Łódź

Serbski zbrodniarz osadzony w piotrkowskim areszcie

Łódź

ICTYRadislav Krstić na sali sądowej

Do aresztu śledczego w Piotrkowie Trybunalskim trafił gen. Radislav Krstić, serbski zbrodniarz wojenny. Będzie tam przesiadywać karę orzeczoną przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla b. Jugosławii za masakrę bośniackich muzułmanów w Srebrenicy w 1995 roku.

Krstić trafił z Hagi do piotrkowskiego aresztu w czwartek po południu. O tym, że 66-letni Serb może odbywać karę w Polsce, zadecydował w grudniu 2012 roku Sąd Okręgowy w Warszawie.

- Mężczyzna ma status osoby tymczasowo aresztowanej. Przebywać będzie w jednoosobowej celi, monitorowanej przez całą dobę - mówi Bartłomiej Turbiarz ze Służby Więziennej w Łodzi.

Dodaje, że z Serbem rozmawiał już wychowawca i więzienny psycholog.

Trybunał Haski poprosił Polskę o pomoc

We wrześniu 2012 roku Trybunał w Hadzie zwrócił się do Polski, żeby Kristić odbywał karę w naszym kraju. Trybunał ocenił, że żaden inny kraj na zachodzie nie jest w stanie zapewnić mu bezpieczeństwa. Jako dowód podnoszono incydent, do którego doszło w 2010 roku w Wielkiej Brytanii. Osadzonego tam Serba napadło wtedy trzech muzułmańskich współwięźniów. Napastnicy podcięli mu gardło - Krstić ledwo przeżył.

- Osadzenie Serba w polskim areszcie to wyraz olbrzymiego zaufania do polskiej służby więziennej - podkreśla Bartłomiej Turbiarz.

Odpowiada za masakrę tysięcy muzułmanów

Latem 1995 r. Krstić kierował atakiem na muzułmańską enklawę w Srebrenicy. Chroniący ją holenderski oddział sił pokojowych ONZ nie reagował, gdy żołnierze Krsticia zajęli miasto. Dokonali oni masowych egzekucji ok. 8 tys. osób. Krstić w 1998 r. został zatrzymany; w 2001 r. został skazany jako pierwszy zbrodniarz z b. Jugosławii - na 46 lat więzienia, co po apelacji złagodzono w 2004 r. do 35 lat.

Krstić jest pierwszym zbrodniarzem wojennym odsiadującym wyrok w polskim więzieniu od prawie 30 lat. Ostatnim był niemiecki zbrodniarz Erich Koch, hitlerowski gauleiter Prus Wschodnich, skazany w Polsce po II wojnie światowej na karę śmierci, której nigdy nie wykonano - zmarł w więzieniu w Barczewie w 1986 r.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Mapa Targeo

Autor: bż/i / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ICTY

Pozostałe wiadomości