"To był naturalny odruch ludzki". Wujec i francuscy związkowcy o pomocy dla internowanych w stanie wojennym

Źródło:
TVN24
Ludwika Wujec o pomocy Zachodu podczas stanu wojennego
Ludwika Wujec o pomocy Zachodu podczas stanu wojennegoTVN24
wideo 2/2
Ludwika Wujec o pomocy zachodu podczas stanu wojennegoTVN24

W sobotę w Szczecinie odbyła się debata "Ulica i zagranica – pomoc dla Solidarności". Była poświęcona pomocy krajów zachodnich dla internowanych w stanie wojennym członków podziemia antykomunistycznego. Swoimi wspomnieniami dzielił się m.in. najsłynniejszy francuski kurier "Solidarności", a także działaczka opozycyjna Ludwika Wujec.

Zorganizowana w sobotę na scenie Teatru Polskiego w Szczecinie debata "Ulica i zagranica – pomoc dla Solidarności" to jedna z odsłon wydarzeń zorganizowanych w ramach 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W rozmowie poświęconej przede wszystkim pomocy dla polskich opozycjonistów płynącej z zachodnich państw wzięli udział: Ludwika Wujec - działaczka "Solidarności", wcześniej współpracowniczka Komitetu Obrony Robotników, a także asystentka Tadeusza Mazowieckiego podczas obrad Okrągłego Stołu, Jacky Challot – Francuz, który po wprowadzeniu stanu wojennego, organizował pomoc humanitarną dla represjonowanych opozycjonistów i ich rodzin, a w ciężarówce z lekami i żywnością przemycał powielacze, farby drukarskie, nielegalne w PRL wydawnictwa. W dyskusji wzięli udział również Franҫoise Breton–Bałuka, żona szczecińskiego opozycjonisty Edmunda Bałuki oraz socjolog, politolog i historyk z Uniwersytetu Szczecińskiego prof. Radosław Ptaszyński. Debatę poprowadził dziennikarz Piotr Najsztub.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"To był naturalny ludzki odruch"

Jacky Challot wraz z przyjaciółmi był uczestnikiem pierwszego zjazdu "Solidarności" we wrześniu i październiku 1981 roku. Podczas debaty Piotr Najsztub dopytywał go, dlaczego wtedy przyjechał do Polski. - Byłem młodym związkowcem i kiedy wybuchły strajki w 1980 roku, to mnie bardzo zainteresowało - mówił. - Chcieliśmy na miejscu dowiedzieć się kim są strajkujący i dokąd chcą dążyć. Muszę przyznać, że przeżyłem natychmiastową fascynację tym krajem. To była niesamowita atmosfera otwartości. Ludzie byli bardzo gościnni - wspominał Challot.

Kolejne podróże do Polski odbył już po wprowadzeniu stanu wojennego. - Wtedy klimat był inny, smutny. Nie było tego entuzjazmu. Ale wiedziałem, że ludzie nadal działają. To był naturalny ludzki odruch, że należy im pomóc - stwierdził Challot. Przyznał również, że we Francji była świadomość, że walczącym o wolność polskim opozycjonistom brakowało podstawowych rzeczy, takich jak żywność czy ubrania.

Jacky ChallotTVN24

"Przetrwaliśmy dzięki gazetkom"

Jak zaznaczyła Ludwika Wujec, pomoc z Francji była potrzebna zarówno dla opozycjonistów, jak i obywateli, którzy nie byli zaangażowani w politykę. Transporty z zachodu obserwowała z perspektywy osoby internowanej. - My, internowane, czułyśmy się jak królowe. Dostawałyśmy pasty do zębów, które widziałam później dopiero w wolnej Polsce. Klawiszki wnosiły te paczki i zazdrościły - wspominała Wujec.

Mówiła, że paczki z krajów zachodnich stanowiły nie tylko pomoc praktyczną, ale również były wsparciem moralnym. - Te paczki robili indywidualni ludzie z konkretnymi adresami. My potem z nimi korespondowaliśmy. To było wspaniałe. Ten wielki zryw ludzi, którzy uznali, że konieczna jest pomoc walczącym o wolność - powiedziała Wujec. Zwróciła również uwagę, że dla opozycyjnego podziemia niezwykle ważna była pomoc technologiczna w postaci maszyn poligraficznych. - Myśmy przetrwali dzięki gazetkom. To była sieć łączności. Aby te gazetki mogły wychodzić w dużym nakładzie potrzebne były powielacze. To była ogromna pomoc Zachodu - dodała.

Ludwika WujecTVN24

Wspomnienia żony Edmunda Bałuki

Swoimi wspomnieniami z okresu stanu wojennego podzieliła się również Franҫoise Breton–Bałuka, żona zmarłego w 2015 roku Edmunda Bałuki, jednego z najważniejszych działaczy podziemia antykomunistycznego w Szczecinie, członka Komitetu Strajkowego w Stoczni Szczecińskiej w grudniu 1970 roku. - To był niesamowity zryw społeczny. We Francji oddolnie rozumieliśmy, że idziemy w jakimś kierunku - mówiła Breton-Bałuka. Wspominała, że w ramach solidarności z internowanymi organizowano akcje protestacyjne, na które przychodziła "masa ludzi".

Franҫoise Breton–BałukaTVN24

Opowiadała również o tym, co zrobiła, gdy aresztowano Edmunda Bałukę - Poszłam do stoczni, gdzie był szykowany strajk i poprosiłam ich o azyl. Nie przez romantyzm. Mieliśmy głębokie przekonanie, że dzieje się coś ważnego i historycznego. Gdyby, ktoś miesiąc wcześniej zapytał mnie, czy ja tak postąpię, odpowiedziałabym: przecież nie jestem wariatką - wspominała.

Kiedy strajk w stoczni został spacyfikowany Franҫoise Breton–Bałuka przebywała z dwuletnim dzieckiem w zakładowej świetlicy. - Filtrowano nas, kiedy opuszczaliśmy świetlicę. Trochę się bałam, co będzie z dzieckiem, jeśli mnie zatrzymają. Ludzie mnie ostrzegli, że czekają na mnie przy bramie, żeby mnie zatrzymać, jak nie ma świadków. Wyprowadzili mnie innym wyjściem z tej stoczni. Nocowałam u rodziny, która mieszkała blisko stoczni. Nawet nie znam ich nazwiska. Potem ukryłam się na klika dni w innym miejscu w Szczecinie - opowiadała Breton-Bałuka. Po odkryciu miejsca w którym przebywała, służby deportowały ją do NRD.

Debacie towarzyszyła emisja filmu z 2008 roku "Jacky do zadań specjalnych".

Obchody rocznicowe w Szczecinie pod hasłem "Polska. Europa. Solidarność" organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Autorka/Autor:dg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

"W koalicji 15 Października w trakcie wyborów obowiązuje zasada przyjaznej konkurencji, bez wrogości i bez lekceważenia" - napisał premier Donald Tusk, komentując decyzję Szymona Hołowni o starcie w wyborach prezydenckich.

Donald Tusk komentuje decyzję Szymona Hołowni. "Bez wrogości i bez lekceważenia"

Donald Tusk komentuje decyzję Szymona Hołowni. "Bez wrogości i bez lekceważenia"

Źródło:
TVN24, PAP

Prokuratura Okręgowa w Katowicach zdecydowała o wszczęciu śledztwa w sprawie ucieczki Sebastiana M. z Polski. Śledczy będą badać kwestię poplecznictwa polegającego na pomocy w ucieczce z kraju i udzielaniu podejrzanemu pomocy finansowej. Za to przestępstwo polski Kodeks karny przewiduje karę do pięciu lat więzienia. Mężczyzna jest ścigany po tragicznym wypadku na autostradzie A1, w którym zginęła trzyosobowa rodzina.

Kto pomógł Sebastianowi M.? Prokuratura wszczyna nowe śledztwo

Kto pomógł Sebastianowi M.? Prokuratura wszczyna nowe śledztwo

Źródło:
tvn24.pl

Siły rosyjskie zaatakowały Kupiańsk w obwodzie charkowskim i próbowały wkroczyć do miasta - poinformował w środę wieczorem ukraiński projekt DeepState, monitorujący sytuację na froncie. Niektórzy żołnierze rosyjscy byli przebrani w ukraińskie mundury. Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych mówi o zbrodni wojennej.

Przebrali się za Ukraińców, zaatakowali miasto. "Zbrodnia wojenna"

Przebrali się za Ukraińców, zaatakowali miasto. "Zbrodnia wojenna"

Źródło:
NV, tvn24.pl

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika z wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

- Rywalizacja o najważniejsze nominacje w nowej administracji amerykańskiej to naprawdę walka buldogów pod dywanem - powiedział w TVN24 były ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych Marek Magierowski. Gość "Rozmowy Piaseckiego" przyznał, że ma "mieszane uczucia" w związku z ogłoszonymi już nominacjami. Obszernie komentował kilka z nich.

Były ambasador w USA o "walce buldogów". Ocenia nominacje Trumpa

Były ambasador w USA o "walce buldogów". Ocenia nominacje Trumpa

Źródło:
TVN24

- Nie ma podpisu pod moją dymisją przez pana prezydenta - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Marek Magierowski. Były ambasador Polski w USA wypowiedział się na temat sporu o ambasadorów na linii prezydent - rząd.

Magierowski: obie strony powinny zrobić przynajmniej jeden krok do tyłu

Magierowski: obie strony powinny zrobić przynajmniej jeden krok do tyłu

Źródło:
TVN24

"Długo oczekiwana" baza tarczy antyrakietowej z "systemem obrony powietrznej najwyższej klasy". Światowe media donoszą o otwarciu nowej amerykańskiej bazy w Redzikowie, pisząc między innymi o genezie jej powstania.

Światowe media o otwarciu bazy w Redzikowie. "Długo oczekiwana", "najwyższej klasy"

Światowe media o otwarciu bazy w Redzikowie. "Długo oczekiwana", "najwyższej klasy"

Źródło:
Reuters, The Independent, iROZHLAS.cz, dpa, Al-Dżazira, Newsweek, Barron's, tvn24.pl

Dwa tygodnie po tragicznych powodziach Hiszpania znów jest paraliżowana przez ulewy. Najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w prowincji Malaga, gdzie ewakuowano ponad 4200 osób. Pod wodą znalazły się ulice, wstrzymany został ruch pociągów, szkoły odwołały lekcje.

Ulice pełne wody, zamknięte szkoły. Tysiące ewakuowanych w Maladze

Ulice pełne wody, zamknięte szkoły. Tysiące ewakuowanych w Maladze

Źródło:
El Mundo, El Pais, tvnmeteo.pl

Sześć osób zostało poszkodowanych w wypadku autobusu na autostradzie A2 w miejscowości Kalenice w powiecie łowickim (Łódzkie). Pojazdem podróżowało 11 pasażerów. Autostrada w kierunku Poznania jest już w pełni przejezdna.

Autobus wpadł do rowu i przewrócił się na bok. Są poszkodowani

Autobus wpadł do rowu i przewrócił się na bok. Są poszkodowani

Źródło:
tvn24.pl

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa apeluje o ostrożność w sprawie środków do zwalczania gryzoni. Po kolejnej tragedii, w której umiera dziecko, pytamy o stosowanie i zagrożenie ze strony tych chemikaliów, jak się okazuje, śmiertelnie groźnych szczególnie dla najmłodszych. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Wygląda jak cukierki, źle zastosowany prowadzi do śmierci". Apele o ostrożność

"Wygląda jak cukierki, źle zastosowany prowadzi do śmierci". Apele o ostrożność

Źródło:
TVN24

Jest mało prawdopodobne, aby Melania Trump przeniosła się do Waszyngtonu na stałe w czasie pełnienia przez nią funkcji pierwszej damy - podało CNN, powołując się na swoje liczne źródła.

"Mało prawdopodobne". CNN o obecności Melanii Trump w Białym Domu

"Mało prawdopodobne". CNN o obecności Melanii Trump w Białym Domu

Źródło:
CNN
Oficerowie ABW i nielegalna inwigilacja za rządów PiS. Mamy kluczowe nagrania

Oficerowie ABW i nielegalna inwigilacja za rządów PiS. Mamy kluczowe nagrania

Źródło:
tvn24.pl, Onet
Premium

Na świecie już ponad 800 milionów dorosłych ma cukrzycę - szacują naukowcy na łamach "The Lancet". Według nich liczba ta podwoiła się w ciągu ostatnich trzydziestu lat. W dodatku ponad połowa z chorych powyżej 30. roku życia nie otrzymuje odpowiedniego leczenia - wskazują badacze.

Ilu ludzi choruje na cukrzycę? Nowe alarmujące dane

Ilu ludzi choruje na cukrzycę? Nowe alarmujące dane

Źródło:
Reuters, Guardian, gov.pl, tvn24.pl

Grupa państw BRICS zaoferowała Turcji status kraju partnerskiego - oznajmił minister handlu tego kraju Omer Bolat, cytowany przez agencję Reutera. Turcja jest członkiem NATO, ubiega się także o członkostwo w Unii Europejskiej. BRICS to sojusz takich państw jak Rosja, Chiny czy Brazylia.

Turcja czeka na zaproszenie do BRICS, jest "proces przejściowy"

Turcja czeka na zaproszenie do BRICS, jest "proces przejściowy"

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Na trzy miesiące trafił do aresztu burmistrz świętokrzyskich Radoszyc. Dzień wcześniej zatrzymało go CBA. Usłyszał sześć zarzutów związanych z przyjęciem korzyści majątkowej oraz jeden związany z przywłaszczeniem cudzego utworu. W kwietniu CBA zatrzymało wiceburmistrza oraz dwóch współpracujących z nim przedsiębiorców. Śledztwo dotyczyło wręczenia łapówki w wysokości 150 tysięcy złotych. 

Burmistrz Radoszyc w areszcie. Prokuratura: sześć zarzutów związanych z przyjęciem korzyści majątkowej

Burmistrz Radoszyc w areszcie. Prokuratura: sześć zarzutów związanych z przyjęciem korzyści majątkowej

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek około południa Łukasz Ż. zostanie przekazany polskim służbom na granicy z Niemcami. Mężczyzna jest podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. W piątek ma zostać przesłuchany przez prokuraturę.

Ekstradycja Łukasza Ż. Dziś przywiozą go do Polski

Ekstradycja Łukasza Ż. Dziś przywiozą go do Polski

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Co najmniej 23 dzieci, które kupowały przekąski w lokalnych sklepach spaza, zmarło w ciągu ostatnich miesięcy w Republice Południowej Afryki. Śledczy ustalili, co było przyczyną ich śmierci. Pojawiły się głosy, aby wprowadzić w kraju stan wyjątkowy.

Dzieci kupowały w lokalnych sklepach. Wiedzą, co je zabiło

Dzieci kupowały w lokalnych sklepach. Wiedzą, co je zabiło

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP

Władze Florencji zdecydowały o wprowadzeniu nowych zakazów i ograniczeń w ramach walki z nadmierną turystyką. Plan ma 10 punktów. Na celowniku znalazły się między innymi skrytki, w których gospodarze apartamentów na wynajem umieszczają klucze przed przyjazdem gości.

Włoskie miasto wprowadza dotkliwe ograniczenia dla turystów. Dziesięć punktów

Włoskie miasto wprowadza dotkliwe ograniczenia dla turystów. Dziesięć punktów

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W środę w pomorskim Redzikowie oficjalnie otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. - Polityczny aspekt w tej sprawie jest taki, że zakorzeniła się głęboka obecność Stanów Zjednoczonych na terytorium Polski - podkreślił w "Faktach po Faktach" w TVN24 doradca szefa MON generał Mieczysław Bieniek. Komentował również reakcję Kremla.

"Stały fragment gry". Generał Bieniek o reakcji Kremla

"Stały fragment gry". Generał Bieniek o reakcji Kremla

Źródło:
TVN24

Konfiskata samochodu lub dożywotnia utrata prawa jazdy za kierowanie auta z zakazem. Nielegalne wyścigi przestępstwem - MSWiA chce zaostrzenia przepisów ruchu drogowego i dopisuje do listy zmian kolejne pomysły. Kolejne, bo inne resorty już zapowiedziały ograniczenie redukcji punktów karnych, obligatoryjne zabieranie prawa jazdy za zbyt szybką jazdę poza terenem zabudowanym. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Plaga nielegalnego prowadzenia samochodu". MSWiA chce zmian przepisów

"Plaga nielegalnego prowadzenia samochodu". MSWiA chce zmian przepisów

Źródło:
TVN24

Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta, zaproponował debatę liderowi Polski 2050 Szymonowi Hołowni, który ogłosił, że wystartuje w wyborach prezydenckich.

Sławomir Mentzen: proponuję Szymonowi Hołowni debatę

Sławomir Mentzen: proponuję Szymonowi Hołowni debatę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nie żyje znany rosyjski szef kuchni i krytyk Kremla Aleksiej Zimin. Ciało mężczyzny znaleziono w mieszkaniu w Belgradzie i przewieziono do Instytutu Medycyny Sądowej w celu zbadania okoliczności jego śmierci. O sprawie poinformowała serbska redakcja BBC, która cytuje komunikat MSW Serbii.

Znany kucharz i krytyk Kremla Aleksiej Zimin znaleziony martwy

Znany kucharz i krytyk Kremla Aleksiej Zimin znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Marek Wojtuń został ósmym zwycięzcą polskich "Milionerów". Grę o milion rozpoczął we wtorkowym odcinku, kiedy był pytany między innymi o znajomość słownika, brytyjską legendę oraz o rodzaj pająka. W środę do ostatniego pytania dotarł bez żadnego koła ratunkowego.

Marek Wojtuń zwycięzcą "Milionerów"

Marek Wojtuń zwycięzcą "Milionerów"

Źródło:
Milionerzy TVN

Budowa układu pokarmowego którego ze zwierząt świadczy o tym, że jest ono drapieżnikiem? Na to pytanie, warte milion złotych, odpowiadał pan Marek Wojtuń.

"Milionerzy". Pytanie za milion o budowę układu pokarmowego drapieżnika

"Milionerzy". Pytanie za milion o budowę układu pokarmowego drapieżnika

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie sieci Neonet przez x-kom - podała w komunikacie druga ze spółek. "Zgoda UOKiK jest jednym z kluczowych warunków umowy inwestycyjnej" - wyjaśniono.

Duża sieć w Polsce zmieni właściciela. Jest zielone światło

Duża sieć w Polsce zmieni właściciela. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

W środę w Redzikowie uroczyście otwarto amerykańską bazę antyrakietową, pierwszą stałą instalację armii USA w Polsce. Baza jest częścią nie tylko amerykańskiej, ale też europejskiej tarczy antyrakietowej. Jak działa i jakie ma możliwości? Kogo i przed czym ma bronić? Oto pięć rzeczy, które trzeba wiedzieć o bazie w Redzikowie.

Baza w Redzikowie otwarta. Czym jest, jak działa i kogo broni. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Baza w Redzikowie otwarta. Czym jest, jak działa i kogo broni. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Podopieczni Fundacji Święty Mikołaj dla Seniora napisali ponad 18 tysięcy listów zaadresowanych do świętego Mikołaja. Jak przekazała na antenie TVN24 prezeska fundacji Roksana Góral, wszystkie listy znalazły darczyńców, którzy przygotują prezenty dla potrzebujących. - Uczymy marzyć na nowo, przywracamy nadzieję w drugiego człowieka i dzieją się piękne historie, jak na przykład wyjazd z obcą osobą do Zakopanego - powiedziała Góral.

18 tysięcy listów do Mikołaja. "Uczymy marzyć na nowo"

18 tysięcy listów do Mikołaja. "Uczymy marzyć na nowo"

Źródło:
TVN24

"Dziękuję autorom apelu za przypomnienie o problemie SLAPP-ów. Nad zmianami ustawowymi pracuje intensywnie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego" - napisał w środę w mediach społecznościowych minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Minister reaguje na apel w sprawie SLAPP-ów

Minister reaguje na apel w sprawie SLAPP-ów

Źródło:
tvn24, PAP

W czasach mego dzieciństwa królował humor wisielczy. Jednym z jego przejawów były śmieszno–tragiczne wierszyki wzywające do traktowania sytuacji politycznej jako zjawiska przejściowego. Zapamiętałem na przykład coś takiego: "przeżyliśmy okupację, przeżyjemy demokrację".

Przeżyliśmy okupację…

Przeżyliśmy okupację…

Źródło:
tvn24.pl