Święta z mrozem, śniegu mało

 
Taka pogoda w święta tylko na południu kraju
Źródło: sxc.hu

Jeszcze kilka dni temu synoptycy prognozowali śnieżne święta w niemal całym kraju. Niestety - w pierwszy dzień Bożego Narodzenia naprawdę biało jest tylko na południu i miejscami na wschodzie Polski. Dużych opadów śniegu nie powinniśmy spodziewać się także drugiego dnia świąt. Będzie za to mroźno.

Radlina k. Wodzisławia Śląskiego (fot. interanuta Marekala)
Radlina k. Wodzisławia Śląskiego (fot. interanuta Marekala)

Jak wynika z najnowszych prognoz, pierwszy dzień świąt będzie pogodny. Przed południem zachmurzone będzie niebo jedynie na Dolnym i Górnym Śląsku oraz w Wielkopolsce i na Mazowszu. Wszędzie tam może spaść deszcz ze śniegiem albo lekko poprószyć śnieg. Ale już po południu chmury znikną i będzie sporo słońca.

Zachmurzenie pojawi się za to na Lubelszczyźnie oraz na Podkarpaciu i także tam może słabo popadać śnieg.

Będzie zimno. Temperatury wyniosą od -2°C na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie do 3°C na Nizinie Szczecińskiej. Wiać będzie słabo, momentami umiarkowanie.

W drugi dzień świąt także powinno być pogodnie. Będzie jednak jeszcze zimniej. Temperatury wyniosą od -4°C na Podkarpaciu do 1°C na Nizinie Szczecińskiej.

Rośnie zagrożenie lawinowe

Na razie grubą warstwą śniegu cieszyć się mogą jedynie mieszkańcy południowej Polski, zwłaszcza Podhala. W Tatrach śniegu spadło tak dużo, że wzrosło zagrożenie lawinowe - z drugiego do trzeciego stopnia. Drugi stopień zagrożenia lawinowego na północnych stokach Babiej Góry w Beskidach ogłosili z kolei w poniedziałek ratownicy grupy beskidzkiej GOPR.

Bielsko Biała (fot. interanuta Zbyszek)
Bielsko Biała (fot. interanuta Zbyszek)

Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali. Drugi stopień oznacza, iż występuje umiarkowane zagrożenie lawinowe. Trzeci stopień to zagrożenie znaczne, przy którym istnieje możliwość samorzutnego zejścia średniej lawiny.

W góry zabierz raki, czekan i rakiety

Duża ilość śniegu w Tatrach znacznie pogorszyła warunki turystyczne. Szlaki są przysypane świeżym śniegiem, miejscami utworzyły się duże zaspy. Dodatkowo w wyższych partiach wieje silny wiatr, który wraz z padającym śniegiem, powoduje zamiecie i zawieje śnieżne, ograniczające widzialność (do 50 m).

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

W Tatrach ogłoszono trzeci (w pięciostopniowej, rosnącej skali) stopień zagrożenia lawinowego. Na wielu stromych stokach pokrywa śnieżna jest utrwalona umiarkowanie lub słabo. Meteorolodzy przypominają, że w takich miejscach lawinę może wyzwolić już pojedynczy człowiek. Lawiny mogą też schodzić samorzutnie.

Wybierając się w wyższe partie Tatr trzeba zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt zimowy jak raki, czekan i rakiety śnieżne, które mogą okazać się niezbędne.

Źródło: PAP, IAR, IMGW

Czytaj także: