TVN24 | Polska

"Wzywamy tych, którzy będą wydawać rzeczywiste orzeczenia o niebranie pod uwagę tego tak zwanego orzeczenia"

TVN24 | Polska

Autor:
akw/kg
Źródło:
tvn24.pl
Protesty w Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Krakowie i Szczecinie w związku orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji
Protesty w Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Krakowie i Szczecinie w związku orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji
wideo 2/21
Protesty w Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Krakowie i Szczecinie w związku orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w istocie przyczyni się do zwiększenia w Polsce podziemia aborcyjnego oraz turystyki aborcyjnej - zwróciła uwagę Helsińska Fundacja Praw Człowieka, komentując decyzję zależnego od PiS Trybunału Konstytucyjnego. Ten uznał zapis o możliwości przerywania ciąży z powodu nieodwracalnych wad płodu za niezgodny z ustawą zasadniczą.

W czwartek zależny od Prawa i Sprawiedliwości Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisów dotyczących aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. To zanegowanie wypracowanego w latach 90. XX wieku "kompromisu" aborcyjnego. Orzeczenie zapadło większością głosów. Zdanie odrębne złożyło dwóch sędziów: Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Głos w tej sprawie zabrali przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. "Tak zwane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego stanowi bezprecedensowy atak na prawa kobiet, prawa rodziny i wolność jednostki od nieludzkiego i poniżającego traktowania" - oświadczono.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka w piśmie przypomniała, że "w świetle prawa decyzja podjęta przez Trybunał w tak ukształtowanym składzie nie jest w istocie orzeczeniem". "Dlatego też wzywamy tych, którzy będą wydawać rzeczywiste orzeczenia - sędziów i lekarzy - o niebranie pod uwagę tego tzw. orzeczenia TK" - stwierdzono. Dodano, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego "w istocie przyczyni się do zwiększenia w Polsce podziemia aborcyjnego oraz turystyki aborcyjnej".

>> Zobacz pełną treść oświadczenia

"Ograniczenia dotkną przede wszystkim kobiety niezamożne, wykluczone społecznie"

Fundacja napisała, że "wprowadzone tzw. wyrokiem TK ograniczenia dotkną przede wszystkim kobiety niezamożne, wykluczone społecznie, pogłębiając biedę ich i ich rodzin i narażając je na poniesienie negatywnych konsekwencji zdrowotnych".

>> Wyrok Trybunału "uderzy w kobiety najbiedniejsze". "Boję się, że będą sięgać po metody niebezpieczne"

"Trybunał podjął próbę zmuszenia kobiet i ich rodzin do bohaterstwa i wyrzeczeń. Odmawiania kobietom prawa do decydowaniu o sobie, swojej rodzinie i jej losie. Narażania kobiet, ich rodzin oraz nienarodzonych dzieci na cierpienia psychiczne i fizyczny ból. Zmuszania dzieci do życia w cierpieniu i bólu oraz powolnego umierania w imię prymatu fundamentalizmu nad godnością drugiego człowieka" - wymieniono. Take zachowanie Fundacja nazwała "jaskrawym naruszeniem praw człowieka". 

CZYTAJ WIĘCEJ: Komentarze zagranicznej prasy po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego

Po orzeczeniu TK, w kilku polskich miastach w czwartkowy wieczór doszło do protestów przeciwników zmian w prawie dotyczącym aborcji.

Autor:akw/kg

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: trybunal.gov.pl

Pozostałe wiadomości