TVN24 | Polska

Niedzielski o psychiatrii dziecięcej: zwiększenie zapotrzebowania przerasta wszelkie nasze założenia

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kg
Źródło:
PAP
Niedzielski: zwiększenie zapotrzebowania na leczenie psychologiczne dzieci przerasta wszelkie nasze założenia
Niedzielski: zwiększenie zapotrzebowania na leczenie psychologiczne dzieci przerasta wszelkie nasze założeniaTVN24
wideo 2/5
TVN24Niedzielski: zwiększenie zapotrzebowania na leczenie psychologiczne dzieci przerasta wszelkie nasze założenia

Widzimy, jak ogromną traumą jest i była pandemia w zdrowiu psychicznym dzieci - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że "widać ogromny wzrost zainteresowania i potrzeby leczenia" psychologicznego wśród dzieci.

Minister zdrowia Adam Niedzielski odwiedził Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Mińsku Mazowieckim. - Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy, która jest tutaj wykonywana - powiedział na konferencji prasowej.

Przekazał, że "konstatacja ze spotkania w ośrodku jest taka, że widać ogromny wzrost zainteresowania czy potrzeby leczenia w poradni". - Zwiększenie zapotrzebowania przerasta wszelkie nasze założenia. W zeszłym roku udzielono blisko 120 tysięcy porad, mówię o liczbie pacjentów, którzy byli leczeni psychologicznie. To jest liczba dwa razy większa niż w roku 2020, a dwa i pół raza większa niż w 2019 roku. Widać bardzo wyraźnie, że pandemia to nie tylko to, o czym myślimy w pierwszej kolejności, na przykład powikłania płucne czy inne choroby. Widzimy, jak ogromną traumą jest i była pandemia w zdrowiu psychicznym dzieci - dodał.

OGLĄDAJ CYKL "DEPRESJA SYSTEMU" W TVN24 GO

Niedzielski: do systemu opieki nad dziećmi trafi ponad 200 milionów złotych

- W Polsce jest sieć 343 takich ośrodków. Mam nadzieję, że ta liczba zwiększy się do 400 - powiedział Niedzielski. Według niego ośrodki takie mają być w każdym powiecie, bo dotychczasowy model leczenia psychiatrycznego nie był wydolny "przy tak dużym zapotrzebowaniu, które pojawiło się w związku z pandemią".

Minister poinformował, że prowadzone są rozmowy o tym, jak "połączyć opiekę środowiskową i opiekę na wyższych poziomach z zagadnieniem szkolnictwa". - Szkoła na wyższych poziomach też powinna pełnić rolę terapeutyczną - podkreślił Niedzielski.

Poinformował, że "realnie do systemu opieki nad dziećmi trafi ponad 200 milionów złotych". Zapowiedział, że nakłady te będą systematycznie rosły.

Autor:ads/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości