"Biała Europa" na marszu narodowców. Abp Gądecki: hasło rasistowskie

[object Object]
Abp Stanisław Gądecki ocenił hasła głoszone na Marszu Niepodległościtvn24
wideo 2/22

Niektóre hasła prezentowane na Marszu Niepodległości mogły być prowokacją – ocenił w poniedziałek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

- Hasło "My chcemy Boga" jest hasłem starym, dawnym i niekontrowersyjnym, natomiast "Biała Europa" nie jest szlachetnym hasłem. To byłoby hasło rasistowskie - powiedział abp Gądecki podczas konferencji prasowej w Poznaniu. Podkreślił jednak, że nie był uczestnikiem marszu i nie rozmawiał z jego organizatorami, dlatego trudno mu się szerzej wypowiadać na temat wznoszonych haseł.

Hasła rasistowskie

- Nie wiem, kto to niósł, czy to spotkało się z aprobatą organizatorów, bo przy 60 tysiącach ludzi uczestniczących wszystko się może zdarzyć. Mogą przyjść też i prowokatorzy – właśnie po to, by stworzyć wrażenie, że jedno hasło oczernia cały marsz - mówił arcybiskup.

Metropolita poznański pytany był o widniejące na jednym z transparentów hasło "Biała Europa braterskich narodów".

- Jeśli takie hasło padło, to na pewno jest to hasło rasistowskie. Może płynie ono z nieświadomości i z niewiedzy, ale "Polska dla Polaków", "Włochy dla Włochów" są to hasła, które tradycyjnie uważane są za rasistowskie – dodał hierarcha.

Marsz narodowców przebiegł spokojnie

Uczestnicy sobotniego marszu mieli ze sobą polskie flagi, biało-czerwone opaski, na części z nich był kotwice Polski Walczącej i inne patriotyczne symbole. Widoczne były także flagi z emblematem Narodowych Sił Zbrojnych i napisem "Śmierć wrogom ojczyzny".

Manifestujący nieśli transparenty, na których przeczytać można było między innymi: "My chcemy Boga", "Lwów i Wilno pamiętamy", a także "Wszyscy różni, wszyscy biali", "Europa będzie biała albo bezludna", "Biała Europa braterskich narodów".

Służby oceniły, że manifestacja przebiegła spokojnie. Policja zatrzymała i doprowadziła do komendy 45 osób, które manifestowały przy trasie marszu. Po zakończeniu czynności zostały wypuszczone.

Autor: MKK/sk / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości