76 procent maturzystów zaliczyło przeprowadzoną w listopadzie próbną maturę z matematyki - poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. By zaliczyć egzamin, trzeba było uzyskać minimum 30 proc. punktów. - Polska szkoła za mało uczy twórczego podejścia do matematyki - uznał szef CKE, komentując wyniki próbnej matury.
Najlepiej z egzaminem próbnym poradzili sobie maturzyści z liceów ogólnokształcących - próg punktów konieczny do zdania przekroczyło 88 proc. przystępujących do próby. Najsłabiej zaś wypadli maturzyści z techników uzupełniających - tam próg przekroczyło tylko 19 proc. maturzystów.
W technikach próbny egzamin z matematyki zaliczyło 60 proc. maturzystów, w liceach profilowanych - 50 proc., w liceach uzupełniających - 24 proc.
Najlepiej poradzili sobie uczniowie z dużych miast
Średni wynik uzyskany przez maturzystów z liceów ogólnokształcących to 27,72 punkty na 50 możliwych, przez maturzystów z techników - 17,72 pkt, z liceów profilowanych - 15,81 pkt, z liceów uzupełniających - 11,96 pkt, z techników uzupełniających - 11,41 pkt.
Najlepiej poradzili sobie uczniowie z miast powyżej 100 tys. mieszkańców - "zdało" tam egzamin 80 proc. maturzystów (średni wynik - 25,44 pkt). Najsłabiej zaś wypadli uczniowie ze szkół położonych na wsi - tam egzamin zaliczyło 63 proc. maturzystów (średni wynik - 19,37 pkt).
Najsłabiej poradzili sobie z zadaniami otwartymi
Polska szkoła za mało uczy twórczego podejścia do matematyki, rozumowania, ignoruje też zupełnie geometrię, skupiając się na mechanicznym rozwiązywaniu zadań schematycznych. prof. Krzysztof Konarzewski, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
- Wyniki egzaminu próbnego wskazują, że - mimo iż test generalnie, w kategoriach matematycznych był łatwy - to dla młodzieży okazał się trudny - powiedział dyrektor CKE prof. Krzysztof Konarzewski. Jego zdaniem, jeśli uczniowie włożą wysiłek w podciągnięcie swojej wiedzy matematycznej, to w maju tzw. wskaźnik sukcesu z 76 proc. wzrośnie do 80 proc., czyli będzie porównywalny w wynikami z egzaminów z innych przedmiotów.
Konarzewski zauważył też, że próbny egzamin dobitnie unaocznił, że "polska szkoła za mało uczy twórczego podejścia do matematyki, rozumowania, ignoruje też zupełnie geometrię, skupiając się na mechanicznym rozwiązywaniu zadań schematycznych".
Ćwierć wieku przerwy
Tegoroczni maturzyści to pierwszy rocznik po ponad 25-letniej przerwie, który będzie obowiązkowo zdawał na maturze pisemny egzamin z matematyki. Do próbnej matury z tego przedmiotu przystąpiło ponad 350 tys. maturzystów. Do próbnego egzaminu mogli przystąpić maturzyści ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych, które do okręgowych komisji egzaminacyjnych zgłosiły chęć udziału w przedsięwzięciu.
W roku szkolnym 2009/2010 egzaminacyjna sesja maturalna rozpocznie się 4 maja i potrwa do 28 maja. Egzamin pisemny z matematyki odbędzie się 5 maja.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24