Zobacz to, co na co dzień niedostępne. Noc Muzeów w Łodzi

Źródło:
tvn24.pl, uml.lodz.pl
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi cieszyło się zainteresowaniem podczas Nocy Muzeów
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi cieszyło się zainteresowaniem podczas Nocy MuzeówTVN24
wideo 2/3
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi cieszyło się zainteresowaniem podczas Nocy MuzeówTVN24

Noc Muzeów w Łodzi zacznie się w sobotę późnym popołudniem i potrwa aż do północy. Na odwiedzających czekają nie tylko dostępne na co dzień wystawy i prezentacje, ale też miejsca, których w innych okolicznościach zobaczyć nie można - między innymi to, w którym tworzy się sztuczne fale w łódzkim aquaparku. Oto lista najciekawszych atrakcji.

Akademia Sztuk Pięknych - spotkanie ze sztuką

W Galerii ASP (Piotrkowska 68) na odwiedzających czeka wystaw malarstwa i rzeźby Michała Franciszka Pawłowskiego "Solo Capolavori". Autor to słynny na cały świat polski artysta, który specjalizuje się w witrażu i malarstwie monumentalnym, ale w polu jego zainteresowań artystycznych znajduje się także poezja, scenografia, rzeźba, ilustracja oraz performance.

Na terenie uczelni, przy Wojska Polskiego 121, czekać będą Targi Sztuki Studenckiej, warsztaty tworzenia biżuterii i krótka podróż za kulisy wirtualnych światów. W programie także warsztaty linorytu zorganizowane przez studentów z Koła Naukowego "Powidoki", "szybkie szkice", czyli ćwiczenie rysunkowe, czy wykład o łódzkim modernizmie w architekturze. Szykuje się także propozycje dla najmłodszych - warsztaty z dziełem niespodzianką, wykreowanym wspólnie przez uczestników.

Akademickie Centrum Designu - co można zrobić ze zwykłych przedmiotów?

Na odwiedzających Centrum znajdujące się na Księżym Młynie czekają wystawy:

"Łódzki dywan. Sztuka – rzemiosło – przemysł" - wystawa poświęconą współprojektowaniu i nadawaniu nowych znaczeń przedmiotowi codziennego użytku.

"Space of the Water" - wystawa poświęconą cyrkulacji wody.

"Przypadek? Nie sądzę" - wystawę o przypadku w projektowaniu komunikacji wizualnej.

"SteamRift – Steam Processor / Parowe Szczeliny – Procesor Parowy" - wystawa prezentuje procesor parowy, odkryty w podziemnej części kamienicy Łódzkiej Kompani Parowej. Będzie można posłuchać nagrań z parowego fonografu i poznać jego działanie.

Aquapark Fala - basen od kuchni

Odwiedzający zwiedzą podbasenie. To obszar, który obejmuje sieć urządzeń i instalacji odpowiedzialnych za techniczne funkcjonowanie poszczególnych atrakcji na Fali.

Podczas wycieczki chętni dowiedzą się też, jak powstaje efekt fali na basenie oraz zobaczyć teren na co dzień niedostępny dla klientów.

Centralne Muzeum Włókiennictwa - wystawy i muzyka swingowa

W Noc Muzeum dla odwiedzających przygotowano:

"Miasto-Moda-Maszyna" – to wystawa, która opowiada o Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy, o jej energii, dynamice i życiu codziennym mieszkańców. Trzy piętra, ponad 400 eksponatów, klimat hali fabrycznej pełnej maszyn włókienniczych, historia Łodzi, wielkich fabryk i zakładów przemysłowych oraz najdłuższy wybieg modowy w Europie, czyli słynna ulica Piotrkowska z kolorowymi neonami i muralami – wszystko to zobaczycie na wystawie będącej barwną opowieścią o naszym mieście.

"Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie" – wystawa ulokowana w pięciu zabytkowych domach z różnych okresów, od końca XIX wieku po lata 80. XX wieku. Przekonasz się, jak dawniej mieszkali łodzianie i jak wyglądało życie wielokulturowej, włókienniczej Łodzi. Wystawa ukazuje dzieje przemysłowej Łodzi z XIX i XX wieku z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. W 5 zabytkowych domach znajdują się rekonstrukcje wnętrz mieszkalnych łodzian. Będąc w środku, możemy przenieść się w czasie i poczuć się jednym z mieszkańców dawnej Łodzi.

"Salę maszyn w ruchu" - przybliża klimat tkalni w dużej łódzkiej fabryce włókienniczej. Co pół godziny odbywa się tu pokaz pracujących krosien.

"Tak pracuje tkanina" - wystawę prezentującą prace najbardziej znanych polskich artystów tworzących w medium tkaniny. 

Dodatkowo tego wieczoru odwiedzających porwą do tańca dźwięki muzyki swingowej.

EC-1 - komiks, film i tranzystory

EC-1uml.lodz.pl

W czasie Nocy Muzeów dużo czasu będzie można spędzić w EC-1. Czekają:

- Narodowe Centrum Kultury Filmowej

Na odwiedzenie czekają trzy piętra wystawy "Kino Polonia" - zapierającej dech w piersiach opowieści o ponad 120-letniej polskiej kinematografii – od jej początków po dzień dzisiejszy; zobaczyć będzie można też profesjonalne studia filmowe: telewizyjne i dźwiękowe.

- Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej

Na zwiedzających czekają trzy piętra ekspozycji stałej: Strefa Retro z komputerami i automatami arkadowymi z lat 80. i 90. - zwiedzający zobaczą, jak powstają gry wideo w towarzystwie Wiedźmina Geralta oraz wczują się w rolę producenta gier w pokojach poświęconych różnym zawodom w gamedevie! "Anatomia komiksu" - unikatowa na skalę kraju wystawa stała poświęcona komiksowi, od pomysłu aż po adaptacje filmowe.

Wystawa czasowa "Grzegorz Rosiński w ilustracjach" - szansa na zapoznanie się z twórczością mistrza ilustracji komiksowej, twórcy serii "Thorgal" i jednego z najbardziej rozpoznawalnych w Europie polskich rysowników komiksowych!

Wystawa czasowa "Komputer udomowiony" - popularne modele, unikaty, ciekawostki - wszystkie włączone i gotowe do pracy oraz zabawy ze zwiedzającymi. Najciekawsze akcesoria, gry i programy użytkowe będą wehikułem czasu, pokazującym, jak komputer - wcześniej domena wąskiego kręgu fachowców - trafił w ręce prywatnych użytkowników i zmienił świat, w którym żyjemy.

- Centrum Nauki i Techniki

Na zwiedzających czeka wystawa stała i ciesząca się największym zainteresowaniem ścieżka "Przetwarzanie energii", która prezentuje nie tylko funkcjonowanie elektrowni w minionych czasach, ale również nowoczesne metody wykorzystania różnych źródeł energii. Będziecie mieli okazję wejść do wnętrza kotła, zobaczyć pracę turbiny i generatora, poznać zasady działania transformatorów, a nawet własnoręcznie "wyprodukować prąd".

Fabryka Aktywności Miejskiej - stroje z epoki i wspólna gra

Po dawnej fabryce maszyn i przyborów tkackich zwiedzających oprowadzą fabrykanci w strojach z epoki, zabierając w podróż do czasów Henryka Wagnera – ówczesnego właściciela Fabryki Aktywności Miejskiej. W programie przewidziane jest również oprowadzanie w języku angielskim. Gratką będzie możliwość zaznajomienia się z insygniami miasta oraz stworzenie "własnej" Łodzi.

Między wycieczkami zapraszamy do punktu konsultacyjnego Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego (sala warsztatowa). Czekać tam będą urzędnicy, którzy przybliżą temat najnowszej edycji ŁBO i jego historię. Dla zainteresowanych mieszkańców przygotowane będą stanowiska z możliwością zgłoszenia projektu.

W galerii HOLL będzie można obejrzeć zdjęcia artysty Błażeja Górczyńskiego. O swojej pracy opowie sam artysta, który będzie fotografował chętnych mieszkańców podczas nocnego zwiedzania.

Dla wytrwałych przewidziana została niepowtarzalna okazja do wspólnego zagrania w Monopoly Łódź w rozmiarze XXL.

Instytut Pamięci Narodowej - patriotyzm i historia

Na Noc Muzeów zaplanowano:

- pokaz technik konserwacji i reprografii dokumentów w Pracowni Digitalizacji i Zabezpieczenia Zasobu Archiwalnego; przyjmowanie wniosków o udostępnienie dokumentów;

- prezentację książki "Organizacja i wyszkolenie Armii Polskiej na Wschodzie w latach 1942-1944" i spotkanie z autorem dr. Bartoszem Janczakiem;

- wystawę "First to Fight". Polacy na frontach II wojny światowej"

- "Muzyczną historię Łodzi" - promocję podcastów "Muzyka buntu – polityczna historia muzyki rozrywkowej w PRL, lata 1945-1989". Zobaczyć będzie można krótki film promujący podcasty i możliwość ich pobrania na urządzenie mobilne.

Muzeum "Dętka"

"Dętka"uml.lodz.pl

Muzeum Kanału "Dętka", część Muzeum Miasta Łodzi, to znajdujący się pod powierzchnią placu Wolności w Łodzi owalny zbiornik na wodę deszczową, stanowiący zabytek hydrotechniki. Został wybudowany w 1926 r., pierwotnie mieścił ok. 300 metrów sześciennych deszczówki, gromadzonej w celu płukania miejskiej sieci kanalizacyjnej i był jednym z pierwszych odcinków miejskiej kanalizacji.

"Dętka" jest pierwszym w Polsce kanałem otwartym dla zwiedzających, co czyni z niego wyjątkową atrakcję turystyczną w skali kraju. Właśnie wraca na listę atrakcji Nocy Muzeów po długiej przerwie spowodowanej pracami remontowymi. Ten wykonany z czerwonej cegły korytarz ma ponad 142 metry długości, ok. 1,5 metra szerokości i 1,87 metra wysokości, co sprawia, że większość gości może nim swobodnie spacerować, obchodząc pod ziemią jeden z głównych placów miasta.

Muzeum Książki Artystycznej

Muzeum Książki Artystycznej zaprasza do tymczasowej siedziby, do Budynku Zenit, na warsztaty typograficzne i warsztaty sitodruku, dzięki którym na przyniesionym t-shircie lub torbie zrobisz samodzielnie wydruk. W Kamienicy pod Guttenbergiem zobaczysz wystawę form typograficznych (plakatów, okładek książek), nagrodzonych w 69. edycji międzynarodowego konkursu "Typo Directors Club" w 2023 r.

Muzeum Lalki

Muzeum Lalkiuml.lodz.pl

Chętni zobaczą wystawę czasową współczesnych lalek wykonanych z drutu i gipsu oraz z gliny, ale na zwiedzających czeka również zbiór ponad 1000 lalek, z których najstarsza ma ok. 130-150 lat.

Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się m.in. lalka chucky, lalki w strojach ludowych oraz piękne współczesne lalki.

Kamienica Hilarego Majewskiego 

Kamienica Hilarego Majewskiego uml.lodz.pl

Pierwszy raz na liście nocnych obiektów do zwiedzania znajdzie się Kamienica Hilarego Majewskiego. To zrewitalizowany dom architekta miasta Łodzi, który pod koniec XIX wieku służył za przestrzeń prywatną rodziny Majewskich oraz pracownię.

Zwiedzający docenią wystrój sztukatorski, zdobienia wykonane z marmuru, piękne klatki schodowe oraz zdobione płytki podłogowe, a także polichromie, mazerunki i złocenia. Mapę i opis wszystkich atrakcji przygotowanych na Noc Muzeów możesz zobaczyć tutaj.

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl, uml.lodz.pl

Źródło zdjęcia głównego: uml.lodz.pl

Pozostałe wiadomości

Pożar hal firmy działającej w Malcu nieopodal Oświęcimia. Z ogniem walczy ponad 200 strażaków. Dach jednej z hal runął. - W tym momencie trwa gaszenie drugiej hali, bo ogień przedostał się na nią. Bronimy też trzeciej - przekazał rzecznik małopolskiej straży pożarnej.

Pożar pod Oświęcimiem. Dach jednej z hal runął, gaszą drugą, bronią trzeciej

Pożar pod Oświęcimiem. Dach jednej z hal runął, gaszą drugą, bronią trzeciej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Burzowa noc w Warszawie. Straż pożarna odnotowała ponad 170 interwencji w związku z pogodą - przekazał oficer prasowy miejskiej straży pożarnej. Jak mówił, na ulicy Popiełuszki na jadący samochód spadło drzewo. Strażacy wyciągnęli cztery osoby. - Dla nas ta noc jeszcze się nie skończyła - zaznaczył. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tak wygląda Warszawa po burzach

Tak wygląda Warszawa po burzach

Źródło:
TVN24

Sąd w Nowym Meksyku umorzył sprawę przeciwko Alecowi Baldwinowi oskarżonemu o nieumyślne spowodowanie śmierci operatorki Halyny Hutchins. W październiku 2021 roku została postrzelona na planie westernu "Rust". Ranny został wówczas reżyser filmu Joel Souza.

Proces Aleca Baldwina. Jest decyzja sądu

Proces Aleca Baldwina. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

Sobota to kolejny niebezpieczny pogodowo dzień. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami i intensywnymi opadami deszczu na znacznym obszarze Polski. W kilku województwach obowiązują również ostrzeżenia w związku z upałami.

Jest i będzie niebezpiecznie. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Jest i będzie niebezpiecznie. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

Przez Polskę przeszły burze z ulewnym deszczem, silnym wiatrem i gradem, powodując liczne zniszczenia. Strażacy w piątek i w nocy z piątku na sobotę interweniowali ponad 3000 razy. - Zgłoszenia wpływają non stop - powiedział w TVN24 kapitan Wojciech Gralec z Komendy Głównej PSP. Dwie osoby zostały lekko ranne. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim w województwie łódzkim, gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki.

"Trzask, huk i dach wylądował na samochodzie. Sufit spadł"

"Trzask, huk i dach wylądował na samochodzie. Sufit spadł"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz, oswiecim112.pl, oswiecim.naszemiasto.pl, PAP, TVN24

Prędkości, przy jakich operuje pilot takiego samolotu na niedużej wysokości nad ziemią, to jest mniej więcej 50-70 metrów na sekundę. Kichnięcie to przelecenie kilkudziesięciu metrów. Margines błędu jest bardzo mały - mówił w TVN24 pilot Piotr Czuban, komentując piątkową katastrofę w Gdyni. Jak dodał, pilotowi prawdopodobnie "zabrakło lotniczego szczęścia, które było potrzebne przez ułamek sekundy".

"Ułamek sekundy decyduje". Co mogło wydarzyć się chwilę przed tragedią w Gdyni

"Ułamek sekundy decyduje". Co mogło wydarzyć się chwilę przed tragedią w Gdyni

Źródło:
TVN24

871 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Około 70 tysięcy żołnierzy Rosji zginęło i zostało rannych tylko w ciągu dwóch miesięcy - maja i czerwca. Brytyjski resort obrony w aktualizacji wywiadowczej oznajmił, że średnie dobowe liczby rosyjskich ofiar są najwyższe od początku inwazji. Kijów udokumentował zgony około 300 cywilów od min i zbiera dowody, które chce przedstawić Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Rosja nie rezygnuje z "mięsnych szturmów". Nigdy wcześniej nie traciła tylu żołnierzy

Rosja nie rezygnuje z "mięsnych szturmów". Nigdy wcześniej nie traciła tylu żołnierzy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Upadek rosyjskiej gospodarki nie jest jeszcze spektakularny, ale jest rzeczywisty. Strategia Zachodu działa. Jedyne, co musimy zrobić, to utrzymać kurs, naprawiając jednocześnie luki - podkreślał Radosław Sikorski, przemawiając w American Enterprise Institute. Szef MSZ mówił o mitach dotyczących Rosji i komentował słowa Donalda Trumpa w sprawie NATO.

Sikorski: jeśli to zrobimy, w ciągu 12-24 miesięcy Rosja dojdzie do ściany

Sikorski: jeśli to zrobimy, w ciągu 12-24 miesięcy Rosja dojdzie do ściany

Źródło:
PAP

Szef Pentagonu Lloyd Austin rozmawiał w piątek przez telefon z rosyjskim ministrem obrony Andriejem Biełousowem. Była to ich druga rozmowa telefoniczna w ciągu trzech tygodni - poinformowała rzeczniczka Pentagonu.

Kolejna rozmowa z szefem Pentagonu. "Zainicjowała Rosja"

Kolejna rozmowa z szefem Pentagonu. "Zainicjowała Rosja"

Źródło:
PAP

Trzy osoby zginęły w piątek w katastrofie samolotu pasażerskiego Suchoj Superjet 100 pod Moskwą. Ofiary to załoga, która miała odbywać lot testowy po generalnym remoncie maszyny.

Samolot pasażerski rozbił się pod Moskwą. "Podczas próby lądowania zniknął z radarów"

Samolot pasażerski rozbił się pod Moskwą. "Podczas próby lądowania zniknął z radarów"

Źródło:
PAP

Podczas kontroli granicznej we Frankfurcie nad Odrą niemiecka policja zatrzymała skazanego za morderstwo, który był poszukiwany na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania. Pochodzący z Turcji mężczyzna okazał polski paszport - podała w piątek agencja dpa.

Morderca schwytany na granicy z Niemcami. Okazał polski paszport

Morderca schwytany na granicy z Niemcami. Okazał polski paszport

Źródło:
PAP

Brytyjska policja przekazała nowe informacje w sprawie odnalezienia ludzkich szczątków w walizkach w okolicach jednego z mostów w Bristolu. Poinformowano, że prawdopodobnie należą one do dwóch mężczyzn. Poszukiwania mężczyzny, który walizki pozostawił, przeniosły się do Londynu. Opublikowano też jego zdjęcie.

Zwłoki w walizkach na moście. Nowy komunikat policji

Zwłoki w walizkach na moście. Nowy komunikat policji

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Sejm zgodził się na uchylenie immunitetów Marcina Romanowskiego i Mariusza Błaszczaka. W przypadku Romanowskiego wyrażono też zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Na lotnisku w Gdyni doszło do tragicznego wypadku wojskowego samolotu, w którym zginął pilot maszyny. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 13 lipca.

Kara dla posłów Tuska, niszczycielska burza, tragedia w czasie ćwiczeń. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 13 lipca

Kara dla posłów Tuska, niszczycielska burza, tragedia w czasie ćwiczeń. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 13 lipca

Źródło:
tvn24.pl

- Zginął pilot bardzo doświadczony, jeden z najbardziej doświadczonych w światowym lotnictwie na tym typie samolotu - stwierdził na antenie TVN24 ekspert lotniczy Grzegorz Brychczyński, mówiąc o piątkowej katastrofie samolotu wojskowego w Gdyni. Jak dodał, "w każdej katastrofie lotniczej są trzy elementy: pogoda, człowiek, maszyna".

"Zginął jeden z najbardziej doświadczonych pilotów w światowym lotnictwie na tym typie samolotu"

"Zginął jeden z najbardziej doświadczonych pilotów w światowym lotnictwie na tym typie samolotu"

Źródło:
TVN24

Co najmniej 21 uczniów i nauczycieli zginęło w piątek, kiedy zawaliła się część budynku szkoły Saint Academy w Busa Buji w Nigerii - poinformował lokalny Czerwony Krzyż. Kilkadziesiąt osób jest rannych.

Pisali egzaminy, budynek szkoły runął

Pisali egzaminy, budynek szkoły runął

Źródło:
PAP

Romach Giertych przekazał, że "przyjmuje z pokorą karę" nałożoną na niego za absencję podczas głosowania w sprawie dekryminalizacji pomocy w aborcji. Projekt ustawy określił jednak "niechlujnym, nierozsądnym". W "#BezKitu" odpowiedziała mu posłanka KO Kinga Gajewska. O projekcie ustawy oraz wyniku głosowania mówili także Krzysztof Ciecióra (PiS) oraz ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica).

Giertych "przyjmuje karę z pokorą". Odpowiada posłanka KO

Giertych "przyjmuje karę z pokorą". Odpowiada posłanka KO

Źródło:
TVN24, PAP

- Pismo potwierdzające uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego zostało podpisane przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię i wysłane do prokuratury - przekazał w programie "#BezKitu" nieoficjalnie dziennikarz TVN24 Radomir Wit.

TVN24 nieoficjalnie: pismo w sprawie Romanowskiego wysłane z Sejmu do prokuratury

TVN24 nieoficjalnie: pismo w sprawie Romanowskiego wysłane z Sejmu do prokuratury

Źródło:
TVN24

Malwina Galas, Bartosz Gers i Mateusz Piszczatowski zostali laureatami konkursu "Młode Concilium", współorganizowanego przez Fundację Collegium Civitas. Ich prace opowiadały o demokracji przyszłości. - Najdłuższe było szukanie materiału - przyznała zdobywczyni pierwszego miejsca. Galas przyznała, że w temacie, który opisała, odnalazła "pasję".

"Znalazłam w tym pasję". Znamy laureatów konkursu "Młode Concilium"

"Znalazłam w tym pasję". Znamy laureatów konkursu "Młode Concilium"

Źródło:
tvn24.pl

"To nie było zwykłe głosowanie. Poseł Krzysztof Grabczuk w szpitalu - jest usprawiedliwiony. Posłowie Roman Giertych i Waldemar Sługocki zostaną zawieszeni w klubie poselskim i pozbawieni funkcji (wiceprzewodniczącego klubu i wiceministra)" - napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych po głosowaniu w sprawie projektu aborcyjnego.

"To nie było zwykłe głosowanie". Premier reaguje w sprawie Giertycha i Sługockiego

"To nie było zwykłe głosowanie". Premier reaguje w sprawie Giertycha i Sługockiego

Źródło:
tvn24.pl

Czynności, w których udział brali funkcjonariusze ABW w związku z zatrzymaniem księdza Michała O., były realizowane w oparciu o obowiązujące przepisy, z poszanowaniem godności zatrzymanego oraz praw człowieka - napisał w piątek w oświadczeniu płk Rafał Syrysko, szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zatrzymanie księdza O. Szef ABW wydał oświadczenie

Zatrzymanie księdza O. Szef ABW wydał oświadczenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Tomasz Szatkowski miał wszystkie dopuszczenia konieczne do tego, żeby sprawować funkcję naszego przedstawiciela w Sojuszu Północnoatlantyckim i sprawował ją przez całe lata - powiedział prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do informacji na temat Szatkowskiego przedstawionych przez premiera Donalda Tuska. Służby specjalne miały mieć zastrzeżenia do Szatkowskiego już w czasach, gdy rządził PiS, ale miały zataić to przed ABW. Duda powiedział, że "o żadnych zastrzeżeniach" wobec Szatkowskiego "nic nie wie".

"Jest po prostu pomawiany". Andrzej Duda broni Tomasza Szatkowskiego

"Jest po prostu pomawiany". Andrzej Duda broni Tomasza Szatkowskiego

Źródło:
PAP

Po poniedziałkowym ataku na szpital dziecięcy Ochmatdyt z wywiadem wojskowym w Kijowie skontaktował się rosyjski pilot. Przekazał dane, które pomogły zidentyfikować 30 dowódców z rosyjskiej dywizji ciężkich bombowców - pisze portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie.

"Był wstrząśnięty atakiem na szpital". Pilot rosyjskiego bombowca miał przekazać Ukrainie dane

"Był wstrząśnięty atakiem na szpital". Pilot rosyjskiego bombowca miał przekazać Ukrainie dane

Źródło:
PAP

W okolicy Burgas w Bułgarii doszło do wypadku mikrobusu, którym podróżowali polscy i rosyjscy turyści. Ośmioro poszkodowanych trafiło do szpitala. Po przejściu badań troje turystów opuściło placówkę. Życiu pozostałych nie zagraża niebezpieczeństwo.

Wypadek mikrobusu z polskimi turystami w Bułgarii

Wypadek mikrobusu z polskimi turystami w Bułgarii

Źródło:
PAP

- Oglądając te filmiki, myślę, że pilot miał cały czas nadzieję, że jeszcze ten lot uda się wyprowadzić. Nie udało się niestety - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 gen. Tomasz Drewniak, były inspektor sił powietrznych, ekspert fundacji Stratpoints, komentując katastrofę, do której doszło w piątek w Gdyni.

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

Źródło:
TVN24

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie podczas wykonywania lotu treningowego samolotem M-346 Bielik na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich-Dołach - przekazano na profilu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. "Wspaniały żołnierz, mąż i ojciec. Człowiek, który Ojczyźnie oddał to, co najważniejsze" - napisał wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Odszedł na "wieczną wartę". Robert "Killer" Jeł zginął w wypadku samolotu

Odszedł na "wieczną wartę". Robert "Killer" Jeł zginął w wypadku samolotu

Źródło:
TVN24

Podczas ćwiczeń lotniczych na lotnisku Gdynia Babie Doły w piątek doszło do wypadku samolotu. Pilot maszyny nie żyje - przekazał inspektor sił powietrznych gen. Ireneusz Nowak. Nie podjął próby katapultowania się. Pilot przygotowywał się do sobotnich pokazów z okazji 30-lecia Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, w związku z wypadkiem obchody zostały odwołane. Loty na maszynach M-346 Bielik zostały wstrzymane.

Wypadek samolotu podczas ćwiczeń. Pilot nie żyje

Wypadek samolotu podczas ćwiczeń. Pilot nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, RMF FM

Na lotnisku w Gdyni rozbił się samolot Wojska Polskiego. M-346 Bielik uderzył w płytę lotniska i stanął w płomieniach. Publikujemy nagranie z momentu rozbicia się maszyny, otrzymane na Kontakt 24.

Nagranie z momentu katastrofy samolotu w Gdyni

Nagranie z momentu katastrofy samolotu w Gdyni

Źródło:
TVN24/PAP

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie narażenia firmy na szkodę w wysokości 84 milionów złotych oraz wyrządzenia szkody w kwocie 2,6 miliona złotych - poinformowały w piątek Lasy Państwowe. Jak podano, chodzi o zakup i okoliczności produkcji nowych mundurów dla pracowników.

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Źródło:
PAP

Ponad połowa Polaków zdecydowanie deklaruje, że wzięłaby udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę - wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. Największy odsetek badanych (31,4 proc.) oddałby w nich swój głos na Koalicję Obywatelską.

KO przed PiS, ale oba ze spadkami poparcia. Najnowszy sondaż

KO przed PiS, ale oba ze spadkami poparcia. Najnowszy sondaż

Źródło:
tvn24.pl

Sejm nie uchwalił w piątek nowelizacji Kodeksu karnego zakładającej dekryminalizację pomocy w aborcji oraz przerywania ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Lewica już zapowiedziała, że na kolejnym posiedzeniu Sejmu ponownie złoży projekt nowelizacji Kodeksu karnego w tej sprawie. - Będziemy go składać do skutku - zadeklarowała przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska.

Sejm przeciw nowelizacji dotyczącej dekryminalizacji pomocy w aborcji. Lewica ponownie złoży projekt

Sejm przeciw nowelizacji dotyczącej dekryminalizacji pomocy w aborcji. Lewica ponownie złoży projekt

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Premier Donald Tusk podczas środowego okrągłego stołu z wydawcami poświęconego kwestii zmian w prawie autorskim przekazał, że rząd "znajdzie satysfakcjonujące rozwiązania jeszcze w obecnym lipcowym cyklu senackim".

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Ogłoszono tytuły filmów, które znalazły się w Konkursie Głównym 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W konkursowej szesnastce są między innymi "Zielona granica" Agnieszki Holland, "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna, "Wrooklyn Zoo" Krzysztofa Skoniecznego oraz "Simona Kossak" Adriana Panka.

FPFF w Gdyni 2024. W konkursie filmy Holland, von Horna, Żuławskiego, Panka i Skoniecznego

FPFF w Gdyni 2024. W konkursie filmy Holland, von Horna, Żuławskiego, Panka i Skoniecznego

Źródło:
tvn24.pl

19 sierpnia startuje Top of the Top Sopot Festival, największe wydarzenie muzyczne tego lata. Podczas czterech dni koncertów w Operze Leśnej w Sopocie wystąpią największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Całość będzie można obejrzeć na antenie TVN. Czego możemy się spodziewać?

Opera Leśna pełna gwiazd. W sierpniu rusza Top of the Top Sopot Festival

Opera Leśna pełna gwiazd. W sierpniu rusza Top of the Top Sopot Festival

Źródło:
TVN24

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl