Najnowsze

Uchwała komitetu politycznego PiS w sprawie przynależności Polski do Unii Europejskiej

Najnowsze

Autor:
akw/dap
Źródło:
TVN24
Czerwińska: wykluczamy możliwość polexitu, ponieważ rzeczywistością naszego kontynentu jest Unia EuropejskaTVN24
wideo 2/9
TVN24Czerwińska: wykluczamy możliwość polexitu, ponieważ rzeczywistością naszego kontynentu jest Unia Europejska

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska poinformowała, że komitet polityczny partii przyjął uchwałę "W sprawie przynależności Polski do Unii Europejskiej oraz suwerenności Rzeczypospolitej". - Wiążemy przyszłość Polski jednoznacznie z przynależnością do Unii Europejskiej, ale to nie oznacza, że musimy się godzić na postępujący pozatraktatowy proces ograniczania suwerenności państwom członkowskim - oświadczyła.

W środę po godzinie 14 zakończyło się posiedzenie komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Po nim rzecznik partii Anita Czerwińska przekazała, że komitet przyjął uchwałę w sprawie przynależności Polski do Unii Europejskiej. - Zakończyło się posiedzenie komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Na posiedzeniu zostały podjęte dwie uchwały - powiedziała. Określiła, że pierwsza z nich jest "najważniejsza" i "bardzo doniosła" dla partii.

- W związku z tym, że pojawiają się w ostatnim czasie kłamliwe informacje na temat stanowiska Prawa i Sprawiedliwości w sprawie przynależności Polski do Unii Europejskiej, postanowiliśmy uchwałą komitetu politycznego odnieść się do tego. Uchwała nosi tytuł "W sprawie przynależności Polski do Unii Europejskiej oraz suwerenności Rzeczypospolitej" - wyjaśniła.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Czerwińska następnie omówiła "główne założenia" stanowiska partii w tej sprawie. - Zaczynamy od tego, że jesteśmy państwem europejskim od ponad tysiąca lat. Wykluczamy możliwość polexitu, ponieważ rzeczywistością naszego kontynentu jest Unia Europejska. To jest przypisywanie nam przez totalną opozycję czegoś, czego absolutnie nie planowaliśmy. Nigdy o tym nie mówiliśmy. To po prostu nie ma odzwierciedlenia w faktach - przekonywała.

- Wiążemy przyszłość Polski jednoznacznie z przynależnością do Unii Europejskiej, ale to nie oznacza, że musimy się godzić na postępujący pozatraktatowy proces ograniczania suwerenności państwom członkowskim. Chcemy, żeby Polska była członkiem Unii Europejskiej i pozostała państwem suwerennym. Odnosimy się również do tego, że Unia Europejska potrzebuje głębokich zmian - oświadczyła.

Anita Czerwińska przed siedzibą partiiPAP/Paweł Supernak

Czerwińska pytana, czy politycy PiS dyskutowali na temat niedawnych wypowiedzi szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego i posła PiS Marka Suskiego o Unii Europejskiej, odparła, że dyskutowano tylko o dwóch podjętych uchwałach. Dodawała, że wspominanie o tych wypowiedziach jest "dowodem na to, jak czasem kłamliwie, w nieprawdziwy i niesprawiedliwy sposób przedstawia się wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości, wyjmując z kontekstu poszczególne wypowiedzi".

>> Ryszard Terlecki i Unia Europejska. W środę mówił o brexicie i potrzebie "rozwiązań drastycznych", w czwartek o tym, że polexit to "wymyślona szopka" >> Suski porównuje Unię do najeźdźców z czasów wojny. "Będziemy walczyć z okupantem brukselskim"

Terlecki o relacjach z UE: jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, musimy szukać rozwiązań drastycznychTVN24
Marek Suski porównuje Unię do najeźdźców z czasów wojnyTVN24

Odpowiadając dalej na pytania dziennikarzy, Czerwińska poinformowała także, że temat roszad w rządzie nie był poruszany na środowym posiedzeniu komitetu politycznego partii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kukiz dołączy do koalicji rządzącej? Terlecki zapowiadał: dzisiaj będziemy o tym rozmawiać

Autor:akw/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak