Ponad 24 miliony kontroli odbywania kwarantanny od początku epidemii, prawie 100 tysięcy mandatów za brak zasłonienia ust i nosa, w tym prawie dwa tysiące ostatniej doby i ponad 200 tysięcy kontroli pojazdów komunikacji miejskiej od wprowadzenia obostrzeń. Tak prezentują się policyjne statystyki dotyczące sprawdzania przestrzegania obostrzeń związanych z koronawirusem.
Dane przedstawił rzecznik komendanta głównego policji inspektor Mariusz Ciarka. Jak wskazał, od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii policjanci już 24 miliony 286 tysięcy razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę.
Prawie 390 tysięcy sprawdzeń w ciągu doby osób będących na kwarantannie
Ostatniej doby funkcjonariusze dokonali 388 tysięcy sprawdzeń, a uchybienia stwierdzili w około 600 przypadkach. Jak przypomniał rzecznik KGP, sanepid na osoby uchylające się od kwarantanny może nałożyć karę pieniężną do 30 tysięcy złotych.
- Kontrole osób skierowanych na kwarantannę to zadanie, które cały czas wykonujemy, dokonując wyrywkowych sprawdzeń, nawet po kilka razy na dobę. Przypominamy, że cały czas obowiązuje w Polsce stan epidemii, a kwarantanna skutecznie może zapobiec niekontrolowanej transmisji wirusa - podkreślił inspektor Ciarka.
Od początku epidemii policjanci wypisali prawie 100 tysięcy mandatów za brak zasłonienia ust i nosa
Policjant wyjaśnił, że policjanci wykonali ponadto przeszło 4 miliony 242 tysiące służb, których celem jest zahamowanie transmisji koronawirusa. Codziennie działa w tym celu około 20 tysięcy mundurowych. - Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa od chwili wprowadzenia tego obowiązku, pouczyliśmy ponad 203 250 osób, ponad 95 240 ukaraliśmy mandatem karnym, a w ponad 21 900 przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - podkreślił rzecznik komendanta głównego policji.
Prawie dwa tysiące mandatów ostatniej doby za brak maseczki
Ostatniej doby - jak dodał inspektor Ciarka - pouczonych zostało 136 osób, mandat otrzymało ponad 1960 osób, a w ponad 300 przypadkach skierowano wnioski o ukaranie do sądu. - W przypadku skierowania wniosków do sądu, jak pokazują doświadczenia z poszczególnych garnizonów, w zdecydowanej większości spraw sąd skazuje sprawców wykroczeń - zauważył rzecznik KGP.
- Analiza wniosków o ukaranie skierowanych do sądu wskazuje, że w chwili, gdy tych wniosków w skali kraju było nieco ponad 10 tysięcy, to 8430 obwinionych zostało skazanych, zaledwie w 82 sprawach zapadły wyroki uniewinniające, pozostałe sprawy jeszcze się toczyły - przekazał inspektor Ciarka.
Przypomniał przy tym, że w parlamencie trwają prace nad projektem unormowania kwestii związanych z przestrzeganiem nakazów, zakazów i ograniczeń podczas stanu epidemii w ustawie kodeks wykroczeń. - Wejście tych przepisów w życie powinno zakończyć wszelkie dyskusje w zakresie egzekwowania przepisów przez funkcjonariuszy - ocenił.
Ponad 200 tysięcy kontroli pojazdów komunikacji miejskiej od wprowadzenia obostrzeń
Policjanci, jak przekazał rzecznik KGP, kontrolują także pojazdy komunikacji miejskiej. Od początku wprowadzenia obostrzeń wykonali prawie 205 tysięcy kontroli, a ostatniej doby - około 2,4 tysiąca. Do tej pory sprawdzili również ponad 350 tysięcy placówek handlowych i ponad 300 miejsc, gdzie organizowano dyskoteki, dopóki ich nie zakazano. Funkcjonariusze - jak poinformował rzecznik komendanta głównego policji - skontrolowali także ponad 10 tysięcy miejsc organizacji wesel.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock