W homilii wygłoszonej na Jasnej Górze, metropolita częstochowski abp Wacław Depo upomniał się o obecność wiary i religii w życiu publicznym. Na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Częstochowie modliło się dziś 100 tysięcy pielgrzymów z różnych stron Polski.
Wyjaśniając przesłanie święta Wniebowzięcia arcybiskup podkreślił, że nie jest tylko – jak określała to dawna teologia - przywilejem Maryi, ale "znakiem stylu Boga, który wywyższa pokornych". - To także znak przeznaczenia człowieka, które nie jest zatraceniem w nicości, ale pełnią jego życia w Bogu - wskazał.
Religa spychana do spraw prywatnych
Jak powiedział w homilii metropolita, po raz kolejny proponuje się nam na ziemi polskiej wolność od Chrystusa i jego krzyża, poprzez spychanie religii chrześcijańskiej do spraw prywatnych. - Rzekomo Konstytucja RP, zapewniając neutralność światopoglądową państwa, zabrania uzewnętrzniać przekonań religijnych w życiu publicznym - dodał abp Depo.
Jego zdaniem "problem ten jest aktualny we wszystkich dziedzinach życia, ale zwłaszcza w obronie życia pod sercem matki i edukacji publicznej". Abp Depo wskazał przede wszystkim na konieczność obrony życia ludzkiego przywołując wyniki badań statystycznych, według których przeważająca większość Polaków jest przeciwna aborcji oraz metodom zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.
- 90 procent Polaków, wobec tajemnicy- ukrywanej- zapłodnienia in vitro, mówi swoje "nie", a 75 procent Polaków uznaje aborcję za zbrodnię - zaznaczał metropolita częstochowski, powołując się na badania CBOS i dodał: - Opowiadamy się przeciwko kulturze i cywilizacji śmierci.
Wniebowzięcie zobowiązuje chrześcijan
Nawiązując do obchodzonego dziś święta, hierarcha przypomniał, że ogłaszając w 1950 roku dogmat o wniebowzięciu Maryi papież Pius XII "zdecydowanie bronił wartości życia ludzkiego, deptanej przez materializm, który odrzucając śmiertelność człowieka oddawał ciało śmierci poprzez wojnę i przemoc".
Metropolita tłumaczył, że Wniebowzięcie nie jest również porzuceniem ziemi przez Maryję czy jej ucieczką od rzeczywistości i wartości życia ludzkiego, ale jest nową obecnością Maryi w Kościele, zobowiązującą chrześcijan do "świadectwa codziennego życia wiary na wzór Maryi".
Hierarcha podkreślił, że chrześcijanom nie wolno wątpić w przyszłe zmartwychwstanie, bo - jak mówił: -Wówczas wiara traci swój testament, a dar zbawienia w Jezusie Chrystusie staje się złudnym i niepotrzebnym.
Autor: jsy / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24 | Marcin Bocian