43 proc. pytanych Polaków uważa, że tabletki antykoncepcyjne "dzień po" powinny być dostępne bez recepty - wynika z sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24.
"W ostatnich dniach Komisja Europejska zezwoliła, aby tabletki antykoncepcyjne stosowane po stosunku były dostępne w krajach Unii Europejskiej bez recepty. Jakie regulacje w tym zakresie powinny zostać wprowadzone w Polsce?" - brzmiało pytanie zadane respondentom w sondażu Millward Brown.
43 proc. pytanych odpowiedziało, że antykoncepcja awaryjna, zwana "pigułką dzień po”, powinna być dostępna bez recepty. Zdaniem 37 proc. tabletki takie powinny być dostępne tylko na receptę.
11 proc. pytanych Polaków twierdzi z kolei, że taka forma antykoncepcji powinna być całkowicie zabroniona. 8 proc. sondowanych nie ma zdania w tej sprawie.
Sondaż
Sondaż telefoniczny zrealizowano 12 stycznia na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie osób powyżej 18. roku życia. Przepytano 1004 osoby. Powstał na zlecenie TVN24 i "Faktów" TVN.
Tabletka "dzień po"
Komisja Europejska zdecydowała, że środek o nazwie ellaOne może być dostępny w krajach Unii Europejskiej bez recepty, zastrzegając, że ostateczna decyzja należy do władz krajowych. Informację taką przekazał PAP w czwartek rzecznik KE ds. zdrowia Enrico Brivio.
Według ekspertów Agencji chociaż pigułki mogą być skuteczne, jeśli zostaną przyjęte w ciągu 5 dni po stosunku płciowym, to ich skuteczność jest najwyższa, gdy zostaną zastosowane w ciągu 24 godzin. "Zniesienie wymogu otrzymania recepty na ten lek powinno ułatwić kobietom dostęp do niego i przez to zwiększyć jego skuteczność" - oceniła EMA.
EllaOne to produkt antykoncepcyjny zawierający octan uliprystalu, przeznaczony do stosowania w przypadkach nagłych, aby zapobiec ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Środek działa poprzez zatrzymanie uwalniania komórki jajowej przez jajniki. Został dopuszczony do obrotu w UE w 2009 r.
Według informacji EMA obecnie w większości krajów UE bez recepty dostępne są środki antykoncepcji awaryjnej zawierające lewonorgestrel, np. Norlevo, Levonelle, Postinor. Na receptę środki te dostępne są w Chorwacji, Niemczech, Grecji, na Węgrzech, we Włoszech i w Polsce. Z kolei na Malcie w ogóle nie są sprzedawane.
Autor: pk/ja / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24