Pasja wyborów

Partyjnych liderów dobrze znamy i trudno, by nas czymkolwiek zaskoczyli, ale im niżej w dół list wyborczych, tym robi się ciekawiej. Działacze polityczni ukazują nam swoje nowe, nieznane oblicza, a obok przewidywalnych programów znajdujemy całkiem zaskakujące pasje. Oto subiektywna lista najbardziej oryginalnych kandydatów.

Życie po życiu

To historia o powołaniu i miłości, a raczej o miłości, która wygrała z powołaniem i ze strachem. Rozpoczęła się w zakonie i zakładzie karnym, a jej bohaterowie to była już dziś zakonnica i skazany, dziś już po wyjściu z więzienia. Katarzyna i Marek są małżeństwem, w którego historię trudno uwierzyć. Opowie ją Jacek Smaruj.

Kanadyjczycy dołączą do Amerykanów w Polsce

Około 50 kanadyjskich żołnierzy weźmie udział w przyszłym tygodniu w ćwiczeniach wojskowych w Polsce w ramach reakcji NATO na kryzys ukraiński - ogłosił w piątek premier Kanady Stephen Harper.

Nie człowiek wybiera...

Skryta jest za murami kilkusetletnich zazwyczaj budynków. Od tych, którzy ją poznali wymaga odwagi, wielu wyrzeczeń i wiąże się z poświęceniem przez całe życie. Nie jest jednak związana - jak sugerowałyby te stwierdzenia - z cierpieniem. Wręcz przeciwnie, najczęściej daje radość. Liczba kobiet, które ją poznały znacząco wzrosła w ubiegłym roki i dziś jest ich ponad dwadzieścia jeden tysięcy. O tajemnicy powołania Karolina Nowak.

Ziemski interes

W ostatniej historii, którą dziś państwu przedstawimy, to nie powołanie i miłość są na pierwszym planie. Tu, mimo że ważne role odgrywają także zakonnice, chodzi głównie o nieruchomości i pieniądze. Bardzo duże pieniądze. Łukasz Ruciński przedstawi teraz dwie historie, w których obok poważnych wątpliwości prawnych pojawiają się - równie ważne - etyczne.

Polak Unię lubi, ale nie głosuje

Trzy tygodnie i dwa dni dzielą nas od wyborów do Parlamentu Europejskiego. Kampania wchodzi na ostatnią prostą, ale nie chodzi w niej wyłącznie o mobilizowanie poparcia dla partii, a o to, by w ogóle pójść zagłosować. Polacy Unię Europejska generalnie lubią, ale głosować nie chcą. Frekwencja w dwóch dotychczasowych eurowyborach wyniosła 20 i 24 procent. To niewiele. Jak będzie teraz?

Prezes Kaczyński jak papież Franciszek

Coraz większą popularność wśród polityków zdobywają tzw. "selfies", czyli zdjęcia z ręki. Hitem sieci w piątek było zdjęcie, jakie podczas pierwszomajowej wizyty w Radomiu zrobił sobie młody mieszkaniec miasta z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.

"Niech wszyscy słyszą, Pan Premier zawsze z Zawiszą"

"Na meczu będę - emocji nie zabraknie!" - napisał na Twitterze Jan Vincent Rostowski, były wicepremier i minister finansów. Zamieścił też zdjęcie z pociągu do Warszawy, w towarzystwie kibiców Zawiszy Bydgoszcz. Kandydat do europarlamentu, który startuje z kujawsko-pomorskiej listy PO, postanowił wesprzeć drużynę w walce o Puchar Polski.

123 metry patriotyzmu. Dzień Flagi w Łodzi

Kilkadziesiąt osób przemaszerowało ze 123-metrową flagą Polski z placu Wolności pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Długość flagi nie była przypadkowa - każdy metr oznaczał rok spędzony pod zaborami.

Prezes PiS: Polska może być samodzielna energetycznie

Polska ma wszelkie możliwości, żeby zapewnić sobie pełną niezależność energetyczną samodzielnie - mówił na piątkowej konferencji prasowej Jarosław Kaczyński. Prezes PiS wskazał też, że obecnie "odradza się idea państwa narodowego".

Testy satelitarne i… relaks biegaczy. Coraz bliżej do Wings for Life

Już za dwa dni rusza charytatywny bieg Wings for Life. Biegacze z całego świata, w tym z Polski, wystartują, aby zebrać fundusze na leczenie osób z przerwanym rdzeniem kręgowym. - Jesteśmy w pełnej gotowości - mówiła we "Wstajesz i wiesz" Izabela Wajde z fundacji "Wings for Life World Run". W gotowości jest również Mariusz Rudnik, wydawca TVN24, który także uczestniczy w biegu. Jak przekonywał, zawodnicy nie powinni już trenować, tylko dobrze się wyspać i zrelaksować.

"Nastąpił rozpad Ukrainy. Turczynow i jego ekipa próbują ratować sytuację"

Można już mówić o rozpadzie Ukrainy. Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow i jego ekipa próbują ratować sytuację - ocenił we "Wstajesz i wiesz" Paweł Kowal, eurodeputowany Polski Razem. - Władze Ukrainy wygrają, jeśli uda się spacyfikować rebeliantów - zaznaczył z kolei Marek Siwiec, europoseł Twojego Ruchu.

Na "konie pociągowe" się nie nadają? Cztery razy mniej kobiet niż mężczyzn na "jedynkach"

W tegorocznych wyborach do europarlamentu startuje dwa razy więcej kobiet niż poprzednim razem - 44 proc. To spora zmiana, zawdzięczana przede wszystkim ustawie parytetowej. Problem w tym, że na pierwszych miejscach list wyborczych - a to one przecież dają największe szanse na wygraną - reprezentacja pań jest niezwykle skromna. Na "jedynkach" jest ich zaledwie 20 proc. - Jeśli idzie o konia pociągowego, to chyba zdecydowanie lepsi są panowie - komentuje Beata Kempa, jedyna "jedynka" Solidarnej Polski.

Oto "Franek" - szósty dreamliner we flocie LOT-u

Na warszawskim Lotnisku Chopina wylądował w czwartek szósty Boeing 787 Dreamliner w barwach PLL LOT. Najmłodsze dziecko polskiego przewoźnika otrzymało imię "Franek". Zostało ono wybrane przez pasażerów w konkursie internetowym. Od połowy maja maszyna zacznie latać do Nowego Jorku, Chicago, Toronto i Pekinu, a od października - na rejsach czarterowych.

Pracowity weekend dla ratowników górskich

Tłumy turystów ruszyły w czwartek na górskie szlaki. Ratownicy TOPR i GOPR na początku długiego weekendu mają sporo pracy. W Tatrach, Pieninach i Beskidach doszło do kilkunastu interwencji, dwukrotnie do poszkodowanych startował śmigłowiec. Jeden wypadek okazał się śmiertelny.

Miller o wejściu do UE: drodzy państwo, nie pomyliliście się

- Dzisiaj, oprócz pierwszego maja, mamy wspaniałą rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" Leszek Miller, ubolewając, że obchody tak ważnego wydarzenia były świętowane przez różne opcje polityczne osobno. - Ze strony rządzących nie było żadnej inicjatywy, żeby się spotkać wspólnie - wskazał były premier.