Te budynki miały powstać w Polsce: 7 niezrealizowanych projektów gwiazd

Budynki, które pozostały tylko wizualizacjami
Budynki, które pozostały tylko wizualizacjami
TVN24 Łódź
Niezrealizowane projekty gwiazdTVN24 Łódź

Brama Miasta miała być symbolem zmian w Łodzi. Tymczasem zaprojektowany przez Daniela Libeskinda budynek dołącza do listy spektakularnych projektów autorstwa najbardziej znanych architektów na świecie, które miały powstać w Polsce. Miały, ale nie powstały.

Brama Miasta, Łódź, Daniel Libeskind

Miał być sztandarowym elementem Nowego Centrum Łodzi i symbolem zmian w mieście. Między NCŁ, a piotrkowską miał stanąć szklany budynek o wysokości 64 metrów i 13 kondygnacjach. Oprócz biur, miały się w nim znaleźć sklepy i restauracje.

Wszystko wskazuje na to, że nie powstanie. Spółka LDZ Brama w ostatniej chwili wycofała się z podpisania aktu notarialnego. Prawdopodobnie doszła do wniosku, że biznesplan się "nie zepnie".

Polski Hak, Gdańsk, Daniel Libeskind

Daniel Libeskind jest zdecydowanie największym pechowcem, jeśli chodzi o pracę w Polsce. Miał też pomysł dla Trójmiasta. W Gdańsku, na Polskim Haku chciał stawiać wieżowiec o ekspresyjnej formie. Wokół miała powstać dzielnica mieszkaniowo-usługowa.

Koncepcja była jednak niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a jej realizacja wymagałaby zmiany tego dokumentu. Wniosku o taką zmianę w gdańskim ratuszu nikt nigdy nie złożył.

Nieco dalej posunęły się sprawy w Poznaniu - Korona Tower wprawdzie do dziś nie powstała, ale przynajmniej zaczęły się uzgodnienia z miastem. Z tego punktu widzenia ze sukces można uznać jedyny zrealizowany projekt Libeskinda w Polsce: Złotą 44 w Warszawie. Tyle że budynek stoi pusty i niewykończony, a prace kolejny raz są wstrzymane.

Dach Warszawy
Dach Warszawytvn24

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, Christian Kerez

Zanim wygrał konkurs na koncepcję muzeum na warszawskim Placu Defilad, nie był znanym architektem. Werdykt jury odebrano wręcz w stolicy jako zawód. Potem było już tylko gorzej: najpierw przeciągały się negocjacje umowy na projekt, potem prace nad nim. Kolizja z II linią metra, zmiany wprowadzane przez miasto, takie jak dołożenie Teatru Rozmaitości do programu budynku czy nowy plany miejscowy to tylko niektóre przeszkody. W końcu miasto zerwało umowę.

Dziś minimalistyczna architektura Kereza jest dużo bardziej znana i doceniana na świecie. A Warszawa zamiast największej jego realizacji ma pusty plac i muzeum gnieżdżące się w dawnym sklepie meblowym.

Tak to M ma wyglądać
Tak to M ma wyglądaćWojciech Bąkowski/artmuseum.pl

Zaha Hadid / Richard Meier, wieżowiec w Warszawie

Mało kto wie, że najwięksi starchitekci stoczyli swego czasu w Warszawie prawdziwy pojedynek. Właściciel hotelu Marriott zorganizował wewnętrzny konkurs na projekt wieżowca, który miał stanąć tuż obok. Zaprosił do niego laureatów "architektonicznego Oskara", nagrody Pritzkera: sir Normana Fostera, Zahę Hadid i Richarda Meiera.

Wygrał projekt Hadid, nazywany ogórkiem lub kaktusem. Miał mieć około 250 metrów wysokości. Choć inwestor dostał warunki zabudowy, to projekt nie wyszedł poza koncepcję. Meier w tym pojedynku grał nawet ostrzej - zaproponował ponad 300-metrowy budynek.

Budowa nigdy się nie zaczęła. Według właściciela budynku, projekt Hadid jest już nieaktualny.

Peter Zumthor, Kielce, adaptacja Synagogi

Nie wszystkie gwiazdy proponowały w Polsce projekty rodem z Dubaju. Przez jednych podziwiany, przez innych nazywany Coehlo architektury, kolejny laureat Pritzkera w tym zestawienu, Peter Zumtor, miał w Kielcach projektować adaptację synagogi na centrum dialogu.

Zumthor jest jednak wizjonerem i artystą. Projektuje mało, pracuje powoli i często zmienia koncepcje. Ale jest dziś niezwykle cenionym architektem - sam fakt, że zdecydował się na pracę w Polsce byłby wydarzeniem. Niestety, wszystko rozbiło się o niewyjaśniony status prawny kieleckiej bożnicy. Budynek niszczeje, a Zumthor nie przedstawił nigdy nawet wstępnej koncepcji.

Synagoga w KielcachGrzegorz Pietrzak | Wikipedia

Frank O. Gehry, Łódź, Cammerimage

Perypetie niemal identyczne jak Libeskind ma za sobą następny laureat Pritzkera na liście - Frank Gehry. Amerykański architekt zaprojektował dla Łodzi centrum festiwalowe Cammerimage. Gmach w sercu miasta miał przypominać olbrzymi ekran projekcyjny, nad którymi miały górować cztery wieże. Efektowna bryła miała mieścić m.in. salę dla spektakli muzycznych rodem z Broadwayu, cztery sale kinowe i przestrzeń wystawienniczą.

Miasto wydało blisko 6 mln zł (m.in. na koncepcję Gehrego). W grudniu 2009 roku przedstawiono wizję budynku. Miesiąc później stało się jasne, że gmach może nigdy nie powstać, bo radni nie zgodzili się na finansowanie inwestycji. Wszystko dlatego, że w tym czasie, w wyniku referendum ze stanowiskiem prezydenta Łodzi pożegnał się Jerzy Kropiwnicki - zwolennik budowy centrum.

Tak miało wyglądać Camerimagewww.camerimage.pl

Tadao Ando, Poznań, Art Stations

Ta inwestycja miała rozsławić Poznań na całym świecie. Zaprojektowane na zlecenie Grażyny Kulczyk "Art Stations" miało być pierwszym na świecie prywatnym, podziemnym muzeum. Właścicielka Starego Browaru prezentowałaby tam własną, pokaźną kolekcję sztuki i eksponowała prace czołówki współczesnych artystów.

Podziemny budynek miał projektować - także nagrodzony Pritzkerem - Tadao Ando, ale bez unijnych funduszy i wsparcia miejskich decydentów, nawet jedna z najbogatszych Polek nie była w stanie zrealizować projektu, który nie wyszedł poza fazę wstępnych szkiców.

Mieszkanie z widokiem na panoramę miasta
Mieszkanie z widokiem na panoramę miastaTVN24

Autor: roody/ec/zp

Pozostałe wiadomości

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nad ranem w sobotę Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych poinformowało, że w związku z rozpoczęciem kolejnej fali ataków rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu na terytorium Ukrainy aktywowano polskie i sojusznicze statki powietrzne. Przed godziną 7 pojawił się kolejny komunikat, że "ze względu na zmniejszenie poziomu zagrożenia (...) uruchomione siły i środki powróciły do standardowej działalności operacyjnej".

"Aktywowano polskie i sojusznicze statki powietrzne". Poranny atak rosyjskiego lotnictwa

"Aktywowano polskie i sojusznicze statki powietrzne". Poranny atak rosyjskiego lotnictwa

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski jest wśród osób wezwanych do prokuratury w sprawie inwigilacji Pegasusem. W naszym kraju rośnie liczba zachorowań na odrę. Z kolei na naradzie PiS miało dojść do awantury. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 27 kwietnia.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 27 kwietnia

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 27 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tornado przetoczyło się w piątek po południu przez miasto Lincoln położne w amerykańskim stanie Nebraska. Na nagraniu uchwyconym przez Justina Williamsona widać, jak do centrum handlowego Gateway Mall zbliża się ogromny wir. W mieście zawyły syreny alarmowe.

Potężne tornado wirowało w stanie Nebraska. Zawyły syreny

Potężne tornado wirowało w stanie Nebraska. Zawyły syreny

Źródło:
Reuters

W jednym z portów w Szczecinie mamy do czynienia z sytuacją, gdzie jeden z wiceministrów miał zagwarantowaną pracę zdalną za kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie - mówił w "#BezKitu" wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka (KO), pytany o wyniki audytów po rządach PiS. Jak dodał, osoba ta "w czasie prawie trzech lat nie pobrała sprzętu, na którym powinna pracować". - To kosztowało spółkę Skarbu Państwa ponad pół miliona złotych - przekazał.

Marchewka: Wiceminister z pracą zdalną, prawie trzy lata nikt nie widział go w pracy. Spółka straciła pół miliona złotych

Marchewka: Wiceminister z pracą zdalną, prawie trzy lata nikt nie widział go w pracy. Spółka straciła pół miliona złotych

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Joe Biden powiedział w piątek, że chętnie weźmie udział w debacie z Donaldem Trumpem. Jego republikański rywal zadeklarował, że może debatować z Bidenem nawet na sali sądowej, gdzie odbywa się jego proces karny.

Biden wyraził gotowość do debaty z Trumpem

Biden wyraził gotowość do debaty z Trumpem

Źródło:
PAP

794 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Siły zbrojne Hiszpanii przekażą ukraińskiej armii rakiety przechwytujące dalekiego zasięgu Patriot - ogłosiło w piątek ministerstwo obrony Hiszpanii kierowane przez Margaritę Robles. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Tysiące osób wyszło na ulice Budapesztu, żądając reformy systemu ochrony dzieci. Szli pod przewodnictwem Petera Magyara, który zapoczątkował ostatnio ruch polityczny, opozycyjny w stosunku do premiera Węgier.

Protest w Budapeszcie. Magyar uderza w rząd Orbana

Protest w Budapeszcie. Magyar uderza w rząd Orbana

Źródło:
Reuters

Malownicze japońskie miasto stawia barierę, aby powstrzymać turystów od robienia sobie zdjęć na tle góry Fudżi. Siatka o wysokości 2,5 metra i szerokości 20 metrów zostanie zamontowana na początku przyszłego tygodnia.

Władze japońskiego miasta walczą z turystami. Wznoszą barierę, aby zasłonić widok na górę Fudżi

Władze japońskiego miasta walczą z turystami. Wznoszą barierę, aby zasłonić widok na górę Fudżi

Źródło:
CNN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

W Szpitalu Żeromskiego w Krakowie kamery nagrywały nie tylko obraz, ale też dźwięk - dowiedzieli się dziennikarze TVN24. Podsłuch założony był nielegalnie, bo ustawa dopuszcza jedynie monitoring wizyjny. Władze placówki twierdzą, że nagrywanie miało charakter "opcjonalny" w przypadku zastosowania u pacjenta przymusu bezpośredniego i dźwięk nie był rejestrowany "w sposób stały". Nagrania, do których dotarliśmy, sugerują co innego.

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Karmelitanki z Zakopanego przenoszą się pod nowy adres. Powodem przeprowadzki jest zmiana charakteru okolicy obecnej klauzury, utrudniająca siostrom kontemplację w samotności i ciszy. Kontrowersje budzą jednak plany budowy apartamentowców i pensjonatu w miejscu dotychczasowego klasztoru. Według medialnych doniesień taki pomysł na te tereny mają same zakonnice. Wniosek w tej sprawie jest w urzędzie. Siostry potwierdzają jedynie, że starają się "korzystnie" sprzedać klasztor.

Zakonnice sprzedają klasztor. W urzędzie wniosek o pensjonat i apartamentowce

Zakonnice sprzedają klasztor. W urzędzie wniosek o pensjonat i apartamentowce

Źródło:
tvn24.pl / Onet

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24