"To był naturalny odruch ludzki". Wujec i francuscy związkowcy o pomocy dla internowanych w stanie wojennym

Źródło:
TVN24
Ludwika Wujec o pomocy Zachodu podczas stanu wojennego
Ludwika Wujec o pomocy Zachodu podczas stanu wojennegoTVN24
wideo 2/2
Ludwika Wujec o pomocy zachodu podczas stanu wojennegoTVN24

W sobotę w Szczecinie odbyła się debata "Ulica i zagranica – pomoc dla Solidarności". Była poświęcona pomocy krajów zachodnich dla internowanych w stanie wojennym członków podziemia antykomunistycznego. Swoimi wspomnieniami dzielił się m.in. najsłynniejszy francuski kurier "Solidarności", a także działaczka opozycyjna Ludwika Wujec.

Zorganizowana w sobotę na scenie Teatru Polskiego w Szczecinie debata "Ulica i zagranica – pomoc dla Solidarności" to jedna z odsłon wydarzeń zorganizowanych w ramach 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W rozmowie poświęconej przede wszystkim pomocy dla polskich opozycjonistów płynącej z zachodnich państw wzięli udział: Ludwika Wujec - działaczka "Solidarności", wcześniej współpracowniczka Komitetu Obrony Robotników, a także asystentka Tadeusza Mazowieckiego podczas obrad Okrągłego Stołu, Jacky Challot – Francuz, który po wprowadzeniu stanu wojennego, organizował pomoc humanitarną dla represjonowanych opozycjonistów i ich rodzin, a w ciężarówce z lekami i żywnością przemycał powielacze, farby drukarskie, nielegalne w PRL wydawnictwa. W dyskusji wzięli udział również Franҫoise Breton–Bałuka, żona szczecińskiego opozycjonisty Edmunda Bałuki oraz socjolog, politolog i historyk z Uniwersytetu Szczecińskiego prof. Radosław Ptaszyński. Debatę poprowadził dziennikarz Piotr Najsztub.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"To był naturalny ludzki odruch"

Jacky Challot wraz z przyjaciółmi był uczestnikiem pierwszego zjazdu "Solidarności" we wrześniu i październiku 1981 roku. Podczas debaty Piotr Najsztub dopytywał go, dlaczego wtedy przyjechał do Polski. - Byłem młodym związkowcem i kiedy wybuchły strajki w 1980 roku, to mnie bardzo zainteresowało - mówił. - Chcieliśmy na miejscu dowiedzieć się kim są strajkujący i dokąd chcą dążyć. Muszę przyznać, że przeżyłem natychmiastową fascynację tym krajem. To była niesamowita atmosfera otwartości. Ludzie byli bardzo gościnni - wspominał Challot.

Kolejne podróże do Polski odbył już po wprowadzeniu stanu wojennego. - Wtedy klimat był inny, smutny. Nie było tego entuzjazmu. Ale wiedziałem, że ludzie nadal działają. To był naturalny ludzki odruch, że należy im pomóc - stwierdził Challot. Przyznał również, że we Francji była świadomość, że walczącym o wolność polskim opozycjonistom brakowało podstawowych rzeczy, takich jak żywność czy ubrania.

Jacky ChallotTVN24

"Przetrwaliśmy dzięki gazetkom"

Jak zaznaczyła Ludwika Wujec, pomoc z Francji była potrzebna zarówno dla opozycjonistów, jak i obywateli, którzy nie byli zaangażowani w politykę. Transporty z zachodu obserwowała z perspektywy osoby internowanej. - My, internowane, czułyśmy się jak królowe. Dostawałyśmy pasty do zębów, które widziałam później dopiero w wolnej Polsce. Klawiszki wnosiły te paczki i zazdrościły - wspominała Wujec.

Mówiła, że paczki z krajów zachodnich stanowiły nie tylko pomoc praktyczną, ale również były wsparciem moralnym. - Te paczki robili indywidualni ludzie z konkretnymi adresami. My potem z nimi korespondowaliśmy. To było wspaniałe. Ten wielki zryw ludzi, którzy uznali, że konieczna jest pomoc walczącym o wolność - powiedziała Wujec. Zwróciła również uwagę, że dla opozycyjnego podziemia niezwykle ważna była pomoc technologiczna w postaci maszyn poligraficznych. - Myśmy przetrwali dzięki gazetkom. To była sieć łączności. Aby te gazetki mogły wychodzić w dużym nakładzie potrzebne były powielacze. To była ogromna pomoc Zachodu - dodała.

Ludwika WujecTVN24

Wspomnienia żony Edmunda Bałuki

Swoimi wspomnieniami z okresu stanu wojennego podzieliła się również Franҫoise Breton–Bałuka, żona zmarłego w 2015 roku Edmunda Bałuki, jednego z najważniejszych działaczy podziemia antykomunistycznego w Szczecinie, członka Komitetu Strajkowego w Stoczni Szczecińskiej w grudniu 1970 roku. - To był niesamowity zryw społeczny. We Francji oddolnie rozumieliśmy, że idziemy w jakimś kierunku - mówiła Breton-Bałuka. Wspominała, że w ramach solidarności z internowanymi organizowano akcje protestacyjne, na które przychodziła "masa ludzi".

Franҫoise Breton–BałukaTVN24

Opowiadała również o tym, co zrobiła, gdy aresztowano Edmunda Bałukę - Poszłam do stoczni, gdzie był szykowany strajk i poprosiłam ich o azyl. Nie przez romantyzm. Mieliśmy głębokie przekonanie, że dzieje się coś ważnego i historycznego. Gdyby, ktoś miesiąc wcześniej zapytał mnie, czy ja tak postąpię, odpowiedziałabym: przecież nie jestem wariatką - wspominała.

Kiedy strajk w stoczni został spacyfikowany Franҫoise Breton–Bałuka przebywała z dwuletnim dzieckiem w zakładowej świetlicy. - Filtrowano nas, kiedy opuszczaliśmy świetlicę. Trochę się bałam, co będzie z dzieckiem, jeśli mnie zatrzymają. Ludzie mnie ostrzegli, że czekają na mnie przy bramie, żeby mnie zatrzymać, jak nie ma świadków. Wyprowadzili mnie innym wyjściem z tej stoczni. Nocowałam u rodziny, która mieszkała blisko stoczni. Nawet nie znam ich nazwiska. Potem ukryłam się na klika dni w innym miejscu w Szczecinie - opowiadała Breton-Bałuka. Po odkryciu miejsca w którym przebywała, służby deportowały ją do NRD.

Debacie towarzyszyła emisja filmu z 2008 roku "Jacky do zadań specjalnych".

Obchody rocznicowe w Szczecinie pod hasłem "Polska. Europa. Solidarność" organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Autorka/Autor:dg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek po południu wybuchł pożar. Trwa akcja gaśnicza, do walki z ogniem ściągany jest śmigłowiec.

Płoną połoniny w Bieszczadach. Pożar wybuchł w trudno dostępnym terenie

Płoną połoniny w Bieszczadach. Pożar wybuchł w trudno dostępnym terenie

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielka Brytania nie byłaby w stanie obronić się przed potencjalnym atakiem z powietrza przy użyciu dronów i rakiet - ostrzega w czwartek Sky News. Sytuację pogarsza wzrost jakości i ilości pocisków rakietowych i dronów opracowanych przez wrogie państwa, takie jak Rosja, Chiny, Iran i Korea Północna.

Sky News: Wielka Brytania nie zdołałaby się obronić przed atakiem z powietrza

Sky News: Wielka Brytania nie zdołałaby się obronić przed atakiem z powietrza

Źródło:
PAP

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Pogoda na majówkę. Długi weekend na razie cieszy słoneczną i bardzo ciepłą, a nawet gorącą aurą. Niestety w piątek w pogodzie zaczną się zmiany. Będzie coraz częściej padać i pojawią się burze. Ponadto na początku następnego tygodnia się ochłodzi. Sprawdź najnowszą prognozę pogody.

Pogoda na majówkę 2024. Nadchodzi zmiana pogody. Miejscami zrobi się niebezpiecznie

Pogoda na majówkę 2024. Nadchodzi zmiana pogody. Miejscami zrobi się niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda skierował w czwartek do Sejmu projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa - przekazało w czwartek po południu Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent proponuje ustawę na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa

Prezydent proponuje ustawę na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej trzy kobiety zostały zarażone wirusem HIV podczas wykonywania zabiegu kosmetycznego twarzy nazywanego "wampirzym liftingiem" - informują amerykańskie media. Według "The New York Times" to pierwszy udokumentowany w USA przypadek przenoszenia wirusa HIV poprzez zastrzyki kosmetyczne.

Trzy kobiety zarażone HIV po "wampirzym liftingu". Pierwszy taki przypadek w USA

Trzy kobiety zarażone HIV po "wampirzym liftingu". Pierwszy taki przypadek w USA

Źródło:
"The New York Times", BBC

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem".

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przy okazji kampanii do europarlamentu co rusz wskazują, jakie niebezpieczeństwa grożą Polakom ze strony Unii Europejskiej. Nie zawsze to, co punktują, ma potwierdzenie w unijnych dokumentach. Tak jest w przypadku tezy Beaty Szydło, według której dyrektywa budynkowa nakazuje wymianę dofinansowanych z programu "Czyste powietrze" kotłów na gaz.

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

W oknie życia w mikołowskiej Borowej Wsi (woj. śląskie) znaleziono dziewczynkę. Lekarz ocenił jej stan jako dobry, a od porodu do przekazania mogło minąć kilkanaście godzin. Przy dziecku znaleziono poruszający list z wyjaśnieniami.

Dziewczynka w oknie życia. Matka zostawiła poruszający list

Dziewczynka w oknie życia. Matka zostawiła poruszający list

Źródło:
PAP, "Dziennik Zachodni"
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Aleksandra Kosiorek, prawniczka, aktywistka, działaczka na rzecz praw kobiet, a ostatnio siła napędowa "turkusowej rewolucji" w mieście (określenie pochodzące od barw ugrupowania Gdyński Dialog), wygrała bój o fotel prezydenta Gdyni. Pokonała Wojciecha Szczurka, który rządził miastem 26 lat. W wywiadzie dla tvn24.pl, na kilka dni przed swoim zaprzysiężeniem, mówi o prezydenturze swojego poprzednika, o pierwszych decyzjach, jakie podejmie na nowym stanowisku, i o tym, jak chce się komunikować z mieszkańcami i jak odpoczywa po ciężkiej kampanii.

"Samodzielność mam we krwi". Aleksandra Kosiorek, prezydent elekt Gdyni, mówi nam o swoich planach

"Samodzielność mam we krwi". Aleksandra Kosiorek, prezydent elekt Gdyni, mówi nam o swoich planach

Źródło:
TVN24

2 maja jest obchodzony Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju. Z tej okazji w Warszawie odbyła się uroczystość podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Okolicznościowe wpisy w mediach społecznościowych opublikowało wielu polityków, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk.

Dzień Flagi RP. "Łączy wszystkie pokolenia", "symbol dumnego narodu", "niech zawsze budzi szacunek"

Dzień Flagi RP. "Łączy wszystkie pokolenia", "symbol dumnego narodu", "niech zawsze budzi szacunek"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24