m.in. pokaz kapitana Adriana Rojka z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Jego widowiskowy, pionowy start podczas niedawnego Royal International Air Tattoo w Wielkiej Brytanii obejrzało na YouTube kilka milionów osób. Teraz oklaskiwali go widzowie radomskiego Air Show.

- To nie jest aż tak trudny manewr, ale wymaga wyczucia i rozwagi podczas wykonywania. Najpierw trzeba się rozpędzić, a potem z odpowiednią siłą pociągnąć drążek sterowy na siebie... i cała filozofia - powiedział PAP kpt. Rojek.

Pilot MiG-a 29 zdradził, że kiedy jest w górze, myśli tylko o zadaniu, które ma wykonać. - Chodzi o to, by się tak przygotować mentalnie do lotu, żeby skupić się na zadaniu, a nie na emocjach i myśleniu o tym, że ktoś na dole ogląda pokaz - stwierdził Rojek.

"Trójkolorowe Strzały" i inni

Zgromadzona na lotnisku publiczność z uwagą oglądała także podniebne popisy zespołów akrobacyjnych m.in. z Polski, Włoch, Hiszpanii, Jordanii i Szwajcarii. Polskę reprezentował zespół Biało-Czerwone Iskry. Piloci - dla jednej z par, która w trakcie pokazów zaręczyła się, co publicznie ogłosił komentator - za pomocą dymów narysowali na niebie czerwone serce.

Duże brawa od widzów otrzymał włoski zespół Frecce Tricolori (10 odrzutowych MB-339). Program zespołu rozpoczyna się od hymnu Włoch, a po chwili lecące w górze wypuszczają dymy w kolorach flagi włoskiej. Następnie "Trójkolorowe Strzały" wykonują zapierające dech w piersiach podniebne ewolucje.

Wśród gości tegorocznego Air Show była również premier Ewa Kopacz i wicepremier, szef MON-u Tomasz Siemoniak. - Staram się być na każdym Air Show. Ta wspaniała impreza jest połączeniem tego, co my już prezentujemy w naszej armii i w lotnictwie cywilnym, z tymi dziesiątkami tysięcy fanów z Polski i z zagranicy, którzy przyjeżdżają na pokazy do Radomia - powiedziała podczas briefingu prasowego szefowa rządu.

Pokazy na radomskim Air Show odbędą się także w niedzielę. Podobnie jak w sobotę, na ten dzień także zaplanowano blisko dziesięciogodzinny program pokazów.

Podczas dwudniowej imprezy organizatorzy spodziewają się około 200 tys. widzów. Nad ich bezpieczeństwem czuwać ma prawie 700 policjantów. Funkcjonariusze pomagać będą w dotarciu na parkingi, z których specjalnymi liniami autobusowymi będzie można szybko dojechać w okolice lotniska. Osoby udające się na pokazy wyróżniać ma biała kartka z napisem „Air Show”, umieszczona przed przednią szybą.

Awaryjne lądowanie

Dwie godziny przed zakończeniem pokazów doszło do awaryjnego lądowania śmigłowca stacji TVN.

- Podczas lotu do macierzystego lotniska śmigłowiec miał kłopoty kilka kilometrów od Radomia. Pomocy załodze udzielili członkowie załogi wojskowego dyżurnego śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego. Nasi piloci bardzo szybko przybyli na miejsce - mówił podczas specjalnie zwołanego briefingu rzecznik Air Show ppłk. Artur Goławski.

Załogę śmigłowca zabrano do szpitala w Radomiu. Na pokładzie były dwie osoby - pilot i operator kamery. Obaj zostali wypisani już ze szpitala - poinformowała w sobotę wieczorem Lidia Zagórska z biura prasowego TVN.

Ppłk. Goławski podkreślał podczas briefingu, że na miejscu awaryjnego lądowania nie doszło do strat. Śmigłowiec TVN jest uszkodzony.

Przyczyny wypadku zbada Państwowa Komisja ds. Badania Wypadków Lotniczych.

Od 15 lat

Od 2000 r. Air Show odbywa się na radomskim lotnisku; od 2003 r. jest organizowane co dwa lata. Pierwsze Air Show zorganizowano w 1991 r. w Poznaniu, potem pokazy odbywały się w Gdyni, Bydgoszczy i Dęblinie. Ostatnie pokazy - w sierpniu 2013 r. - w ciągu dwóch dni obejrzało blisko 200 tys. widzów.

Organizatorami pokazów są: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, miasto Radom, Aeroklub Polski, Port Lotniczy Radom oraz Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT.

Autor: ts//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Michał Walczak

Pozostałe wiadomości