Wiesław Chrzanowski był skromnym pracownikiem budowy Rzeczypospolitej, był nastawiony na budowanie instytucji i łączenie ludzi - powiedział były marszałek Sejmu Marek Jurek podczas wieczoru wspomnień o profesorze Wiesławie Chrzanowskim. Twórca Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego zmarł 29 kwietnia 2012 roku.
W wieczorze wspomnień w warszawskiej siedzibie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej wzięli udział przyjaciele i współpracownicy zmarłego 10 lat temu profesora Wiesława Chrzanowskiego.
Działacz "Solidarności" Włodzimierz Blajerski wspominał pierwsze spotkanie z przyszłym liderem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego podczas I Zjazdu "Solidarności" w 1981 roku. Jego zdaniem jedną z najważniejszych wskazówek przekazywanych wówczas przez Chrzanowskiego młodym pokoleniom działaczy wywodzących się z Ruchu Młodej Polski było sugerowanie konieczności tworzenia instytucji alternatywnych wobec reżimu komunistycznego.
- Profesor nauczał nas, aby wybijać się na niepodległość krokami polegającymi na ignorowaniu władz i tworzeniu instytucji - zauważył. Dodał, że współpracę z Chrzanowskim ułatwiała precyzja języka, którym się posługiwał. - Każde słowo odzwierciedlało treść, którą miał na myśli. W jego wypowiedziach nie było ani jednego słowa na wyrost - powiedział Blajerski.
Marek Jurek wspomina profesora Wiesława Chrzanowskiego
Były marszałek Sejmu RP Marek Jurek powiedział, że Sejm w czasie, gdy na jego czele stał profesor Wiesław Chrzanowski, był miejscem, w którym możliwe było "osiąganie konstruktywnego porozumienia". Dodał, że wiele tworzonych wówczas instytucji prawnych, budowanych przez siły prawicowe w Sejmie I kadencji, z powodzeniem funkcjonuje do dziś.
- To wszystko było możliwe dzięki zorganizowaniu przez marszałka Chrzanowskiego ruchu politycznego, który bez niego nie miałby swojej reprezentacji parlamentarnej. Uczestniczył też w tworzeniu dwóch większości parlamentarnych - Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej - powiedział Marek Jurek. W jego opinii jednym z najważniejszych elementów dziedzictwa profesora Chrzanowskiego był jego wpływ na przygotowanie i uchwalenie ustawy o ochronie życia.
Podkreślił także skromność profesora Chrzanowskiego, który jego zdaniem może być określony jako "skromny pracownik budowy Rzeczypospolitej, bo był nastawiony na budowanie instytucji i łączenie ludzi, a nie eksponowanie siebie". Dodał, że autorytet profesora Chrzanowskiego miał szczególne znaczenie dla najmłodszego pokolenia polityków prawicowych lat dziewięćdziesiątych.
- Uczył odpowiedzialności i świadomości, że polityka to odpowiedzialność za ludzi. Utwierdził mnie też w przekonaniu, że w polskiej polityce konieczna jest myśl polityczna i wysiłek intelektualny dla definiowania dobra wspólnego. Bez tych wartości polityka jest tylko jałową grą - powiedział Jurek.
W czasie dyskusji podczas wieczoru wspomnień zauważył, że ten sposób funkcjonowania w polityce ma swoje korzenie w doświadczeniach Wiesława Chrzanowskiego z okresu II wojny światowej oraz represji komunistycznych. - Uważał, że jego życie musi być wypełnieniem testamentu jego przyjaciół z Powstania Warszawskiego - dodał były marszałek Sejmu.
Sylwetka profesora Wiesława Chrzanowskiego
Wiesław Chrzanowski urodził się 20 grudnia 1923 roku w Warszawie. Przed wojną angażował się w działalność Związku Akademickiego Młodzieży Wszechpolskiej, a w czasie okupacji działał na rzecz organizacji młodzieżowej związanej ze Stronnictwem Narodowym. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w batalionie AK "Harnaś".
Po 1945 roku był przewodniczącym Chrześcijańskiego Związku Młodzieży, związanego ze Stronnictwem Pracy. W 1948 roku został aresztowany za próbę utworzenia masowego ruchu katolicko-narodowego i "obalenia siłą ustroju Polski Ludowej". W komunistycznym więzieniu przesiedział 6 lat.
Od połowy lat siedemdziesiątych Chrzanowski współpracował z tworzącą się opozycją polityczną. Był członkiem zespołu informacyjnego przy prymasie Polski kardynale Stefanie Wyszyńskim. W latach 1980-1981 był doradcą Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", współtworzył pierwszy projekt statutu NSZZ "Solidarność". Jako adwokat reprezentował "S" w postępowaniu rejestracyjnym.
W 1989 roku Chrzanowski był współzałożycielem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego i pierwszym prezesem tej partii, którą kierował przez pięć lat. Później został przewodniczącym Rady Naczelnej ugrupowania. Był marszałkiem i posłem na Sejm I kadencji, w 1991 roku został ministrem sprawiedliwości w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego i prokuratorem generalnym. Niemal do końca życia był wykładowcą prawa.
Został odznaczony Orderem Orła Białego i Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Był Honorowym Obywatelem Warszawy. Profesor Wiesław Chrzanowski zmarł 29 kwietnia 2012 roku w Warszawie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej