To była bardzo pożyteczna i nabożna rozmowa, zakończyła się pojednaniem z Bogiem - wspomina swoje ostatnie spotkanie z Józefem Oleksym abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański odwiedził polityka SLD w szpitalu MSWiA w Warszawie w październiku.
- To była bardzo pożyteczna i nabożna rozmowa. Tyle mogę powiedzieć. Dokonała się w obecności jego małżonki – powiedział abp Głódź w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.
Do spotkania polityka i duchownego doszło w październiku 2014 roku w szpitalu MSWiA, kiedy abp Głódź przechodził operację nowotworu. Kilka dni później odwiedził leżącego na innym oddziale Oleksego.
Abp Głódź nie wyklucza, że będzie przewodniczył mszy pożegnalnej. - Małżonka zmarłego mówiła mi, że jego pragnieniem było, żebym w tym pogrzebie uczestniczył. Jeszcze trwają rozmowy, na razie wiadomo, że pogrzeb ma się odbyć w piątek 16 stycznia w Warszawie - wyjaśnił abp Głódź.
"Coś tam mruczał, miałem wrażenie, że się modli"
O wizycie w szpitalu abpa Głodza wspominał też sam Oleksy w ostatnim wywiadzie, jakiego udzielił "Rzeczpospolitej". Powiedział, że abp Głódź przyszedł do niego i chciał go wyspowiadać.
- Powiedziałem, że nie policzyłem grzechów, na co odrzekł, że nie muszę. Coś tam mruczał, miałem wrażenie, że się modli - powiedział Oleksy w rozmowie z Robertem Mazurkiem.
Józef Oleksy opowiadał o planach dotyczących własnego pogrzebu. - Ma nie być ckliwo! Podjąłem już pewne decyzje. Sam nagram przemówienie! - mówił i tłumaczył: - A co, wyjdzie mi ktoś i będzie pieprzył nieszczerze?
Pytany, czy pogrzeb będzie świecki, gwałtownie zaprzeczył. - Oczywiście, że kościelny! Tak mi się spina tradycja mojego życia.
- Wszystkie komuchy miały kościelne pogrzeby! Ci, co jeszcze żyją, też będą mieli - dodał.
Nie żyje Józef Oleksy
W piątek nad ranem po ciężkiej chorobie zmarł b. premier, b. marszałek Sejmu i b. szef SLD Józef Oleksy. Miał 68 lat.
Kilka dni wcześniej trafił do stołecznego Centrum Onkologii na Ursynowie.
Józef Oleksy był jednym z tych, którzy polityczną karierę zaczynali w PRL, ale kontynuowali ją z powodzeniem także w III RP, dochodząc do najwyższych stanowisk państwowych. W PRL Oleksy był m.in. I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Białej Podlaskiej, a także ministrem w rządzie Mieczysława Rakowskiego. W III RP był premierem, dwukrotnie marszałkiem Sejmu, wicepremierem, ministrem spraw wewnętrznych i administracji, a także przez pewien czas stał na czele Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Autor: pk//rzw / Źródło: Rzeczpospolita, tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24