Szef komisji wizowej zapowiedział 11 zawiadomień do prokuratury

Źródło:
PAP, TVN24
Szef komisji ds. afery wizowej zapowiedział 11 zawiadomień do prokuratury
Szef komisji ds. afery wizowej zapowiedział 11 zawiadomień do prokuratury TVN24
wideo 2/6
Szef komisji ds. afery wizowej zapowiedział 11 zawiadomień do prokuratury TVN24

Na wtorkowym posiedzeniu komisji do spraw afery wizowej jej szef Marek Sowa (KO) przedstawił projekt raportu końcowego z kilkunastoma wnioskami. - W wyniku zgromadzonego obszernego materiału dowodowego proponuję, aby komisja przyjęła i rozważyła możliwość skierowania 11 zawiadomień do prokuratury - poinformował. Dotyczą one między innymi byłego premiera Mateusza Morawieckiego oraz byłych ministrów Zbigniewa Raua, Mariusza Kamińskiego czy Jadwigi Emilewicz.

Przygotowany raport końcowy liczy 340 stron, plus załączniki. Znajdzie się w nim kilkanaście wniosków podsumowujących. - Praktycznie każdy z tych wniosków jest zarzutem kierowanym do państwa kierowanego wówczas przez PiS. Polska najbardziej rozregulowała system polityki wizowej spośród wszystkich krajów europejskich. U nas było najłatwiej uzyskać wizę. Polska była takim hubem, przez który można było uzyskać przepustkę do wjazdu na teren całej Unii Europejskiej - zaznaczył przewodniczący komisji.

Członkowie komisji będą mieli czas do 3 grudnia na zgłoszenie poprawek. Następnie 3 grudnia komisja będzie debatować nad kształtem raportu i rozstrzygnie w głosowaniu poprawki. Do 6 grudnia posłowie będą mogli zgłosić zdania odrębne do raportu. Po tym terminie raport trafi do marszałka Sejmu Szymona Hołowni, który zdecyduje o dacie jego przedstawienia na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

Komisja rozpoczęła prace w lutym. Przesłuchała 37 świadków i odebrała opinie od dwóch biegłych. Odbyło się 40 posiedzeń i ponad 110 godzin przesłuchań.

Komisja wizowaRadek Pietruszka/PAP

Sowa o "systematycznym demontażu polskiego systemu migracyjnego"

- Kluczowe ustalenia Komisji to stwierdzenia, że działania rządu PiS-u przyczyniły się do niekontrolowanego napływu migrantów posiadających polskie wizy. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych funkcjonował korupcjogenny system umożliwiający załatwianie wiz z pominięciem obowiązujących procedur. Politycy PiS, a także wyżsi urzędnicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych posiadali wiedzę o procederze, jego skali i kierunkach migracji. Pomimo to nie podjęli działań, aby zapobiec tej sytuacji - mówił Sowa na wtorkowym posiedzeniu komisji.

Jak dodał, "afera wizowa pogorszyła stan polskiego bezpieczeństwa i negatywnie wpłynęła na postrzeganie Polski na arenie międzynarodowej".

Komisja śledcza ds. afery wizowejRadek Pietruszka/PAP

Nawiązał do słów Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że w tej sprawie nie było żadnej wielkiej afery, a jedynie "niewielkie przestępcze przedsięwzięcie". - To "niewielkie przestępcze przedsięwzięcie" okazało się być systematycznym demontażem polskiego systemu migracyjnego. Od unieważnienia strategii migracyjnej, po zmiany prawa umożliwiające sprowadzenie setek tysięcy migrantów, aż po bezprawne programy specjalne i szybkie ścieżki, które otwarły wrota do strefy Schengen niemal dla każdego - oświadczył Sowa.

Dodał, że "Polska straciła na wiarygodności jako jeden z filarów bezpieczeństwa strefy Schengen, co znajduje swoje odzwierciedlenie w zastrzeżeniach innych państw kierowanych do naszego kraju".

Zawiadomienia do prokuratury

Sowa poinformował, że komisja skieruje 11 zawiadomień do prokuratury i jedną skargę do prokuratora krajowego na opieszałość postępowania prowadzonego przez wydział do spraw przestępczości zorganizowanej PK w Lublinie. To ten wydział prowadzi śledztwo dotyczące płatnej protekcji w związku z przyspieszaniem procedur wizowych. Zarzuty usłyszeli w nim m.in. były wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk i jego współpracownik Edgar Kobos.

Sowa sprecyzował, że trzy zawiadomienia do prokuratury będą dotyczyć nieprawidłowości w programie Poland Business Harbour. Padną w nich nazwiska byłego premiera Mateusza Morawieckiego, byłej minister rozwoju Jadwigi Emilewicz i byłej pełnomocniczki premiera do spraw GovTech Justyny Orłowskiej.

Program Poland. Business Harbour zakładał uproszczoną procedurę wizową dla firm, startupów i specjalistów IT, bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Pod koniec stycznia został zawieszony.

Komisja śledcza ds. afery wizowejRadek Pietruszka/PAP

Cztery zawiadomienia - wyliczał Sowa - dotyczą braku nadzoru w MSZ nad procesem wydawania wiz, narażenia budżetu państwa na straty finansowe w wyniku wynajmu nieruchomości na potrzeby Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi i Centrum Informacji Konsularnej w Kielcach oraz "pomocnictwa w załatwianiu wiz, przyspieszaniu czy pomijaniu procedur wizowych na życzenie osób protegowanych związanych z Wawrzykiem". Zarzuty będą skierowane pod adresem m.in. byłego szefa MSZ Zbigniewa Raua.

Komisja ma również złożyć zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez byłego wiceministra rolnictwa Lecha Kołakowskiego - za ingerowanie w procedury wizowe i byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego - za niepodjęcie działań po informacjach o podejrzeniu korupcji w MSZ.

Piotr Wawrzyk i Zbigniew RauPAP/Marcin Obara

Propozycje wniosków do raportu końcowego

Na wtorkowym posiedzeniu posłowie z sejmowej komisji śledczej przedstawiali kolejne wnioski, które mają być zawarte w raporcie końcowym komisji.

Pierwsze wnioski przedstawiła posłanka KO i wiceszefowa komisji Maria Janyska. Odniosła się ona do kwestii programu Poland. Business Harbour, który był jednym z obszarów badań komisji. Jak oceniła, program został zrealizowany bez odpowiedniego nadzoru, bez odpowiednich mechanizmów kontroli i weryfikacji jego beneficjentów, w tym obywateli Rosji, co pogorszyło stan polskiego bezpieczeństwa. Oceniła, że program był zarządzany w "niewłaściwy, a nawet niebezpieczny" sposób.

- Wszystkie wnioski, które zostały sformułowane w raporcie dotyczą państwowego zarządzania obszarem legalizacji pobytu cudzoziemców. Na przykładzie m.in. programu Poland. Business Harbor komisja wykazała, że to zarządzanie było złe, niewłaściwe, wręcz niebezpieczne, a wiele osób zajmujących kluczowe stanowiska w resortach i instytucjach, które powinny dbać o bezpieczeństwo procedur wizowych, migracyjnych, zlekceważyło te obowiązki wobec państwa polskiego i wobec obywateli - powiedziała Janyska.

Kolejny wniosek przedstawiła posłanka Polski 2050 Aleksandra Leo. Oceniła, że Polska "postrzegana była jako kraj prowadzący najbardziej otwartą i liberalną politykę wizową w strefie Schengen, co miało negatywne konsekwencje dla międzynarodowego wizerunku Polski". W MSZ - jak mówiła - funkcjonował patologiczny i korupcjogenny system wydawania wiz, którego kluczowym elementem był ówczesny wiceszef resortu Piotr Wawrzyk.

Maciej Konieczny z Razem powiedział, że przyjęte w badanym przez komisję okresie zmiany legislacyjne "doprowadziły do utraty kontroli przez Polskę nad procesem przyznawania wiz cudzoziemcom, zwiększały ryzyko masowej migracji, i otwierały możliwość nadużyć na dużą skalę". - Zlokalizowanie centrum decyzji wizowych w Łodzi i centrum informacji konsularnej w Kielcach było wynikiem politycznych decyzji ministra Zbigniewa Raua - dodał.

Autorka/Autor:momo/kab

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Marcin Obara

Pozostałe wiadomości
71. służba posterunkowego Bartosza Z. Pierwsza na Pradze

71. służba posterunkowego Bartosza Z. Pierwsza na Pradze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Podjąłem decyzję o przekazaniu 3,5 miliarda złotych na rzecz CPK, w formie obligacji skarbowych. Dofinansują one spółkę - powiedział premier Donald Tusk przed posiedzeniem rządu. Pieniądze mają trafić między innymi na prace związane z projektowaniem terminala lotniska i dworca kolejowego.

"Podjąłem decyzję". Premier Tusk o CPK

"Podjąłem decyzję". Premier Tusk o CPK

Źródło:
tvn24.pl

Korea Północna odcięła linie wysokiego napięcia zainstalowane przez Koreę Południową, którymi dostarczano prąd do nieczynnej strefy przemysłowej Kaesong po północnej stronie granicy - przekazało we wtorek wojsko w Seulu. Strefę otwarto w 2004 roku na fali ocieplenia relacji i była sztandarowym przykładem pokojowej współpracy i pojednania obu krajów.

To miał być symbol współpracy. Reżim Kima rozpoczął demontaż

To miał być symbol współpracy. Reżim Kima rozpoczął demontaż

Źródło:
PAP

Wśród pasażerów statku, który zatonął w pobliżu miasta Marsa Alam w Egipcie, było dwoje pasażerów z polskim obywatelstwem, są uznani za zaginionych - przekazał rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Wroński. Gubernator prowincji Morza Czerwonego przekazał, że z łodzi wydobyto trzy ciała, a 13 osób nadal jest poszukiwanych.

Zatonięcie statku w Egipcie. MSZ potwierdza informacje o obywatelach Polski

Zatonięcie statku w Egipcie. MSZ potwierdza informacje o obywatelach Polski

Źródło:
TVN24, Reuters

Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 35 procent badanych, a Prawo i Sprawiedliwość - 32 procent. Konfederacja, która uplasowała się na trzecim miejscu, uzyskała 13 procent głosów - wynika z sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24.

KO przed PiS, Konfederacja na podium. Najnowszy sondaż partyjny

KO przed PiS, Konfederacja na podium. Najnowszy sondaż partyjny

Źródło:
TVN24

Reserved - znana polska sieć odzieżowa - wycofała kilka produktów ze swoich sklepów. "W związku z niespełnieniem standardów jakości" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie spółki.

Reserved wycofuje produkty. Apel do klientów

Reserved wycofuje produkty. Apel do klientów

Źródło:
tvn24.pl

Szczecińscy radni podjęli uchwałę o przeprowadzenie w urzędzie miasta kontroli, mającej wyjaśnić, dlaczego wydano zgodę na budowę kontrowersyjnego bloku przy ulicy Szymanowskiego 18. Zgoda została cofnięta przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

Sąd cofnął zgodę na budowę kontrowersyjnego bloku, radni chcą kontroli w urzędzie

Sąd cofnął zgodę na budowę kontrowersyjnego bloku, radni chcą kontroli w urzędzie

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sąd zgodził się, aby Bartosz Z., policjant podejrzany o zastrzelenie kolegi z pionu kryminalnego na Pradze Północ, wyszedł na wolność za poręczeniem majątkowym. Bartosz Z. usłyszał już zarzuty przekroczenia uprawnień i nieuzasadnionego użycia broni służbowej oraz spowodowania choroby realnie zagrażającej życiu, a w następstwie spowodowania śmierci innej osoby.

Policjant zginął od kuli kolegi. Jest decyzja sądu w sprawie aresztu dla podejrzanego

Policjant zginął od kuli kolegi. Jest decyzja sądu w sprawie aresztu dla podejrzanego

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Chciał zmienić pas ruchu, ale przez nadmierną prędkość "przeleciał" nad żywopłotem. Z jego auta poleciały iskry i dym. Policja pokazuje nagranie z niebezpiecznego zdarzenia w Płocku.

"Przeleciał" nad pasem zieleni, z auta poleciały iskry. Nagranie

"Przeleciał" nad pasem zieleni, z auta poleciały iskry. Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

BBC publikuje rozmowę z rosyjskim dezerterem, byłym oficerem służącym w tajnym rosyjskim ośrodku broni jądrowej. Jak mówi, w lutym 2022 r., w dniu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, baza została postawiona w stan pełnej gotowości bojowej.

Rosyjski dezerter i tajemnice bazy nuklearnej. W dniu inwazji na Ukrainę "byliśmy gotowi"

Rosyjski dezerter i tajemnice bazy nuklearnej. W dniu inwazji na Ukrainę "byliśmy gotowi"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda, który przebywa w Armenii, był pytany przez dziennikarzy, jak ocenia kandydatów na prezydenta, wyłonionych do tej pory. - Bardzo się cieszę, że proces formowania się tej grupy kandydatów na urząd prezydenta jest w toku - mówił Andrzej Duda. Wspomniał o Rafale Trzaskowskim, potrzebował jednak podpowiedzi z nazwiskiem kandydata Prawa i Sprawiedliwości.

Do trzech razy sztuka. Prezydent zapomniał, jak nazywa się kandydat PiS-u

Do trzech razy sztuka. Prezydent zapomniał, jak nazywa się kandydat PiS-u

Źródło:
TVN24

22-letni Włoch został aresztowany za chuligańskie zachowanie w samolocie i na lotnisku w Pyrzowicach. Śledczy obawiali się, że mężczyzna może zagrażać kolejnym osobom. Jednego pasażera uderzył pięścią w głowę, drugiemu "założył dźwignię na szyję".

Atakował pasażerów w samolocie i na lotnisku. "Podchodził i dusił chwytem, jakby trenował sztuki walki"

Atakował pasażerów w samolocie i na lotnisku. "Podchodził i dusił chwytem, jakby trenował sztuki walki"

Źródło:
tvn24.pl

W wieku 78 lat zmarł znany polski biznesmen Henryk Kania - poinformował burmistrz Ustronia Paweł Sztefek. Kania stworzył Zakłady Mięsne Henryk Kania, jedną z największych firm w branży.

Znany polski biznesmen Henryk Kania nie żyje

Znany polski biznesmen Henryk Kania nie żyje

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Ciało 20-letniej Justyny B. zostało znalezione w listopadzie 2023 roku w jednym z krakowskich mieszkań. Teraz rozpoczął się proces w sprawie zabójstwa kobiety. Przed rozprawą na sądowym korytarzu doszło do spotkania rodzin zmarłej i oskarżonego. Musiała interweniować policja.

Burzliwy start procesu w sprawie zabójstwa 20-latki. Interweniowała policja

Burzliwy start procesu w sprawie zabójstwa 20-latki. Interweniowała policja

Źródło:
PAP

Kurierzy żartują, że ich rodziny zamawiają paczki, żeby się z nimi zobaczyć. Ostatnie tygodnie roku to najgorętszy czas w branży. Poczta Polska twierdzi, że w tym okresie dostarcza nawet 3,5 mln przesyłek dziennie. Tylko jedna firma. Sytuacja jest rozwojowa, bo z roku na rok Polacy kupują coraz więcej przez internet.

"Pożegnaj się z bliskimi, zobaczycie się po świętach"

"Pożegnaj się z bliskimi, zobaczycie się po świętach"

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (UMWM) poinformował, że otrzymał oświadczenie o niewypłacalności biura podróży Tamada Tour. Oznacza to, że organizator turystyki nie jest w stanie wywiązać się z umów zawartych z klientami ani zwrócić im wpłaconych pieniędzy. Co teraz mogą zrobić poszkodowani?

Biuro podróży ogłosiło niewypłacalność. Ważny komunikat dla klientów

Biuro podróży ogłosiło niewypłacalność. Ważny komunikat dla klientów

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek w Sądzie Okręgowym w Koninie rozpoczął się proces w sprawie śmierci 17-letniego mieszkańca Tarnowej. Fabian Zydor zaginął w 2016 roku i do dziś nie udało się odnaleźć jego ciała. Śledczy przez wiele lat próbowali ustalić, co stało się z nastolatkiem. Według prokuratury Fabiana zamordowało trzech mężczyzn, a motywem miał być niespłacony dług. Wszyscy oskarżeni byli już notowani i odbywają kary w zakładach karnych za inne przestępstwa.

"Założyli na głowę worek, pobili, ciało wrzucili do Warty". Rusza proces w sprawie zabójstwa Fabiana Zydora

"Założyli na głowę worek, pobili, ciało wrzucili do Warty". Rusza proces w sprawie zabójstwa Fabiana Zydora

Źródło:
TVN24, PAP

Było dla mnie całkowicie jasne, że prezydent Putin nie stałby bezczynnie i nie patrzył, jak Ukraina dołącza do NATO - oceniła Angela Merkel, broniąc swojej decyzji o blokowaniu w 2008 roku akcesji Ukrainy do Sojuszu. Była kanclerz Niemiec w wywiadzie dla BBC tłumaczyła również swoje motywy budowy gazociągów Nord Stream.

Merkel broni decyzji o blokowaniu przyjęcia Ukrainy do NATO. "Widzielibyśmy konflikt jeszcze wcześniej"

Merkel broni decyzji o blokowaniu przyjęcia Ukrainy do NATO. "Widzielibyśmy konflikt jeszcze wcześniej"

Źródło:
BBC, PAP, tvn24.pl

Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej byli dumni z tego, że prezes będzie walczył o urząd prezydenta. Jeden z pracowników postanowił takim wpisem się podzielić - mówił na konferencji prasowej kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki. Odniósł się do wpisu na profilu IPN o jego starcie w wyborach i reakcji europosła KO Krzysztofa Brejzy.

Nawrocki: pracownicy IPN byli dumni, że startuję i jeden z nich postanowił opublikować taki wpis

Nawrocki: pracownicy IPN byli dumni, że startuję i jeden z nich postanowił opublikować taki wpis

Źródło:
TVN24

We wtorek w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie ruszył proces odwoławczy w sprawie zabójstwa półrocznego Maksymiliana, znęcania się nad nim i nad jego wówczas dwuipółletnią siostrą Leną. Głównym oskarżonym jest skazany nieprawomocnie na dożywocie za te czyny znajomy rodziców dzieci.

Ciężko pobity Maks zmarł w szpitalu, Lenka też była bita

Ciężko pobity Maks zmarł w szpitalu, Lenka też była bita

Źródło:
PAP

Pracownik firmy Macy's był odpowiedzialny za tak wiele nieprawidłowości księgowych, że opóźniło to publikację kwartalnego raportu zysków - podała spółka. Amerykański gigant handlowy przedstawił wstępne wyniki finansowe we wtorek - poinformował portal stacji CNN.

Firma Macy's odkryła, że pracownik ukrył wydatki o wartości 154 milionów dolarów

Firma Macy's odkryła, że pracownik ukrył wydatki o wartości 154 milionów dolarów

Źródło:
CNN

Firma deweloperska Ghelamco sprzedała za 280 milionów euro wieżowiec Warsaw UNIT położony w stolicy przy rondzie Daszyńskiego. Kupiła go szwedzka spółka nieruchomościowa Eastnine AB - podała firma Ghelamco. To największa transakcja na rynku biurowym, jaką w tym roku zawarto w Europie - podkreślono.

Warszawski wieżowiec za 280 milionów euro. Europejski rekord

Warszawski wieżowiec za 280 milionów euro. Europejski rekord

Źródło:
PAP

Drastycznie rośnie liczba zachorowań na krztusiec w Polsce. Od początku roku do połowy listopada odnotowano ponad 26 tysięcy przypadków tej choroby - wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. To ponad 30 razy więcej niż w ubiegłym roku.

Tylko na Lubelszczyźnie 677 mieszkańców. Specjaliści o fali choroby

Tylko na Lubelszczyźnie 677 mieszkańców. Specjaliści o fali choroby

Źródło:
PAP
Zupa z byle czego i pocerowane rajstopy. Tak się żyje w polskim Biedańsku

Zupa z byle czego i pocerowane rajstopy. Tak się żyje w polskim Biedańsku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rafał Trzaskowski zdobyłby w pierwszej turze wyborów prezydenckich 41 procent głosów, zaś Karol Nawrocki 26 procent - wynika z sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na trzecim miejscu znalazł się Sławomir Mentzen. Gdyby w drugiej turze wyborów doszło do starcia pomiędzy Trzaskowskim a Nawrockim, 52 procent respondentów opowiedziałoby się za prezydentem Warszawy, a 41 procent za prezesem IPN.

Sondaż prezydencki. Kto zwyciężyłby w pierwszej i drugiej turze?

Sondaż prezydencki. Kto zwyciężyłby w pierwszej i drugiej turze?

Źródło:
tvn24.pl

Nastolatek z Bytomia poszukiwany był od 4.30 w niedzielę. Cztery godziny później znaleźli go policjanci w sąsiednich Świętochłowicach. Leżał w pobliżu trasy szybkiego ruchu w zaspie. Był przytomny. Po kilku minutach w radiowozie opowiedział, co pamięta.

16-latek nie wrócił do domu na noc. Znaleźli go w śniegu przy drodze

16-latek nie wrócił do domu na noc. Znaleźli go w śniegu przy drodze

Źródło:
tvn24.pl

Pierwsze dziecko miała urodzić ponad sto lat temu, sama przyjść na świat jeszcze w XIX wieku. Z dowodu osobistego Rawshe Qassim, która wzięła udział w niedawnym spisie powszechnym w Iraku wynika, że obecnie ma 137 lat. Władze postanowiły to zweryfikować.

Według dowodu urodziła się w 1887 roku. Władze weryfikują wiek kobiety

Według dowodu urodziła się w 1887 roku. Władze weryfikują wiek kobiety

Źródło:
ENEX, Reuters, tvn24.pl

Dokument "Pianoforte" w reżyserii Jakuba Piątka został uhonorowany w poniedziałek w Nowym Jorku międzynarodową nagrodą Emmy. Rywalami polskiego filmu były: brytyjski "Robbie Williams", argentyński "Virgilio" oraz japoński "Who I Am Life".

"Pianoforte" z nagrodą Emmy

"Pianoforte" z nagrodą Emmy

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Po 24 latach odnaleźli ojca, teraz znów muszą go szukać. "Modliliśmy się nad pustym grobem"

Po 24 latach odnaleźli ojca, teraz znów muszą go szukać. "Modliliśmy się nad pustym grobem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Marcin Chmielnicki z Warszawy odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące wytwarzania addytywnego. Było warte tysiąc złotych. 

Pytanie w "Milionerach" o wytwarzanie addytywne

Pytanie w "Milionerach" o wytwarzanie addytywne

Źródło:
TVN