Sędzia Tomasz Szymański został trzecim rzecznikiem dyscyplinarnym "ad hoc" - wynika z czwartkowego komunikatu Ministerstwa Sprawiedliwości. Od kilku tygodni funkcje te pełnią sędziowie Grzegorz Kasicki i Włodzimierz Brazewicz.
Sędzia Tomasz Szymański ma się zająć sprawami ewentualnych przewinień dyscyplinarnych dotyczących przeniesienia sędzi Sądu Apelacyjnego w Warszawie Ewy Gregajtys i Marzanny Piekarskiej-Drążek. Chodzi m.in. o "stan bezpodstawnego przeniesienia (...) doświadczonych sędzi, co naruszało orzeczenia sądów krajowych, jak i środek tymczasowy orzeczony przez ETPC" - informował wcześniej resort.
Jak przekazało ministerstwo, Tomasz Szymański jest sędzią o ponad trzydziestoletnim stażu orzeczniczym, specjalizującym się w sprawach karnych, orzekającym od 2014 roku w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Nie jest członkiem żadnego ze stowarzyszeń sędziowskich. W latach 2016-2023 pełnił funkcję Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.
Gwarancja "bezstronnego i profesjonalnego poprowadzenia spraw"
Wcześniej resort sprawiedliwości informował o wyznaczeniu na stanowiska sędziowskich rzeczników dyscyplinarnych - tzw. rzeczników "ad hoc" - sędziego Grzegorza Kasickiego oraz sędziego Włodzimierza Brazewicza. Pierwszy z tych sędziów ma zająć się sprawą sędziów i asesorów Sądu Rejonowego dla Warszawy–Śródmieścia, którzy wszczęli i prowadzili postępowanie wykonawcze w sprawach skazanych 20 grudnia na kary dwóch lat więzienia byłych szefów CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
Zgodnie z regulacją z Prawa o ustroju sądów powszechnych "Minister Sprawiedliwości może powołać Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości do prowadzenia określonej sprawy dotyczącej sędziego". "Z chwilą doręczenia decyzji o powołaniu Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości, rzecznicy prowadzący do tej pory te sprawy tracą prawo do podejmowania jakichkolwiek czynności w tym zakresie" - wyjaśniło w poniedziałek Ministerstwo Sprawiedliwości.
Zdaniem resortu, sędziowie powołani jako rzecznicy "ad hoc" dają gwarancję "bezstronnego, niezależnego i profesjonalnego poprowadzenia spraw, z uwzględnieniem standardów wynikających z orzeczeń trybunałów międzynarodowych i sądów polskich".
Źródło: PAP