Agencja Uzbrojenia podpisała w piątek umowę ze szwedzkim Saabem na zakup dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego dla Marynarki Wojennej - poinformował rzecznik Agencji Krzysztof Płatek. Kontrakt na zaprojektowanie, budowę i wsparcie techniczne okrętów opiewa na około 620 milionów euro.
Jak podkreślił w rozmowie z PAP Krzysztof Płatek, kontrakt na zaprojektowanie, budowę i wsparcie techniczne okrętów ma wartość około 620 milionów euro, a okręty mają zostać dostarczone do polskiej marynarki w 2027 roku. - Zapewnią bardzo szerokie zdolności rozpoznania na morzu. Umożliwią pozyskiwanie danych rozpoznawczych w szerokim spektrum rozpoznania radioelektronicznego (z ang. signals intelligence - SIGINT) - podkreślił rzecznik AU.
Z kolei w komunikacie od spółki Saab AB czytamy, że "okręty rozpoznawcze przeznaczone są m.in. do rozpoznania sygnałów radioelektronicznych i łączności radiowej".
"Saab będzie głównym wykonawcą, odpowiedzialnym za projektowanie i budowę dwóch okrętów oraz wyposażenie ich w zaawansowane systemy zadaniowe. Kadłuby okrętów zostaną wybudowane w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A." - informuje koncern.
Jak dodano w komunikacie opublikowanym przez Agencję Uzbrojenia, w realizację umowy zostaną zaangażowane również inne podmioty polskiego przemysłu obronnego, "co przełoży się na znaczący udział podmiotów krajowych w tym kontrakcie".
Prezes Saab: jesteśmy dumni, że Saab został wybrany partnerem Sił Zbrojnych RP
"Jesteśmy dumni, że Saab został wybrany partnerem Sił Zbrojnych RP w dziedzinie systemów morskiego rozpoznania radioelektronicznego. Nasz wkład w rozbudowę zdolności obejmuje budowę zaawansowanych okrętów wyposażonych w światowej klasy sensory oraz w pełni zintegrowane systemy zadaniowe, w których Saab ma wieloletnie doświadczenie" - powiedział cytowany w komunikacie Saaba Micael Johansson, prezes i dyrektor generalny spółki.
To nie jedyne realizowane obecnie polskie zamówienie na uzbrojenie od Saaba. W październiku firma poinformowała, że ma dostarczyć Polsce kolejne pojazdy podwodne Double Eagle SAROV, służące do bezpiecznej neutralizacji min morskich. Pojazdy zostaną dostarczone w latach 2026-2027.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: saab.com/newsroom