Ostateczny termin zgłaszania kandydatów na prezydentów do Państwowej Komisji Wyborczej minął o godz. 16.15. Do tego czasu zgłosiły się w sumie 22 komitety wyborcze.
O ile do zgłoszenia komitetu wystarczyło przedstawienie tysiąca podpisów, to przy rejestracji kandydatów (termin mija 6 maja do północy) trzeba będzie przedłożyć listy z poparciem 100 tys. obywateli. I właśnie ten drugi krok będzie swoistym sitem - odpadnie tzw. "plankton polityczny" a pozostaną kandydaci z największy poparciem.
Szacuje się, że do ostatecznego wyścigu o Pałac Prezydencki stanie 5-6 osób. Na razie jednak pretendentów jest 22.
Do Państwowej Komisji Wyborczej dotarły zgłoszenia komitetów:
- Zdzisława Jankowskiego
- Gabriela Janowskiego
- Marka Jurka
- Jarosława Kaczyńskiego
- Bronisława Komorowskiego
- Janusza Korwin-Mikkego
- Dariusza Kosiura
- Bartłomieja Kurzei
- Andrzeja Leppera
- Krzysztofa Mazurskiego
- Kornela Morawieckiego
- Grzegorza Napieralskiego
- Andrzeja Olechowskiego
- Waldemara Pawlaka
- Zdzisława Podkańskiego
- Romana Sklepowicza
- Pawła Soroki
- Bogdana Szpryngiela
- Waldemara Urbanowskiego
- Ludwika Wasiaka
- Józefa Wójcika
- Bogusława Ziętka
Pierwotnie podawano, że do PKW zgłosiły się 23 komitety kandydatów na prezydenta. Okazało się jednak, że jeden potencjalny kandydat - Ryszard Chmielewski - wbrew temu co mówił dziennikarzom, nie zgłosił swojej kandydatury.
PKW podjęła już decyzję o rejestracji dziesięciu komitetów: Pawlaka, Morawieckiego, Leppera, Jurka, Ziętka, Komorowskiego, Sklepowicza, Napieralskiego, Podkańskiego i Kaczyńskiego.
Najpierw tysiąc podpisów, a potem sto tysięcy
Do zawiadomienia o powstaniu komitetu, składanego w PKW, trzeba było dołączyć - obok tysiąca podpisów z poparciem - zgodę kandydata na powołanie komitetu, zgodę na kandydowanie, a także oświadczenie lustracyjne kandydata - a jeśli już je złożył - informację, kiedy i gdzie to zrobił.
Jeżeli wszystkie dokumenty niezbędne do rejestracji komitetu wyborczego będą prawidłowe, PKW w ciągu trzech dni podejmie uchwałę o jego rejestracji.
Do 6 maja do północy, czyli na 45 dni przed dniem głosowania, powinni z kolei zarejestrować się kandydaci na prezydenta. Do rejestracji kandydata niezbędne jest zebranie 100 tys. podpisów. Obywatel, który chce udzielić swojego poparcia konkretnemu kandydatowi, powinien podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL i złożyć podpis. Podpisy będą weryfikowane i liczone przez specjalnych rachmistrzów.
Wybory prezydenckie odbędą się 20 czerwca.
tka/mtom
Źródło: tvn24.pl, PAP