"Zdajemy sobie sprawę, że smog zabija"

Polska

Adam Bielan w "Faktach po Faktach" o działaniach w sprawie ochrony klimatutvn24
wideo 2/3

Za naszych rządów powstał największy w dziejach program termomodernizacji oraz wymiany kotłów. Program, na który w ciągu dziesięciu lat wydamy 105 miliardów złotych - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł PiS Adam Bielan o działaniach, jakie rząd podejmuje w sprawie ochrony klimatu. - Zdajemy sobie sprawę, że smog zabija - zapewniał.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM NA TVN24GO

W piątek w ponad stu krajach na całym świecie, w tym w Polsce, odbywały się manifestacje, których uczestnicy sprzeciwiali się obojętności władz na zmiany klimatu. W ramach "Protestu Tysięcy Miast", organizowanego przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, protesty odbyły się między innymi w Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Zakopanem.

Polscy aktywiści przedstawili sześć postulatów skierowanych do polityków i mediów. Domagają się między innymi ogłoszenia przez polski rząd stanu kryzysu klimatycznego, wprowadzenia aktualnej wiedzy na ten temat do podstawy programowej w polskich szkołach oraz powołania specjalnej rady klimatycznej.

CZYTAJ WIĘCEJ O MANIFESTACJACH W SPRAWIE OCHRONY KLIMATU>

"Powstał największy w dziejach program termomodernizacji oraz wymiany kotłów"

O działaniach w sprawie ochrony klimatu mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Bielan. - Myślę, że troska o środowisko powinna być troską wszystkich obywateli, oczywiście również polityków - stwierdził. Podkreślił, że "Unia Europejska robi chyba najwięcej ze wszystkich krajów na świecie czy organizacji" w sprawie ochrony klimatu.

- Musimy pamiętać również o wysokich kosztach, również kosztach społecznych, jakie towarzyszą części działań, jeśli chodzi o redukcję gazów cieplarnianych - zwrócił uwagę.

Wskazywał, że za czasów rządów PiS "powstał największy w dziejach program termomodernizacji oraz wymiany kotłów, program, na który w ciągu dziesięciu lat wydamy 105 miliardów złotych". - Do tej pory nie było takich działań ze strony rządu - zauważył. Zaplanowany na 10 lat program "Czyste Powietrze" autorstwa PiS zgodnie z założeniami ma zmniejszyć lub wyeliminować emisję pyłów, oraz innych zanieczyszczeń powietrza, pochodzących z jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Program miał zachęcać do kompleksowej termomodernizacji domów.

"Powstał największy w dziejach program termomodernizacji oraz wymiany kotłów"tvn24

Na uwagę, że od czasu, kiedy ten program działa udało się wymienić niespełna 1 procent pieców, Bielan przypominał, że program działa "niecały rok". - Były pewne zatory, stąd zmiana kierownictwa w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska (NFOŚiGW - red.). Nowy prezes otrzymał polecenie przyspieszenia działalności tego programu i będziemy go z tego rozliczać - zapewniał europoseł. - Jestem przekonany, że to się uda, tym bardziej, że możemy pozyskać na ten cel wiele środków z Unii Europejskiej - dodał.

- My zdajemy sobie sprawę, że smog zabija, to jest bardzo duży problem, chociaż bardzo często w świadomości społecznej jest mylony z kwestią elektrowni przemysłowych - wskazywał.

"Będziemy z tym problemem walczyć również w kolejnej kadencji"

Jak przekonywał, "źródłem smogu w Polsce jest niska emisja, to, czym palimy w piecach oraz to, co emitują samochody". - Problem smogu jest w Polsce bardzo poważny (…) będziemy z tym problemem walczyć również w kolejnej kadencji - mówił.

Zapytany, kiedy uda się przestawić polską energetykę tak, żeby nie była oparta na węglu, odparł, że "to będzie program stopniowy". - Zdajemy sobie sprawę, że udział węgla w tak zwanym miksie energetycznym musi spadać i będzie spadać. Przedstawiliśmy program energetyki dotyczący zarówno energetyki jądrowej, nuklearnej, jak i (program - red.) zwiększenia źródeł prądu w postaci źródeł odnawialnych - mówił europoseł.

Autor: mjz//kg / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24