Agent SB stawia pomnik bohaterom

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Agent SB stawia pomnik bohaterom

Tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa z czasów PRL buduje w stolicy pomnik upamiętniający ewakuację ostatnich ocalałych bojowników z powstania w getcie warszawskim - pisze dziennik "Polska".

Paweł Mikłasz, prezes stowarzyszenia Pamięć Diaspory, pomysłodawca budowy pomnika, który ma stanąć w Warszawie przy ul. Prostej 51, został pod koniec sierpnia uznany przez Instytut Pamięci Narodowej za tajnego współpracownika służb komunistycznych, który działał w latach 70. i 80. pod kryptonimami Jan Lewandowski i Stanisław Wysocki (dokument dekryptonimizacyjny IPN z 22 sierpnia 2008 r.). Ta informacja oraz fakt zaangażowania się Mikłasza w budowę pomnika oburzyły środowisko byłych opozycjonistów.

- Ten człowiek był niezwykle perfidnym agentem. Zaprzyjaźniał się z ludźmi, a potem na nich donosił – mówi dziennikowi Andrzej Czuma, poseł PO, były działacz opozycji antykomunistycznej. - Tacy jak on nie powinni brać udziału w życiu publicznym, a już na pewno nie firmować swoim nazwiskiem tak szczytnych inicjatyw jak upamiętnienie powstania w getcie – dodaje.

"Szkodził podziemiu za PRL"

Paweł Mikłasz w czasach PRL na zlecenie środowisk opozycyjnych drukował książki i pisma zakazane przez władze PRL. Część nakładów dziwnym trafem wpadała w ręce SB - akcentuje gazeta.

- Działalność Pawła Mikłasza w czasach PRL była niezwykle szkodliwa dla całego ówczesnego podziemia – mówi Aleksander Hall, dawny opozycjonista, były minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. - Jest to człowiek, którego doskonale znałem, i po obejrzeniu dokumentów zgromadzonych w IPN jestem pewien, że był tajnym współpracownikiem SB – dodaje.

Mikłasz: Nigdy na nikogo nie donosiłem

Paweł Mikłasz do współpracy ze służbami PRL się nie przyznaje, więc nie widzi nic złego w kierowaniu budową pomnika. - Nigdy na nikogo nie donosiłem – mówi Mikłasz. "Nigdy niczego nie podpisałem. Dokumenty, które są w IPN, są sfabrykowane przez agentów – twierdzi. W donosicielską przeszłość Mikłasza nie wierzą również przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które patronuje budowie pomnika.

Jednak dokumenty, do których dotarł dziennik "Polska", wskazują zupełnie co innego. W notatkach podpisanych pseudonimem Pawła Mikłasza (TW "Jan Lewandowski") znajdują się informacje o inwigilowaniu przez niego Janusza Szpotańskiego, Edwarda Staniewskiego, Andrzeja Czumy i Leszka Moczulskiego.

Źródło: TVN24, PAP