- Nigdy nie sądziłam, że praca nad umundurowaniem może być tak wciągająca - przyznaje Klaudia Markiewicz, zwyciężczyni konkursu na nowe mundury dla Służby Więziennej. Studentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych mówi, że projektując szukała złotego środka pomiędzy funkcjonalnością i estetyką.
Służba Więzienna poprosiła łódzką Akademię Sztuk Pięknych o pomoc w ulepszeniu mundurów funkcjonariuszy. Miało być ładniej, ale też bardziej funkcjonalnie.
O walorach estetycznych "starych" mundurów można bowiem dyskutować, ale narzekania funkcjonariuszy na zbyt nisko ulokowane kieszonki w kurtkach i niewygodne spodnie są już konkretem, z którym trzeba było się rozprawić.
Problemy strażników młodzi projektanci poznali podczas wizyty w jednym z łódzkich więzień.
- To naprawdę sporo nam dało. Z jednej strony miałam oczekiwania funkcjonariuszy, z drugiej - wizję. Trzeba było zrobić fuzję. Nie spodziewałam się, że praca nad mundurami może być tak wciągająca - uśmiecha się Klaudia Markiewicz, która - zdaniem komisji oceniającej - przygotowała najlepszy projekt.
Trochę "kawy", trochę zieleni
Jak wygląda zwycięska "fuzja"? Nowych rozwiązań należy szukać przede wszystkich w detalach, bo projektanci nie mogli "poszaleć" kolorami.
- Musieliśmy trzymać się stonowanej kolorystyki. Mundury muszą w końcu służyć przez kilkanaście lat, więc trudno było ścigać trendy - mówi zwycięska studentka pierwszego roku.
Klaudia Markiewicz zdecydowała się na lamówki, które naśladują linię ramion. Dzięki temu strażnik noszący jej uniform wydaje się lepiej zbudowany.
- Wszystko stworzyłam w dwóch rozwiązaniach kolorystycznych: stonowanej zieleni i koloru kawowego.
Oprócz tego projektantka zaproponowała wprowadzenie dwóch par obuwia. Dzięki temu funkcjonariusze nie będą musieli w czasie upałów męczyć się w "glanach"
Od projektu do praktyki
Młoda projektantka może cieszyć się z nagrody finansowej i mieć satysfakcję, że funkcjonariusze w całej Polsce będą ubierać się w zaprojektowane przez nią mundury.
Oczywiście, jeżeli się okaże, że rozwiązania łódzkiej studentki sprawdzają się w praktyce. Na razie ma zostać uszytych kilka mundurów testowych, które oceniać będą sami funkcjonariusze.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: bż/i / Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: ASP Łódź/sejm.gov.pl