Najnowsze

Najnowsze

Senator wysiadł z auta i zaczął strzelać

Gdy demonstranci otworzyli drzwi jego białego auta, wysiadł i zaczął strzelać. Jedna z kul wystrzelonych przez haitańskiego senatora Jeana Marie Ralpha Fethiere'a raniła fotoreportera. Polityk wsiadł do auta i odjechał.

Bez słów o "katolickich rodzinach" i "osobach niezamężnych". Nowy komunikat kurii

Kuria metropolitalna w Krakowie zmieniła treść oświadczenia dotyczącego rozwiązania Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej. W pierwotnej wersji duchowni tłumaczyli, że zakończyli współpracę z koordynatorką biura i jej dwiema współpracowniczkami, "które są osobami niezamężnymi", natomiast pracownicami biura pozostają dwie osoby, które "jako matki tworzą wraz ze swymi mężami katolickie rodziny". Te sformułowania zostały z komunikatu usunięte.

Rosjanie nie dostali wiz na obrady ONZ

Ambasada USA w Moskwie nie wydała wiz dziesięciu przedstawicielom Rosji, poinformował rosyjski parlamentarzysta Konstantin Kosaczow. Mieli oni udać się do Nowego Jorku na obrady Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych wraz z szefem MSZ Siergiejem Ławrowem.

Sąd Najwyższy: decyzja Johnsona o zawieszeniu parlamentu niezgodna z prawem

Brytyjski Sąd Najwyższy uznał, że decyzja Borisa Johnsona o zawieszeniu parlamentu była niezgodna z prawem. Orzeczenie o niezgodności z prawem utrudni Johnsonowi spełnienie obietnicy doprowadzenia do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w obecnie obowiązującym terminie, czyli do 31 października. Izba Gmin zbierze się ponownie w środę o godz. 12.30 w Polsce.

Rzecznik TSUE: pytania prejudycjalne o system dyscyplinarny są niedopuszczalne

Pytania prejudycjalne sądów w sprawie systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce są niedopuszczalne - taką opinię wydał we wtorek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Rzecznik ocenił, że zadające te pytania sądy "żywią jedynie subiektywne obawy, które (...) pozostają hipotetyczne". Opinia nie jest dla TSUE wiążąca.

Podpalony w lesie 20-latek zmarł w szpitalu. Zarzut zabójstwa dla kolegi

20-letni mężczyzna został oblany łatwopalną cieczą i podpalony w lesie koło Przemkowa na Dolnym Śląsku. Obrażenia były na tyle poważne, że niespełna dwa tygodnie później zmarł w szpitalu. Zarzut zabójstwa usłyszał jego znajomy Marcin M. Śledczy starają się wyjaśnić, jak doszło do zdarzenia, ale jednocześnie przyznają, że śledztwo nie należy do najłatwiejszych.

Gdy Greta Thunberg zobaczyła Donalda Trumpa

On jej najwyraźniej nie widział, ona go zdecydowanie tak. 16-letnia szwedzka aktywistka Greta Thunberg i 73-letni prezydent USA Donald Trump przez chwilę znaleźli się w tym samym pomieszczeniu. Nie dane im było porozmawiać.

Marszałek Sejmu: jeśli prezes NIK idzie na urlop, musi ktoś zajmować jego miejsce

Nie widziałam się jeszcze z panem prezesem Marianem Banasiem, nie mam też żadnego wniosku o urlop - powiedziała dziennikarzom we wtorek przed południem marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Dzień wcześniej szef Najwyższej Izby Kontroli zapowiedział, że zwróci się do marszałek o bezpłatny urlop. Natomiast według informacji przekazanej reporterowi TVN24 przez rzeczniczkę NIK we wtorek, Banaś sam podjął decyzję o udzieleniu sobie urlopu.

Porwanie dla okupu zaplanowali w więzieniu. Trzech zatrzymanych

Więzienni kompani mieli zaplanować porwanie dla okupu, którego - zdaniem śledczych - chcieli dokonać po opuszczeniu murów zakładu karnego. I choć mózg operacji został za kratami, to dwóch pozostałych mężczyzn zdążyło zaopatrzyć się w paralizator, pałkę teleskopową i kajdanki. Do porwania nie doszło, bo szyki byłym więźniom pokrzyżowali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji.

Senator wyrzucony z PiS "podszywa się pod ugrupowanie, z którego został wykluczony"

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na senatora w okręgu obejmującym między innymi Białystok jest samorządowiec Mariusz Gromko, a nie senator Jan Dobrzyński - podkreślają podlascy działacze PiS. Dobrzyński został wykluczony z PiS między innymi "za mało obyczajne zachowania w miejscach publicznych" oraz inne działania, które nie służyły ugrupowaniu - przypomniał szef regionalnych struktur partii, minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Minister finansów: nie mam wątpliwości co do uczciwości Banasia

Marian Banaś szczerze i uczciwie opowiedział, jak ta cała historia wyglądała. Nie mam wątpliwości co do jego uczciwości - powiedział minister finansów oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Komentował ustalenia "Superwizjera" TVN dotyczące oświadczeń majątkowych prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

Prezydent Ukrainy "staje przed decydującym wyborem"

"Financial Times" ostrzega ukraińskie władze przed ugodą wokół PrivatBanku. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski staje przed decydującym wyborem: czy chce zostać "sługą narodu", od nazwy jego partii, czy "sługą oligarchów" - pisze brytyjski dziennik.

Banaś: zgodziłem się na niższy czynsz, bo najemca miał kupić kamienicę

- Kwota była niższa z prostego powodu: zawarłem umowę przedwstępną i właśnie to, że najemca miał kupić tę kamienicę, spowodowało, że zgodziłem się na niższy czynsz - tak prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś tłumaczył, dlaczego zdecydował się wynajmować kamienicę za stawkę niższą od rynkowej. Odnosząc się do faktu, że działał tam hotel z pokojami na godziny, Banaś zapewnił, iż nie miał żadnej informacji, "żeby ktokolwiek narzekał, że cokolwiek złego się działo".

Duda o słowach Macrona: jest mi przykro słuchać takich wypowiedzi

W słowach prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat Polski, która jakoby blokuje wspólne wysiłki UE na rzecz klimatu, trudno się dopatrywać uczciwych zamiarów - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Prezydent Francji mówił w poniedziałek, że to Polska blokuje zapisy dotyczące neutralności klimatycznej.

Irańczycy w Nowym Jorku z "przesłaniem pokoju i stabilności"

Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif oświadczył na Twitterze, że nie ma możliwości zawarcia nowej umowy nuklearnej ze światowymi mocarstwami. Prezydent Iranu Hasan Rowhani tymczasem powiedział w poniedziałek w Nowym Jorku, że chce przekazać światu przesłanie "pokoju i stabilności".

Ustawa "środowiskowa" weszła w życie. Ekolodzy ostrzegają

W pobliżu domów będą mogły powstawać uciążliwe inwestycje, takie jak fermy na miliony kur, hodowle tysięcy tuczników czy też spalarnie śmieci - alarmują ekolodzy. To efekt ustawy "środowiskowej", która weszła w życie we wtorek. Ministerstwo Środowiska broni jednak nowych przepisów - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

"Bez przełomu. Bez upadku. Nie ma czasu do stracenia"

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk spotkał się w poniedziałek w Nowym Jorku, w kuluarach szczytu klimatycznego ONZ, z premierami Irlandii Leo Varadkarem i i Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, by omówić najnowsze wydarzenia związane z brexitem.