Amerykański ośrodek ISW: rosyjska operacja wokół Kijowa na dużą skalę jest mało prawdopodobna

Autor:
MAK\mtom
Źródło:
PAP

Amerykański think tank Institute for the Study of War ocenił w niedzielnym raporcie, że zmasowana operacja wojsk rosyjskich wokół Kijowa jest mało prawdopodobna ze względu na trwające obecnie wysiłki na rzecz uzupełnienia strat bojowych Rosjan.

Rosjanie nie zrezygnowali z wysiłków na rzecz przegrupowania sił na północny zachód od Kijowa w celu wznowienia operacji ofensywnych. Tymi działaniami może osobiście kierować dowódca Wschodniego Okręgu Wojskowego. Amerykański ośrodek analityczny zwraca jednak uwagę na coraz bardziej statyczny charakter walk wokół stolicy Ukrainy. Jak przekazał Institute for the Study of War w komunikacie, wskazuje to raczej na słabość sił rosyjskich, niż zmianę celów Moskwy.

Czytaj także: Analiza OSW po 31 dniach wojny w Ukrainie: sytuacja pozostaje względnie stabilna

Poinformowano również, że punkt dowodzenia wszystkich sił Wschodniego Okręgu Wojskowego operujących wokół Kijowa został utworzony w rejonie Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej.

Kontrataki ukraińskich wojsk

Według ISW ukraińskie wojska kontynuują ograniczone kontrataki. W ciągu ostatnich 24 godzin odzyskały terytoria na wschód od Kijowa, w obwodzie sumskim i w okolicach Charkowa. Te działania prawdopodobnie uniemożliwiają Rosjanom wznowienie poważnych działań ofensywnych. Ich siły dodatkowo osłabia eskalacja ukraińskich operacji partyzanckich w okolicach Chersonia.

Amerykański ośrodek analityczny poinformował również, że rosyjskie wojska nadal czynią powolne, ale stałe postępy w Mariupolu, lecz w ciągu minionej doby ich natarcia w innych miejscach zakończyły się niepowodzeniem. Eksperci ISW ocenili, że w perspektywie najbliższych tygodni prawdopodobne jest zdobycie Mariupola przez rosyjskie wojska lub zmuszenie miasta do kapitulacji.

Czytaj także: Władze obwodu ługańskiego: Rosjanie ostrzelali swoje pozycje 

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy wciąż donosi o trudnościach strony rosyjskiej w uzupełnianiu strat osobowych i uzbrojenia. Rosja miała wysłać na Ukrainę do dziewięciu batalionów logistycznych i do pięciu "głównych centrów logistycznych", aby rozwiązać bieżące problemy z zaopatrzeniem - przekazano w komunikacie.

Instytut Studiów nad Wojną to amerykański niezależny think tank, utworzony w 2007 roku w Waszyngtonie. Zajmuje się analizami z zakresu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, w tym kwestii militarnych. 

Oglądaj telewizję na żywo w TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:MAK\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości