Bilans po prawie stu dniach rządu Tuska. Jakie obietnice spełniono? Na co trzeba czekać?

Źródło:
TVN24
Zgorzelski wymienia, co udało się zrobić przez sto dni rządu
Zgorzelski wymienia, co udało się zrobić przez sto dni rząduTVN24
wideo 2/7
Zgorzelski wymienia, co udało się zrobić przez sto dni rząduTVN24

20 procent podwyżki dla strefy budżetowej, in vitro, odblokowane pieniądze z KPO, większe środki na uzbrojenie i "przywracanie wymiaru sprawiedliwości do rodziny europejskiej" - to, zdaniem wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego (Trzecia Droga) najważniejsze osiągnięcia prawie stu dni rządu Donalda Tuska. - Polska wróciła na arenę międzynarodową z przytupem - dodała Aleksandra Gajewska (Koalicja Obywatelska).

Goście "Faktów po Faktach" - Aleksandra Gajewska, wiceministra resortu rodziny, pracy i polityki społecznej z Koalicji Obywatelskiej i Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z Trzeciej Drogi mówili, z czego są szczególnie zadowoleni po prawie stu dniach rządu Donalda Tuska i na co jeszcze trzeba poczekać.

Z czego jest zadowolony Piotr Zgorzelski? Wicemarszałek wymienił pięć punktów. - Została dotrzymana obietnica, którą pan premier Donald Tusk i wszystkie podmioty tworzące koalicję 15 października obiecywały w kampanii wyborczej, czyli 20 procent podwyżki dla sfery budżetowej, w sposób szczególny uhonorowani zostali nauczyciele - mówił.

Poruszył także kwestię in vitro i Krajowy Plan Odbudowy. - To moja osobista radość, ponieważ jako wicemarszałkowi Sejmu przypadło mi w udziale prowadzić obrady pierwszego obywatelskiego projektu dotyczącego in vitro. Naprawdę byłem z tego dumny, że ta sprawa także została załatwiona, oddając szacunek społeczeństwu obywatelskiemu. Trzecia rzecz, wielka, osobista zasługa premiera Donalda Tuska, czyli Krajowy Plan Odbudowy - powiedział.

Zgorzelski mówił też o "ogromnej zasłudze wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza" w związku z przeznaczeniem ponad 4 proc. PKB na uzbrojenie.

- Ogromną pracę wykonał Adam Bodnar. W wymiarze sprawiedliwości robi potężne rzeczy. Przywraca wymiar sprawiedliwości do rodziny europejskiej - zauważył.

Gajewska: są takie tematy, które muszą poczekać
Gajewska: są takie tematy, które muszą poczekaćTVN24

Gajewska: jesteśmy gotowi z naszymi trzonowymi zapowiedziami

Aleksandra Gajewska (KO) stwierdziła, że oprócz punktów wymienionych przez Zgorzelskiego należy docenić, że "Polska wróciła na arenę międzynarodową z przytupem". - Te spotkania, które odbywały się w ostatnich tygodniach, miesiącach jasno wskazują, że jesteśmy przy stole negocjacyjnym, że nasze zdanie jest ważne i nasza rola na tej arenie międzynarodowej będzie znacząca. Będą o to walczyli zarówno nasi ministrowie, ale przede wszystkim premier. Ta wizyta w Waszyngtonie też miała ogromne znaczenie dla naszej pozycji międzynarodowej - mówiła posłanka.

- Jeżeli chodzi o kwestie koalicyjne, to jest też druga waloryzacja emerytury, jeżeli inflacja przekroczy 5 procent. Jesteśmy też gotowi z takimi trzonowymi naszymi zapowiedziami, jak podniesienie kwoty wolnej od podatku, aktywny rodzic, czyli to "babciowe" - wyliczała Gajewska.

Czytaj też: Dodatkowe 1500 złotych co miesiąc. Jest zapowiedź

Na uwagę prowadzącego, że były to postulaty na sto dni rządów, a trzeba na nie czekać, posłanka powiedziała, że "przegłosowaliśmy, że będzie to w ostatnim kwartale tego roku, zapowiadaliśmy to, głosując nad budżetem". - Są takie tematy, jak kwestia składki zdrowotnej czy kwestia tej kwoty wolnej od podatku, które muszą poczekać ze względu na to, że brakuje nam środków. Budżet odziedziczyliśmy po PiS-ie - dodała.

- Jeśli chodzi o kwotę wolną od podatków, to są jeszcze samorządy terytorialne. Jednostki samorządów terytorialnych muszą mieć zmienione zasady finansowania. To też jest duże wyzwanie dzisiaj dla Ministerstwa Finansów, żeby zmienić te zasady, bo środki wpływają do nich bezpośrednio - tłumaczyła.

Gajewska dodała, że trwają też prace i konsultacje na temat kredytu między 0 a 1,5 procent na mieszkanie.

Gajewska: to jest decyzja marszałka Hołowni, to jest jego odpowiedzialność
Gajewska: to jest decyzja marszałka Hołowni, to jest jego odpowiedzialnośćTVN24

"To jest decyzja marszałka Hołowni i marszałek Hołownia z tą decyzją dzisiaj musi się mierzyć"

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że projekty dotyczące aborcji będą dyskutowane "tuż po pierwszej turze wyborów samorządowych" - 11 kwietnia. Jego zdaniem lepiej poczekać z taką debatą do zakończenia "bardzo gorącej kampanii wyborczej", by uniknąć sytuacji, w której projekty "zostaną odrzucone w ramach tej przedwyborczej kanonady w pierwszym czytaniu".

Zobacz też: Hołownia o terminie prac nad projektami w sprawie aborcji: jestem gotów na rozmowę i korekty

Do tej decyzji odnieśli się goście "Faktów po Faktach". - To, co dzieje się w kwestii kobiet, dla mnie jest szczególnie ważne, bo dla mnie prawa kobiet równają się prawom człowieka. To jest temat, który moim zdaniem zaważył o tym, że PiS został odsunięty od władzy. Myślę, że Donald Tusk po partnersku traktuje wszystkie ugrupowania, które znajdują się w koalicji rządzącej. (...) Nie jestem zwolenniczką tego, żeby przesuwać dyskusję w kwestiach praw kobiet. To jest decyzja marszałka Hołowni i marszałek Hołownia z tą decyzją dzisiaj musi się mierzyć - mówiła Aleksandra Gajewska.

- Jeżeli jakiekolwiek ugrupowanie potrzebuje zmierzyć się z tymi rozwiązaniami, potrzebuje czasu, to wolę, żebyśmy poczekali chwilę, niż żeby okazało się, że wewnątrz ugrupowań, z którymi tworzymy rząd, niczego razem nie ustalimy. Kwestie kobiet i naszych praw są zbyt ważne, żeby ktoś zasłaniał się swoim sumieniem - dodała.

- Marszałek Hołownia wyznaczył termin pierwszego czytania na 11 kwietnia, czyli za niecałe cztery tygodnie, aby do spokojnej debaty o prawach kobiet nie włączono kampanii, a niektórzy niestety to robią. To jest bardzo roztropna i mądra decyzja, bo uchroni te cztery projekty - uważa Piotr Zgorzelski.

Autorka/Autor:ek

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zakończyły się rozmowy delegacji USA i Ukrainy w sprawie wojny wywołanej przez Rosję. "Dyskusja była produktywna i konkretna, poruszyliśmy kluczowe kwestie, w tym kwestię energii" - poinformował minister obrony Ukrainy Rustem Umierow, który stał na czele zespołu z Kijowa. Na poniedziałek zaplanowane są rozmowy delegacji Waszyngtonu i Moskwy.

"Poruszyliśmy kluczowe kwestie". Zakończyły się rozmowy USA-Ukraina

"Poruszyliśmy kluczowe kwestie". Zakończyły się rozmowy USA-Ukraina

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

O wywiadzie Karola Nawrockiego jako Tadeusza Batyra nie było ani słowa w dossier, które dostał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Tym, które miało ostrzegać przed tym, co może wyjść na jaw w jego sprawie - powiedziała "W kuluarach" Agata Adamek. Jak zauważył Konrad Piasecki, ta sprawa to "historia, która ożywiła w tym tygodniu kampanię prezydencką".

"Wychodzi na jaw coś, o czym prezes nie miał pojęcia"

"Wychodzi na jaw coś, o czym prezes nie miał pojęcia"

Źródło:
TVN24

Przedterminowe wybory w Kanadzie odbędą się 28 kwietnia. Premier Mark Carney ocenił, że potrzebuje "silnego mandatu", aby pracować na rzecz rozwoju i zjednoczenia Kanady. - Stajemy w obliczu największego kryzysu w naszym życiu z powodu nieuzasadnionych działań handlowych prezydenta (USA Donalda) Trumpa i jego gróźb wobec naszej suwerenności - ocenił.

Kanada rozwiązała parlament. Premier przyspiesza wybory

Kanada rozwiązała parlament. Premier przyspiesza wybory

Źródło:
PAP, Reuters

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykański wysłannik do spraw Bliskiego Wschodu Steve Witkoff powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone chcą negocjować z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego. - Nie musimy rozwiązywać wszystkiego militarnie - przekonywał w wywiadzie dla Fox News.

Stany Zjednoczone chcą negocjować z Iranem

Stany Zjednoczone chcą negocjować z Iranem

Źródło:
PAP

Papież Franciszek wrócił do Watykanu po pięciu tygodniach walki z ciężkim obustronnym zapaleniem płuc w rzymskiej Poliklinice Gemelli. Rozpoczęta w niedzielę rekonwalescencja ma według zaleceń lekarzy trwać co najmniej dwa miesiące. Plany związane z początkiem nowego etapu pontyfikatu Franciszka zależą od jego procesu powrotu do zdrowia.

Rozpoczyna się nowa faza pontyfikatu papieża Franciszka

Rozpoczyna się nowa faza pontyfikatu papieża Franciszka

Źródło:
PAP

Sąd zdecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec burmistrza Stambułu Ekrema Imamoglu, głównego politycznego rywala prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. W związku z jego zatrzymaniem od środy w różnych częściach kraju trwają protesty. Tureckie ministerstwo spraw wewnętrznych formalnie odsunęło w niedzielę od władzy aresztowanego burmistrza.

Burmistrz Stambułu aresztowany. Odrzuca decyzję sądu i wzywa do kontynuowania protestów

Burmistrz Stambułu aresztowany. Odrzuca decyzję sądu i wzywa do kontynuowania protestów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Premier Donald Tusk stwierdził w niedzielę, że "komentatorzy" uznający prokurator Ewę Wrzosek za "politycznie zaangażowaną", "imponowali powściągliwością, kiedy na prezesów sądów, trybunałów, banków, mediów i prokuratury PiS mianował radykalnie neutralnych fachowców".

Tusk pisze o krytykach Wrzosek. "Imponowali powściągliwością"

Tusk pisze o krytykach Wrzosek. "Imponowali powściągliwością"

Źródło:
tvn24.pl

Dość ciepła pogoda niedługo ustąpi miejsca ochłodzeniu. Jaka temperatura czeka nas w nadchodzących tygodniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Źródło:
tvnmeteo.pl
Bez klapy bagażnika, z drewnianym dachem. Tak rodziła się królowa polskich szos

Bez klapy bagażnika, z drewnianym dachem. Tak rodziła się królowa polskich szos

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Taktyka tysiąca małych ciosów. W Azji powstanie nowe mocarstwo?

Taktyka tysiąca małych ciosów. W Azji powstanie nowe mocarstwo?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o płomiennym love story "Queer" z Danielem Craigiem - byłym odtwórcą Jamesa Bonda - w roli głównej oraz o aktorskiej wersji baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach.

Love story byłego Bonda, aktorska "Śnieżka", gwiazda Hollywood w cieniu protestów

Love story byłego Bonda, aktorska "Śnieżka", gwiazda Hollywood w cieniu protestów

Źródło:
tvn24.pl