Ostateczny termin zgłaszania kandydatów na prezydentów do Państwowej Komisji Wyborczej minął o godz. 16.15. Do tego czasu zgłosiły się w sumie 22 komitety wyborcze.
O ile do zgłoszenia komitetu wystarczyło przedstawienie tysiąca podpisów, to przy rejestracji kandydatów (termin mija 6 maja do północy) trzeba będzie przedłożyć listy z poparciem 100 tys. obywateli. I właśnie ten drugi krok będzie swoistym sitem - odpadnie tzw. "plankton polityczny" a pozostaną kandydaci z największy poparciem.
Szacuje się, że do ostatecznego wyścigu o Pałac Prezydencki stanie 5-6 osób. Na razie jednak pretendentów jest 22.
Do Państwowej Komisji Wyborczej dotarły zgłoszenia komitetów:
Zdzisława Jankowskiego
Gabriela Janowskiego
Marka Jurka
Jarosława Kaczyńskiego
Bronisława Komorowskiego
Janusza Korwin-Mikkego
Dariusza Kosiura
Bartłomieja Kurzei
Andrzeja Leppera
Krzysztofa Mazurskiego
Kornela Morawieckiego
Grzegorza Napieralskiego
Andrzeja Olechowskiego
Waldemara Pawlaka
Zdzisława Podkańskiego
Romana Sklepowicza
Pawła Soroki
Bogdana Szpryngiela
Waldemara Urbanowskiego
Ludwika Wasiaka
Józefa Wójcika
Bogusława Ziętka
Pierwotnie podawano, że do PKW zgłosiły się 23 komitety kandydatów na prezydenta. Okazało się jednak, że jeden potencjalny kandydat - Ryszard Chmielewski - wbrew temu co mówił dziennikarzom, nie zgłosił swojej kandydatury.
PKW podjęła już decyzję o rejestracji dziesięciu komitetów: Pawlaka, Morawieckiego, Leppera, Jurka, Ziętka, Komorowskiego, Sklepowicza, Napieralskiego, Podkańskiego i Kaczyńskiego.
Najpierw tysiąc podpisów, a potem sto tysięcy
Do zawiadomienia o powstaniu komitetu, składanego w PKW, trzeba było dołączyć - obok tysiąca podpisów z poparciem - zgodę kandydata na powołanie komitetu, zgodę na kandydowanie, a także oświadczenie lustracyjne kandydata - a jeśli już je złożył - informację, kiedy i gdzie to zrobił.
Jeżeli wszystkie dokumenty niezbędne do rejestracji komitetu wyborczego będą prawidłowe, PKW w ciągu trzech dni podejmie uchwałę o jego rejestracji.
Do 6 maja do północy, czyli na 45 dni przed dniem głosowania, powinni z kolei zarejestrować się kandydaci na prezydenta. Do rejestracji kandydata niezbędne jest zebranie 100 tys. podpisów. Obywatel, który chce udzielić swojego poparcia konkretnemu kandydatowi, powinien podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL i złożyć podpis. Podpisy będą weryfikowane i liczone przez specjalnych rachmistrzów.
Wybory prezydenckie odbędą się 20 czerwca.
tka/mtom
Źródło: tvn24.pl, PAP