TVN24 | Polska

Bodnar: Są teraz dwa scenariusze. Drugi jest znacznie bardziej niebezpieczny

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kg
Źródło:
TVN24
Bodnar o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie kadencji RPO
Bodnar o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie kadencji RPOTVN24
wideo 2/7
TVN24Bodnar o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie kadencji RPO

Uchwalenie nowej ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich doprowadzi do wprowadzenia kogoś, kto będzie kimś w rodzaju komisarza. To z punktu widzenia niezależności tej instytucji nie jest najlepsze - mówił RPO Adam Bodnar. Komentował w ten sposób orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

W czwartek kierowany przez Julię Przyłębską Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis pozwalający Rzecznikowi Praw Obywatelskich pełnić funkcję po upływie kadencji jest niezgodny z konstytucją. Przepis - mówiła Przyłębska - "traci moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od momentu ogłoszenia orzeczenia w Dzienniku Ustaw".

Wyrok TK w sprawie kadencji RPO
Wyrok TK w sprawie kadencji RPOTVN24

Kadencja Adama Bodnara, obecnego RPO, skończyła się we wrześniu ubiegłego roku. Od tej pory nie został wybrany jego następca.

Bodnar: Są dwa scenariusze. Drugi znacznie bardziej niebezpieczny

Bodnar komentował orzeczenie TK w rozmowie z dziennikarzami. Powiedział, że "z punktu widzenia praktycznego to oznacza dwie sytuacje". - Pierwsza jest taka, że parlament wybierze zgodnie z konstytucją nowego rzecznika, co byłoby najbardziej pożądane - przyznał.

Bodnar ostrzegał, że "drugi scenariusz jest znacznie bardziej niebezpieczny". - Uchwalenie nowej ustawy doprowadzi do wprowadzenia kogoś, kto będzie kimś w rodzaju komisarza, a nie będzie Rzecznikiem Praw Obywatelskich. To z punktu widzenia niezależności tej instytucji nie jest najlepsze - podkreślił.

Zaapelował do "wszystkich sił politycznych" o to, by "dogadały się co do takiego kandydata, który uzyska poparcie Sejmu i Senatu".

- Wtedy można powiedzieć, że gdzieś te wady konstytucyjne, które teraz obserwujemy, zostaną naprawione czy wyrównane - zaznaczył.

Orzekanie Piotrowicza "należy brać pod uwagę przy ogólnej ocenie tego wyroku"

Bodnar komentował też fakt, że w składzie TK zasiadał Stanisław Piotrowicz, były poseł PiS, a w czasie stanu wojennego prokurator.

- Składałem wniosek o wyłączenie sędziego Piotrowicza z postępowania w sprawie ze względu na różne wcześniejsze zaszłości na linii przewodniczący komisji sprawiedliwości i praw człowieka (był nim Piotrowicz - red.) a Rzecznik Praw Obywatelskich - powiedział Bodnar.

Jednak - dodał - "sędzia Piotrowicz nie został wyłączony, orzekał w tej sprawie". - Z tej perspektywy to miało znaczenie. Należy to brać pod uwagę przy ogólnej ocenie tego wyroku - mówił rzecznik.

Piotrowicz odczytał uzasadnienie wyroku
Piotrowicz odczytał uzasadnienie wyrokuTVN24

Autor:ads/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości