Kto zostanie nowym marszałkiem Senatu? Jest "naturalny kandydat"

W związku z tym, że PiS utraciło bezwzględną większość w Senacie, pojawia się pytanie, kto zostanie nowym marszałkiem Senatu i z jakiego ugrupowania będzie się on wywodził. - Zgodnie z dobrą niepisaną zasadą zwycięzca wyborów powinien wskazywać marszałka Senatu - mówił sekretarz stanu w kancelarii premiera Łukasz Schreiber z Prawa i Sprawiedliwości. Senator Marek Borowski przekonuje, że "naturalnym kandydatem" na to stanowisko jest jednak senator wybrany z komitetu Koalicji Obywatelskiej Bogdan Borusewicz.

OBWE o "używaniu narracji dyskryminacyjnej przez czołowych polityków" w polskiej kampanii

Wybory parlamentarne w Polsce zostały odpowiednio przygotowane, lecz zakłócała je narracja nietolerancji - stwierdzili międzynarodowi obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, którzy oceniali sposób przeprowadzenia niedzielnych wyborów parlamentarnych. Dodano, że "środowisko kampanii wyborczej było wysoce spolaryzowane, a jej negatywny charakter narastał". Równocześnie podkreślili, że administracja wyborcza "cieszyła się ogólnym zaufaniem" Polaków.

Lubnauer: w Senacie są twardzi politycy, nie dadzą się łatwo kupić

Na pewno Senat spowoduje, że nie będzie już tego, co nazywamy biegunką legislacyjną - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" liderka Nowoczesnej, która dostała się do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej. Odniosła się też do przejęcia izby wyższej parlamentu przez opozycję. Zaznaczyła, że "nie chodzi o to, żeby uniemożliwić rządzenie Polską".

"To nie Grzegorz Schetyna jest problemem w tych wyborach"

Na pewno nie był to imponujący wynik - powiedziała w "Kropce nad i" w TVN24 Małgorzata Kidawa-Błońska o rezultacie, jaki w niedzielnych wyborach uzyskał Grzegorz Schetyna. Podkreśliła jednak, że to nie lider Koalicji Obywatelskiej był problemem w kampanii a to, że rywal "nie przestrzegał żadnych reguł".

Kaczyński: chcemy, by Senat stał się miejscem, gdzie wojna w polityce będzie ograniczona

Uzyskaliśmy legitymację do tego, by kontynuować dobrą zmianę, by kontynuować naszą politykę, by Polskę w dalszym ciągu zmieniać - powiedział w poniedziałek Jarosław Kaczyński, komentując wyniki wyborów. Odnosząc się do wyborów do Senatu, stwierdził, że jego ugrupowanie będzie "dążyć do tego", by ta izba "stała się miejscem, w którym wojna niszcząca polską politykę będzie co najmniej ograniczona".

"Symboliczna przegrana. Trudniej będzie przepychać ustawy z taką łatwością"

Przegrana PiS-u w Senacie jest symboliczna. To spowoduje, że trudniej będzie przepychać z taką łatwością, jaką do tej pory widzieliśmy, pewne ustawy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Radosław Markowski. - Trzeba być ostrożnym z cieszenia się z wyniku opozycji w Senacie. Nie byłabym taka pewna, że nie znajdzie się parę chętnych osób do przekupienia senatorów, żeby byli po drugiej stronie - oceniła dr Anna Materska-Sosnowska. Z kolei zdaniem Piotra Trudnowskiego, "teraz będziemy mogli obserwować na żywo wielki test kultury politycznej".

PKW podała wyniki wyborów do Sejmu z podziałem na mandaty

PKW podała wyniki wyborów parlamentarnych 2019. W Sejmie Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 235 mandatów (43,59 procent głosów); Koalicja Obywatelska - 134 mandaty (27,40 procent głosów); SLD - 49 mandatów (12,56 procent głosów); PSL - 30 mandatów (8,55 procent głosów); Konfederacja - 11 (6,81 procent głosów), a Mniejszość Niemiecka - 1 mandat (0,17 procent głosów). Frekwencja wyniosła 61,74 procent.

Decyzje personalne, rozpatrywanie ustaw, inicjatywa ustawodawcza. Co może Senat?

Inicjatywa ustawodawcza, uczestnictwo w uchwalaniu ustaw, powoływanie senatorów w skład Krajowej Rady Sądownictwa, wybór ławników Sądu Najwyższego, wyrażanie zgody na powołanie i odwołanie prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Dziecka, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych - to tylko niektóre z uprawnień Senatu, izby wyższej parlamentu. Wyniki wyborów do Senatu wskazują, że większość w tym gremium będą mieli parlamentarzyści z opozycji.

Gratulacje od Merkel, Junckera i szefów rządów V4 po wyborach

Gratulacje po wyborach parlamentarnych dla premiera Mateusza Morawieckiego przekazała kanclerz Angela Merkel - poinformował w rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Premier Węgier Viktor Orban powiedział natomiast w niedzielę, że z punktu widzenia Węgier w Polsce odbyły się "bardzo ważne wybory".

Prawo i Sprawiedliwość traci Senat

Wyniki wyborów do Senatu 2019. Kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli 43 mandaty senackie, PSL - trzy, SLD - dwa. Trzy przypadły kandydatom sympatyzującym z opozycją, ale startującym z własnych komitetów. Oznacza to, że opozycja ma większość w Senacie. 48 mandatów zdobyli kandydaci z list PiS. Jeden mandat przypadł Lidii Staroń, która nie miała konkurenta z PiS.

Zandberg i długo nikt. "Lokomotywy" list Lewicy

Zdecydowanie najlepszy wynik wśród kandydatów startujących do Sejmu z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej uzyskał Adrian Zandberg. Drugi wynik w skali kraju uzyskał Krzysztof Śmiszek, a trzeci - Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska.

Kiedy wyniki wyborów? Szef PKW tłumaczy, od czego to zależy

Ogłoszenie wyników wyborów parlamentarnych odbędzie się najprawdopodobniej w godzinach wczesnowieczornych - poinformował w poniedziałek po południu na konferencji prasowej przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz. Wyjaśnił, jakie kroki muszą jeszcze wykonać okręgowe komisje wyborcze i PKW.

Oni zdobyli najwięcej głosów z list PiS

Największą liczbę głosów w niedzielnych wyborach z list Prawa i Sprawiedliwości zdobyli Jarosław Kaczyński, Małgorzata Wassermann, Mateusz Morawiecki, Mariusz Błaszczak i Zbigniew Ziobro - tak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej, przedstawionych w poniedziałek po południu po przeliczeniu głosów z 99,49 proc. obwodowych komisji wyborczych.

Barbara i Bogdan Zdrojewscy z mandatami do Senatu

Barbara i Bogdan Zdrojewscy zdobyli mandaty do Senatu. To będzie kolejna kadencja Zdrojewskiej w wyższej izbie parlamentu i powrót po latach do Senatu jej męża, byłego ministra kultury. Obydwoje startowali z listy Koalicji Obywatelskiej.

"Dajcie państwo czas prezydentowi, żeby desygnował kandydata na premiera"

Skład rządu poznamy w ciągu dwóch, trzech tygodni - powiedział w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami rzecznik rządu Piotr Mueller. Przypomniał, że prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński już w trakcie kampanii zapowiadał, że kandydatem na premiera będzie Mateusz Morawiecki. Także wiceprezes Joachim Brudziński podkreślił, że Morawiecki jest "naturalnym" kandydatem na szefa rządu.

Kurski sfotografowany z Kaczyńskim. Sasin: nie wnikam w to, jak zarządza telewizją

W niedzielę po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezes państwowej telewizji Jacek Kurski został sfotografowany z politykami PiS, między innymi z Jarosławem Kaczyńskim. Wicepremier Jacek Sasin w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 mówił, że "nie wnika w to", jak telewizją zarządza Kurski. - Rozumiem, że nie oczekuje pan takiego standardu, że ja, jako polityk, wicepremier, będę dzwonił do dziennikarzy telewizji publicznej i mówił: "źle mówicie, mówcie inaczej" - zwrócił się do prowadzącego.