Główną atrakcją Pikniku Niepodległościowego w Łodzi jest replika czołgu Renault FT 17. Oprócz pojazdu na odwiedzających czekają grupy rekonstrukcyjne, żołnierze, strażacy, policjanci i strażnicy miejscy. Służby mundurowe pokazują pojazdy, których używają na co dzień.
Największą atrakcją Pikniku Niepodległościowego jest replika czołgu Renault FT 17. Oryginalny egzemplarz bierze udział w obchodach w Warszawie. Pierwsze oryginalne pojazdy tego typu trafiły do Polski w czerwcu 1919 roku.
- Czołg służył przede wszystkim do walki z piechotą – mówi Przemysław Łukomski z grupy rekonstrukcyjnej.
Na początku II Wojny Światowej był już przestarzały. Ze służby wykluczyła go wysoka awaryjność i niska prędkość.
- Renault FT 17 osiągał tylko 8 km/h, wtedy niemieckie czołgi jeździły około 30 km/h – kończy pasjonat militariów.
Tradycyjnie piknik rozpoczęło pojawienie się Józefa Piłsudskiego. Aktor, ucharakteryzowany na marszałka, eskortowany przez oddział konny straży miejskiej wjechał na rynek Manufaktury dorożką. Witali go salutujący członkowie grup rekonstrukcyjnych w strojach żołnierzy. Odwiedzający łódzką Manufakturę oprócz Renault FT 17, mogą zobaczyć Rosomaka, który służy polskim żołnierzom w Afganistanie. Straż Graniczna pokazuje Schengenbus a policja wystawia radiowozy.
Straż Pożarna oprócz współczesnych pojazdów prezentuje wóz gaśniczy z lat 60.
Dodatkowo uczestnicy pikniku zobaczyli m.in. pokaz „sportowej szermierki na bagnety”, w którym zamiast szpady używa się specjalnych karabinów szermierczych ze sprężynowym chowanym bagnetem. Podczas pikniku powstaje mural związany ze Świętem Niepodległości.
Wojewódzkie obchody
Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się poranną mszą świętą w Archikatedrze Łódzkiej. Bp. Adam Lepa mówił, że patriotyzm budowany jest na poczuciu tożsamości narodowej, ale to poczucie tożsamości musi być jak najbardziej dojrzałe. Prosił także o modlitwę za tych, którzy oddali życie za wolną Polskę.
Na placu archikatedralnym przy Grobie Nieznanego Żołnierza zapalono znicze oraz złożono kwiaty. Znicze odpalono od ognia niepodległości przywiezionego przez młodzież z cmentarza legionowego w Kostiuchnówce na Wołyniu, gdzie walczyli legioniści Józefa Piłsudskiego. Odbyła się również uroczysta zmiana wart i odczytano apel poległych.
Łódzkie obchody zakończy wieczorne, wspólne śpiewanie pieśni, które poprowadzą harcerze ZHR.
Autor: JZ//ec / Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź