Najnowsze

W Wuhanie zmarło znacznie więcej osób, niż sądzono

Najnowsze

Autor:
momo/pm
Źródło:
PAP

Chińskie władze wprowadziły korektę do oficjalnego bilansu zakażonych koronawirusem oraz ofiar śmiertelnych wywoływanej przez niego choroby COVID-19 w Wuhanie. Według nowych danych w mieście zmarło o blisko połowę więcej chorych, niż podawano do tej pory. Zaktualizowane informacje ogłoszono w komunikacie organu nadzorującego walkę z epidemią w Wuhanie, opublikowanym przez państwową agencję prasową Xinhua.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

W Wuhanie, w środkowych Chinach, pod koniec 2019 roku wykryto pierwotne ognisko pandemii COVID-19. Do piątku na całym świecie koronawirusem zaraziło się już ponad 2 miliony osób, a ponad 147 tysięcy z nich zmarło.

Weryfikacja danych i nowy bilans ofiar

W piątkowym komunikacie organu nadzorującego walkę z epidemią w Wuhanie napisano, że po weryfikacji danych łączny bilans zakażeń wzrósł o 325 do 50 333, a łączny bilans zgonów o 1290 - do 3869, czyli o około 50 procent. Komunikat opublikowała państwowa agencja prasowa Xinhua.

Wśród przyczyn rozbieżności danych wymieniono fakt, że w początkowej fazie epidemii liczba zakażeń rosła lawinowo, znacznie przekraczając możliwości służby zdrowia. Część chorych nie trafiła do szpitala i zmarła w domach - napisano.

W szczytowym okresie epidemii szpitale były przeciążone, a ich pracownicy poświęcali się leczeniu chorych, dlatego zdarzały się przypadki opóźnionego, niepełnego lub błędnego raportowania. Ponadto niewielka część placówek medycznych nie była w stanie na czas przekazywać danych do sieci epidemicznej - dodano.

W komunikacie przekazano również kondolencje rodzinom zmarłych, w tym pracowników szpitali. "Każde życie stracone w epidemii to cierpienie rodziny i ból w sercu miasta" - napisano.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wirus "wypuszczony na wolność" z laboratorium w Wuhanie? Amerykanie "analizują", Chińczycy zaprzeczają

Koronawirus w Chinach

Komentatorzy na świecie, szczególnie w USA, wyrażali wątpliwości co do prawdziwości oficjalnych danych na temat epidemii, publikowanych przez chińskie władze. Według piątkowego komunikatu państwowej komisji zdrowia w Chinach kontynentalnych odnotowano łącznie 82 367 potwierdzonych przypadków koronawirusa i 3342 zgony na COVID-19.

Komunikat komisji wydano przed informacją o korekcie danych z Wuhanu. Po korekcie łączny bilans zgonów w kraju rośnie do 4632.

Do oficjalnego bilansu "potwierdzonych przypadków" nie zalicza się w Chinach osób z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, ale bez objawów choroby. Nie ujawniono łącznej liczby przypadków bezobjawowych wykrytych od początku epidemii. Według piątkowego komunikatu komisji obecnie w Chinach kontynentalnych jest ich 1038.

Na początku kwietnia agencja Bloomberg poinformowała o tajnym raporcie wywiadu USA, z którego wynika, że władze Chin ukrywały prawdziwy zasięg epidemii, zaniżając dane o przypadkach koronawirusa oraz zgonach na COVID-19. Prezydent USA Donald Trump kilkakrotnie oskarżył władze Chin o zbyt powolne informowanie świata o koronawirusie w początkowej fazie jego rozprzestrzeniania się.

CZYTAJ WIĘCEJ: Przez 76 dni było odcięte od świata. Wuhan powoli wraca do życia

Autor:momo/pm

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości