Zobacz to, co na co dzień niedostępne. Noc Muzeów w Łodzi

Źródło:
tvn24.pl, uml.lodz.pl
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi cieszyło się zainteresowaniem podczas Nocy Muzeów
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi cieszyło się zainteresowaniem podczas Nocy MuzeówTVN24
wideo 2/3
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi cieszyło się zainteresowaniem podczas Nocy MuzeówTVN24

Noc Muzeów w Łodzi zacznie się w sobotę późnym popołudniem i potrwa aż do północy. Na odwiedzających czekają nie tylko dostępne na co dzień wystawy i prezentacje, ale też miejsca, których w innych okolicznościach zobaczyć nie można - między innymi to, w którym tworzy się sztuczne fale w łódzkim aquaparku. Oto lista najciekawszych atrakcji.

Akademia Sztuk Pięknych - spotkanie ze sztuką

W Galerii ASP (Piotrkowska 68) na odwiedzających czeka wystaw malarstwa i rzeźby Michała Franciszka Pawłowskiego "Solo Capolavori". Autor to słynny na cały świat polski artysta, który specjalizuje się w witrażu i malarstwie monumentalnym, ale w polu jego zainteresowań artystycznych znajduje się także poezja, scenografia, rzeźba, ilustracja oraz performance.

Na terenie uczelni, przy Wojska Polskiego 121, czekać będą Targi Sztuki Studenckiej, warsztaty tworzenia biżuterii i krótka podróż za kulisy wirtualnych światów. W programie także warsztaty linorytu zorganizowane przez studentów z Koła Naukowego "Powidoki", "szybkie szkice", czyli ćwiczenie rysunkowe, czy wykład o łódzkim modernizmie w architekturze. Szykuje się także propozycje dla najmłodszych - warsztaty z dziełem niespodzianką, wykreowanym wspólnie przez uczestników.

Akademickie Centrum Designu - co można zrobić ze zwykłych przedmiotów?

Na odwiedzających Centrum znajdujące się na Księżym Młynie czekają wystawy:

"Łódzki dywan. Sztuka – rzemiosło – przemysł" - wystawa poświęconą współprojektowaniu i nadawaniu nowych znaczeń przedmiotowi codziennego użytku.

"Space of the Water" - wystawa poświęconą cyrkulacji wody.

"Przypadek? Nie sądzę" - wystawę o przypadku w projektowaniu komunikacji wizualnej.

"SteamRift – Steam Processor / Parowe Szczeliny – Procesor Parowy" - wystawa prezentuje procesor parowy, odkryty w podziemnej części kamienicy Łódzkiej Kompani Parowej. Będzie można posłuchać nagrań z parowego fonografu i poznać jego działanie.

Aquapark Fala - basen od kuchni

Odwiedzający zwiedzą podbasenie. To obszar, który obejmuje sieć urządzeń i instalacji odpowiedzialnych za techniczne funkcjonowanie poszczególnych atrakcji na Fali.

Podczas wycieczki chętni dowiedzą się też, jak powstaje efekt fali na basenie oraz zobaczyć teren na co dzień niedostępny dla klientów.

Centralne Muzeum Włókiennictwa - wystawy i muzyka swingowa

W Noc Muzeum dla odwiedzających przygotowano:

"Miasto-Moda-Maszyna" – to wystawa, która opowiada o Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy, o jej energii, dynamice i życiu codziennym mieszkańców. Trzy piętra, ponad 400 eksponatów, klimat hali fabrycznej pełnej maszyn włókienniczych, historia Łodzi, wielkich fabryk i zakładów przemysłowych oraz najdłuższy wybieg modowy w Europie, czyli słynna ulica Piotrkowska z kolorowymi neonami i muralami – wszystko to zobaczycie na wystawie będącej barwną opowieścią o naszym mieście.

"Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie" – wystawa ulokowana w pięciu zabytkowych domach z różnych okresów, od końca XIX wieku po lata 80. XX wieku. Przekonasz się, jak dawniej mieszkali łodzianie i jak wyglądało życie wielokulturowej, włókienniczej Łodzi. Wystawa ukazuje dzieje przemysłowej Łodzi z XIX i XX wieku z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. W 5 zabytkowych domach znajdują się rekonstrukcje wnętrz mieszkalnych łodzian. Będąc w środku, możemy przenieść się w czasie i poczuć się jednym z mieszkańców dawnej Łodzi.

"Salę maszyn w ruchu" - przybliża klimat tkalni w dużej łódzkiej fabryce włókienniczej. Co pół godziny odbywa się tu pokaz pracujących krosien.

"Tak pracuje tkanina" - wystawę prezentującą prace najbardziej znanych polskich artystów tworzących w medium tkaniny. 

Dodatkowo tego wieczoru odwiedzających porwą do tańca dźwięki muzyki swingowej.

EC-1 - komiks, film i tranzystory

EC-1uml.lodz.pl

W czasie Nocy Muzeów dużo czasu będzie można spędzić w EC-1. Czekają:

- Narodowe Centrum Kultury Filmowej

Na odwiedzenie czekają trzy piętra wystawy "Kino Polonia" - zapierającej dech w piersiach opowieści o ponad 120-letniej polskiej kinematografii – od jej początków po dzień dzisiejszy; zobaczyć będzie można też profesjonalne studia filmowe: telewizyjne i dźwiękowe.

- Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej

Na zwiedzających czekają trzy piętra ekspozycji stałej: Strefa Retro z komputerami i automatami arkadowymi z lat 80. i 90. - zwiedzający zobaczą, jak powstają gry wideo w towarzystwie Wiedźmina Geralta oraz wczują się w rolę producenta gier w pokojach poświęconych różnym zawodom w gamedevie! "Anatomia komiksu" - unikatowa na skalę kraju wystawa stała poświęcona komiksowi, od pomysłu aż po adaptacje filmowe.

Wystawa czasowa "Grzegorz Rosiński w ilustracjach" - szansa na zapoznanie się z twórczością mistrza ilustracji komiksowej, twórcy serii "Thorgal" i jednego z najbardziej rozpoznawalnych w Europie polskich rysowników komiksowych!

Wystawa czasowa "Komputer udomowiony" - popularne modele, unikaty, ciekawostki - wszystkie włączone i gotowe do pracy oraz zabawy ze zwiedzającymi. Najciekawsze akcesoria, gry i programy użytkowe będą wehikułem czasu, pokazującym, jak komputer - wcześniej domena wąskiego kręgu fachowców - trafił w ręce prywatnych użytkowników i zmienił świat, w którym żyjemy.

- Centrum Nauki i Techniki

Na zwiedzających czeka wystawa stała i ciesząca się największym zainteresowaniem ścieżka "Przetwarzanie energii", która prezentuje nie tylko funkcjonowanie elektrowni w minionych czasach, ale również nowoczesne metody wykorzystania różnych źródeł energii. Będziecie mieli okazję wejść do wnętrza kotła, zobaczyć pracę turbiny i generatora, poznać zasady działania transformatorów, a nawet własnoręcznie "wyprodukować prąd".

Fabryka Aktywności Miejskiej - stroje z epoki i wspólna gra

Po dawnej fabryce maszyn i przyborów tkackich zwiedzających oprowadzą fabrykanci w strojach z epoki, zabierając w podróż do czasów Henryka Wagnera – ówczesnego właściciela Fabryki Aktywności Miejskiej. W programie przewidziane jest również oprowadzanie w języku angielskim. Gratką będzie możliwość zaznajomienia się z insygniami miasta oraz stworzenie "własnej" Łodzi.

Między wycieczkami zapraszamy do punktu konsultacyjnego Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego (sala warsztatowa). Czekać tam będą urzędnicy, którzy przybliżą temat najnowszej edycji ŁBO i jego historię. Dla zainteresowanych mieszkańców przygotowane będą stanowiska z możliwością zgłoszenia projektu.

W galerii HOLL będzie można obejrzeć zdjęcia artysty Błażeja Górczyńskiego. O swojej pracy opowie sam artysta, który będzie fotografował chętnych mieszkańców podczas nocnego zwiedzania.

Dla wytrwałych przewidziana została niepowtarzalna okazja do wspólnego zagrania w Monopoly Łódź w rozmiarze XXL.

Instytut Pamięci Narodowej - patriotyzm i historia

Na Noc Muzeów zaplanowano:

- pokaz technik konserwacji i reprografii dokumentów w Pracowni Digitalizacji i Zabezpieczenia Zasobu Archiwalnego; przyjmowanie wniosków o udostępnienie dokumentów;

- prezentację książki "Organizacja i wyszkolenie Armii Polskiej na Wschodzie w latach 1942-1944" i spotkanie z autorem dr. Bartoszem Janczakiem;

- wystawę "First to Fight". Polacy na frontach II wojny światowej"

- "Muzyczną historię Łodzi" - promocję podcastów "Muzyka buntu – polityczna historia muzyki rozrywkowej w PRL, lata 1945-1989". Zobaczyć będzie można krótki film promujący podcasty i możliwość ich pobrania na urządzenie mobilne.

Muzeum "Dętka"

"Dętka"uml.lodz.pl

Muzeum Kanału "Dętka", część Muzeum Miasta Łodzi, to znajdujący się pod powierzchnią placu Wolności w Łodzi owalny zbiornik na wodę deszczową, stanowiący zabytek hydrotechniki. Został wybudowany w 1926 r., pierwotnie mieścił ok. 300 metrów sześciennych deszczówki, gromadzonej w celu płukania miejskiej sieci kanalizacyjnej i był jednym z pierwszych odcinków miejskiej kanalizacji.

"Dętka" jest pierwszym w Polsce kanałem otwartym dla zwiedzających, co czyni z niego wyjątkową atrakcję turystyczną w skali kraju. Właśnie wraca na listę atrakcji Nocy Muzeów po długiej przerwie spowodowanej pracami remontowymi. Ten wykonany z czerwonej cegły korytarz ma ponad 142 metry długości, ok. 1,5 metra szerokości i 1,87 metra wysokości, co sprawia, że większość gości może nim swobodnie spacerować, obchodząc pod ziemią jeden z głównych placów miasta.

Muzeum Książki Artystycznej

Muzeum Książki Artystycznej zaprasza do tymczasowej siedziby, do Budynku Zenit, na warsztaty typograficzne i warsztaty sitodruku, dzięki którym na przyniesionym t-shircie lub torbie zrobisz samodzielnie wydruk. W Kamienicy pod Guttenbergiem zobaczysz wystawę form typograficznych (plakatów, okładek książek), nagrodzonych w 69. edycji międzynarodowego konkursu "Typo Directors Club" w 2023 r.

Muzeum Lalki

Muzeum Lalkiuml.lodz.pl

Chętni zobaczą wystawę czasową współczesnych lalek wykonanych z drutu i gipsu oraz z gliny, ale na zwiedzających czeka również zbiór ponad 1000 lalek, z których najstarsza ma ok. 130-150 lat.

Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się m.in. lalka chucky, lalki w strojach ludowych oraz piękne współczesne lalki.

Kamienica Hilarego Majewskiego 

Kamienica Hilarego Majewskiego uml.lodz.pl

Pierwszy raz na liście nocnych obiektów do zwiedzania znajdzie się Kamienica Hilarego Majewskiego. To zrewitalizowany dom architekta miasta Łodzi, który pod koniec XIX wieku służył za przestrzeń prywatną rodziny Majewskich oraz pracownię.

Zwiedzający docenią wystrój sztukatorski, zdobienia wykonane z marmuru, piękne klatki schodowe oraz zdobione płytki podłogowe, a także polichromie, mazerunki i złocenia. Mapę i opis wszystkich atrakcji przygotowanych na Noc Muzeów możesz zobaczyć tutaj.

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl, uml.lodz.pl

Źródło zdjęcia głównego: uml.lodz.pl

Pozostałe wiadomości

- Mamy informacje o przygotowaniu dwóch oddziałów złożonych z wojskowych z Korei Północnej. Mogą być to nawet dwie brygady po sześć tysięcy wojskowych. To jest wyzwanie, ale my wiemy, jak na nie odpowiedzieć - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Brytyjski minister obrony John Healey ocenił, że udział żołnierzy z Korei Północnej w wojnie w Ukrainie "jest równie szokujący, co desperacki".

Nowe doniesienia o żołnierzach z Korei Północnej. "Równie szokujące, co desperackie"

Nowe doniesienia o żołnierzach z Korei Północnej. "Równie szokujące, co desperackie"

Źródło:
PAP

- Prowadzę schronisko dla osób bezdomnych. Coraz młodsi ludzie do nas trafiają - powiedział w programie "Tak jest" w TVN24 Rusłan Oniszczuk z Monaru. W ten sposób komentował wyniki najnowszego raportu na temat ubóstwa w Polsce. Zdaniem Piotra Ikonowicza, społecznika i prawnika, lektura opracowania prowadzi do wniosku, że "praca nie wyzwala z biedy".

Ten problem dotyczy 2,5 miliona Polaków. Alarmujące dane

Ten problem dotyczy 2,5 miliona Polaków. Alarmujące dane

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Ambasador Niemiec w Moskwie został wezwany przez rosyjski resort spraw zagranicznych w związku z otwarciem bazy NATO w Rostocku (CTF Baltic). "Rozbudowa infrastruktury wojskowej NATO na terytorium byłej NRD będzie miała bardzo negatywne konsekwencje i nie pozostanie bez odpowiedzi" - poinformowano w oświadczeniu. Nowe centrum dowodzenia będzie monitorować region Morza Bałtyckiego.

Ambasador Niemiec wezwany do rosyjskiego MSZ. W związku z otwarciem bazy NATO

Ambasador Niemiec wezwany do rosyjskiego MSZ. W związku z otwarciem bazy NATO

Źródło:
PAP

Tomasz Siemoniak, szef MSWiA oraz koordynator służb specjalnych, powiedział w "Kropce nad i" w TVN24, że działanie Rosjan, polegające na zlecaniu ludziom aktów dywersji na terytorium innego państwa, jest "przekroczeniem wszelkich granic" i że to "wojna hybrydowa". Dodał, że w związku z tego typu przypadkami do tej pory na terenie Polski zostało aresztowanych kilkanaście osób.

Siemoniak o "przekroczeniu wszelkich granic". "Mamy tego dość"

Siemoniak o "przekroczeniu wszelkich granic". "Mamy tego dość"

Źródło:
TVN24

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował o "wycofaniu zgody na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu". Zażądał zaprzestania prowadzenia wojny hybrydowej przeciwko Polsce i jej sojusznikom. - W wypadku kontynuacji rezerwujemy prawo do podejmowania kolejnych stanowczych działań - zapowiedział. Wieczorem powiedział w TVP, że jeśli akty dywersji ze strony Rosji będą się w Polsce powtarzały, nie można wykluczyć wydalenia z Polski rosyjskiego ambasadora.

Decyzja MSZ w sprawie rosyjskiego konsulatu. Sikorski: nie można wykluczyć wydalenia ambasadora

Decyzja MSZ w sprawie rosyjskiego konsulatu. Sikorski: nie można wykluczyć wydalenia ambasadora

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

- Przyzwyczailiśmy się do widoków krwawych, wojny w Ukrainie, gdzie widzimy ofiary w ludziach, w sprzęcie, widzimy agresję. Natomiast toczy się wojna mniej dostrzegalna - mówił w "Faktach po Faktach" wiceszef MSZ Andrzej Szejna. Odniósł się do decyzji o zamknięciu konsulatu Rosji w Poznaniu w związku z informacjami o zaangażowaniu Moskwy w próby dywersji w naszym kraju. Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński wskazywał, że w obliczu wyborów prezydenckich "z całą pewnością destabilizacja sytuacji w Polsce będzie jednym z naczelnych celów Federacji Rosyjskiej".

"Mocna odpowiedź" Sikorskiego. Kiedy rosyjscy dyplomaci opuszczą Polskę?

"Mocna odpowiedź" Sikorskiego. Kiedy rosyjscy dyplomaci opuszczą Polskę?

Źródło:
TVN24

Sędzia federalny nakazał we wtorek byłemu adwokatowi Donalda Trumpa i byłemu burmistrzowi Nowego Jorku Rudy'emu Giulianiemu przekazanie wszystkich swoich cennych przedmiotów i apartamentu na Manhattanie pod kontrolę Ruby Freeman i Shaye Moss, pracownic wyborczych ze stanu Georgia, które zniesławił i którym jest obecnie winien 150 milionów dolarów.

Mieszkanie na Manhattanie, zegarki i koszulka legendy. To Giuliani musi oddać

Mieszkanie na Manhattanie, zegarki i koszulka legendy. To Giuliani musi oddać

Źródło:
CNN, PAP

Związki Donalda Trumpa ze światem wrestlingu mają długą tradycję. Mimo że od ponad dekady nie występuje już w telewizyjnych show organizowanych przez popularną amerykańską organizację WWE, to jednak teraz, na finiszu kampanii - jak pisze BBC - ponownie zabiega o poparcie starych znajomych. W ostatnim czasie był gościem podcastów kilku znanych wrestlerów, a w lipcu na konwencji republikanów do głosowania na Trumpa namawiał słynny Hulk Hogan.

Dlaczego Donald Trump odnawia przyjaźnie z gwiazdami wrestlingu

Dlaczego Donald Trump odnawia przyjaźnie z gwiazdami wrestlingu

Źródło:
BBC

Pod Węgrowem rowerzystka została śmiertelnie potrącona przez kierującego toyotą. Policja prowadziła na miejscu czynności pod nadzorem prokuratora.

Śmiertelnie potrącił rowerzystkę. "Wyjechała z drogi podporządkowanej"

Śmiertelnie potrącił rowerzystkę. "Wyjechała z drogi podporządkowanej"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z gospodarstw pod Płońskiem (Mazowieckie) dwoje dzieci zatruło się oparami silnie toksycznego środka, prawdopodobnie służącego do zwalczania gryzoni. Dzieci, rodzeństwo, trafiły do szpitala w Warszawie. Wtedy o zdarzeniu została powiadomiona policja. Sprawa trafiła już do prokuratury.

Dzieci zatruły się oparami środka do zwalczania gryzoni

Dzieci zatruły się oparami środka do zwalczania gryzoni

Źródło:
PAP

Policja zatrzymała mężczyznę, który we wtorek w Piasecznie potrącił na przejściu dla pieszych 10-letnie dziecko i uciekł z miejsca wypadku. 49-latek sam zgłosił się do jednostki. Okazało się, że ma dwa sądowe zakazy prowadzenia.

Potrącił 10-latka na pasach i uciekł. Ma dwa aktywne zakazy prowadzenia

Potrącił 10-latka na pasach i uciekł. Ma dwa aktywne zakazy prowadzenia

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja rośnie - do 220 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 22 października 2024 roku.

Bez głównej wygranej w Eurojackpot. Kumulacja rośnie

Bez głównej wygranej w Eurojackpot. Kumulacja rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa zmieniła zarzuty księdzu Michałowi O. i dwóm urzędniczkom Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzanym w śledztwie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości – poinformował rzecznik Prokuratury Krajowej prokurator Przemysław Nowak.

Zmiana zarzutów dla księdza Michała O.

Zmiana zarzutów dla księdza Michała O.

Źródło:
PAP

Tunel dla ryb powstał w centrum Sztokholmu. Konstrukcja ma umożliwiać zwierzętom migrację między Bałtykiem a Melar, jednym z największych jezior Szwecji. Droga wodna biegnie przez system śluz, a w ciągu dnia jest oświetlana, by naśladować naturalne warunki.

Ta konstrukcja naprawi szkodę sprzed stuleci. Skorzystają z niej ryby

Ta konstrukcja naprawi szkodę sprzed stuleci. Skorzystają z niej ryby

Źródło:
Reuters, Stockholms stad

Globalne przejście na pojazdy elektryczne będzie miało "daleko idący" wpływ na inwestycje, produkcję, handel międzynarodowy i zatrudnienie - stwierdził we wtorek Międzynarodowy Fundusz Walutowy w ramach aktualizacji prognoz światowego wzrostu gospodarczego.

Rewolucja w motoryzacji. "To będzie miało dalekosiężne konsekwencje"

Rewolucja w motoryzacji. "To będzie miało dalekosiężne konsekwencje"

Źródło:
Reuters

2022 rok był najgorętszym rokiem w największych włoskich miastach od ponad pół wieku - podała agencja statystyczna Istat, która we wtorek opublikowała raport szczegółowo opisujący sytuację pogodową we Włoszech właśnie w 2022 roku. Największe anomalie zanotowano w Rzymie i Mediolanie, gdzie średnia temperatura roczna była o ponad 2 stopnie Celsjusza wyższa niż średnia wieloletnia.

Największe anomalie zanotowano w Rzymie i Mediolanie. Może być gorzej

Największe anomalie zanotowano w Rzymie i Mediolanie. Może być gorzej

Źródło:
Reuters, Il Messaggero, UNEP

- Tendencja zawierania związków partnerskich przez pary różnych płci w Austrii jest wzrastająca - mówiła na antenie TVN24 BiS adwokat doktor Agata Wolińska-Umschaden, która mieszka w tym kraju. Ekspert od spraw francuskich Piotr Moszyński zwracał uwagę, że "związki partnerskie to absolutnie normalny element krajobrazu społecznego we Francji".

Związki partnerskie w Austrii i Francji. "To stało się absolutnie normalnym elementem krajobrazu społecznego"

Związki partnerskie w Austrii i Francji. "To stało się absolutnie normalnym elementem krajobrazu społecznego"

Źródło:
TVN24 BiS

W karambolu na drodze ekspresowej S7 w Borkowie koło Gdańska zginęło rodzeństwo: 12-letni Tomek i 9-letnia Eliza - przekazała we wtorek prokuratura. Do ich identyfikacji potrzebne były badania DNA. Wcześniej już służby informowały, że wśród ofiar byli także chłopcy: 7-letni Nikodem i 10-letni Mikołaj. W poniedziałek odbyła się sekcja zwłok ofiar.

Potwierdzono tożsamość kolejnych ofiar karambolu na S7. To także dzieci

Potwierdzono tożsamość kolejnych ofiar karambolu na S7. To także dzieci

Źródło:
TVN24

Obywatel Gruzji, który dwukrotnie "kręcił bączki" swoim autem na rynku w Środzie Wielkopolskim i wykrzykiwiał muzułmańskie pozdrowienie "salam alejkum" wkrótce może zostać zmuszony, by opuścić Polskę. Policja wnioskuje o jego przymusowe wydalenie.

Driftował na rynku w Środzie noc po nocy. Będzie wniosek o deportację

Driftował na rynku w Środzie noc po nocy. Będzie wniosek o deportację

Źródło:
tvn24.pl

Minister Marcin Mastalerek przekonywał w TVN24, że prezydent Andrzej Duda ogłaszał inwestycje takie jak elektrownie atomowe czy CPK "i dążył do tego, żeby były one zrobione". Przeanalizowaliśmy archiwum wypowiedzi głowy państwa na te tematy - wystąpień ogłaszających te inwestycje, o których mówił Mastalerek, nie znaleźliśmy.

Mastalerek: "prezydent ogłaszał" CPK i elektrownie atomowe. Niezupełnie

Mastalerek: "prezydent ogłaszał" CPK i elektrownie atomowe. Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Obawy o to, że Ridley Scott "położy" kontynuację "Gladiatora" okazały się płonne. Po pierwszym pokazie reakcje krytyków w mediach społecznościowych są entuzjastyczne. "Scott nakręcił spektakl totalny o pulsującym tempie" - pisze Scott Mantz, członek Stowarzyszenia Krytyków Filmowych Los Angeles. Wtórują mu pozostali goście prapremierowego pokazu.

"Scott nakręcił spektakl totalny". Reakcje po pierwszym pokazie "Gladiatora II"

"Scott nakręcił spektakl totalny". Reakcje po pierwszym pokazie "Gladiatora II"

Źródło:
"The Hollywood Reporter", "Variety", "Deadline", Twitter, tvn24.pl

Władze Radia Kraków kilka miesięcy temu rozwiązały umowy z dziennikarzami OFF Radia Kraków. Dziś okazało się, że audycje w stacji zaczęły być prowadzone przez sztuczną inteligencję. Likwidator lokalnej rozgłośni Marcin Pulit mówi, że to "eksperyment", a przyczyną rozwiązania umów "nie było wprowadzenie narzędzi sztucznej inteligencji", lecz wyniki słuchalności "bliskie zeru". Po ostrej krytyce środowiska dziennikarskiego likwidator zadeklarował, że stacja "wróci do ludzi". Rada Programowa Radia Kraków wyraziła "stanowczy sprzeciw" wobec wprowadzonych zmian.

OFF Radio Kraków bez dziennikarzy, audycje prowadzi sztuczna inteligencja. Reakcja rady programowej

OFF Radio Kraków bez dziennikarzy, audycje prowadzi sztuczna inteligencja. Reakcja rady programowej

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Po tym, jak w jednej z restauracji McDonald's pojawił się kandydat na prezydenta USA, zarząd firmy wydał wewnętrzny komunikat do swoich pracowników. W piśmie, do którego dotarła stacja CNN, informuje między innymi, że nie wspiera nikogo w trwającej kampanii prezydenckiej, ale jest dumny z tego, że marka McDonald's jest w niej istotna.

Zarząd McDonald's reaguje na wizytę Donalda Trumpa. Jest oświadczenie dla pracowników

Zarząd McDonald's reaguje na wizytę Donalda Trumpa. Jest oświadczenie dla pracowników

Źródło:
CNN

Zamiast zwolnić - przyspieszył. Przed policją uciekał jadąc przez lubuską wioskę z prędkoscią ponad 160 kilometrów na godzinę. Szybko okazało się dlaczego - samochód, którym jechał, był kradziony.

Jechał 163 km/h przez wioskę. Auto było kradzione

Jechał 163 km/h przez wioskę. Auto było kradzione

Źródło:
tvn24.pl
"Gdybym była Kamalą Harris, zrobiłabym sobie zdjęcia, jak jem pierogi w polskim stroju ludowym"

"Gdybym była Kamalą Harris, zrobiłabym sobie zdjęcia, jak jem pierogi w polskim stroju ludowym"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Cztery kontenerowe domki, które youtuber "Budda" ufundował dla powodzian, nie zostaną zajęte w ramach prowadzonego śledztwa - przekazała prokuratura, a burmistrz Paczkowa na Opolszczyźnie, gdzie stanęły domki, wydał zgodę, aby je odebrano i przetransportowano w wybrane miejsca. Wcześniej do pani Iwony - jednej z osób, która dostała dom w ramach darowizny - pojechali dziennikarze "Uwagi!" TVN, słysząc, że ma problem z jego zajęciem.

Nie było tak prosto. Pani Iwona "nie mogła zabrać" domku od "Buddy"

Nie było tak prosto. Pani Iwona "nie mogła zabrać" domku od "Buddy"

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvn24.pl

Temat migracji stał się ostatnio politycznym tematem numer jeden. Zapowiedź premiera Donalda Tuska o zawieszeniu prawa do azylu, przyjęcie przez rząd strategii migracyjnej, zwrot w polityce unijnej w tej kwestii. Sprawdzamy, jakie teraz obowiązują w Polsce przepisy w kwestii azylu i ile w ostatnich latach było wniosków o objęcie tym rodzajem ochrony.

Prawo do azylu. Jakie teraz obowiązują przepisy, ile było wniosków w ostatnich latach

Prawo do azylu. Jakie teraz obowiązują przepisy, ile było wniosków w ostatnich latach

Źródło:
Konkret24

Dziennikarz tvn24.pl Tomasz-Marcin Wrona oraz grupa Diversity & Pride TVN Warner Bros. Discovery zostali nominowani do nagród LGBT+ Diamonds Awards. Inicjatywa ta ma na celu nagrodzenie osób i przedsiębiorstw za ich wpływ na kształtowanie lepszego życia dla pracowników LGBT+.

Dziennikarz Tomasz-Marcin Wrona i grupa Diversity & Pride TVN z nominacjami do nagród LGBT+ Diamonds Awards

Dziennikarz Tomasz-Marcin Wrona i grupa Diversity & Pride TVN z nominacjami do nagród LGBT+ Diamonds Awards

Źródło:
tvn24.pl

Diana Rudnik, prezenterka "Faktów" TVN i TVN24, została laureatką plebiscytu Telekamery "Tele Tygodnia" 2024 w kategorii "Informacje i publicystyka".

Diana Rudnik z Telekamerą w kategorii "Informacje i publicystyka"

Diana Rudnik z Telekamerą w kategorii "Informacje i publicystyka"

Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarze Anita Werner i Michał Kołodziejczyk wyruszyli w daleką podróż - odwiedzili Tanzanię, Brazylię, Rwandę i Turcję, gdzie spotkali wyjątkowych ludzi, którzy opowiedzieli im swoje historie. Wspólnym mianownikiem jest futbol, który pomógł bohaterom wyciągnąć życiowe lekcje. 

Premiera książki Anity Werner i Michała Kołodziejczyka "Nadzieja FC". Rozmowy z autorami i gośćmi uroczystej gali

Premiera książki Anity Werner i Michała Kołodziejczyka "Nadzieja FC". Rozmowy z autorami i gośćmi uroczystej gali

Źródło:
TVN24

- Polska jest sojusznikiem w NATO, będziemy was bronić, bo taki jest nasz obowiązek - zapewnił w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną jeden z najbardziej zaufanych ludzi Donalda Trumpa. Corey Lewandowski podkreślił jednocześnie, że "USA nie mogą być czy to policjantem, czy to bankierem świata".

Jeden z najbardziej zaufanych ludzi Trumpa mówi o Polsce, Rosji i kwestiach bezpieczeństwa po wyborach w USA

Jeden z najbardziej zaufanych ludzi Trumpa mówi o Polsce, Rosji i kwestiach bezpieczeństwa po wyborach w USA

Źródło:
TVN24

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jako pierwsi na świecie wykorzystali nowy parametr - czas życia pozytonium - w procesie diagnozy glejaka. Dane dostarczone przez autorski tomograf J-PET, bardziej precyzyjny i tańszy od "zwykłego" urządzenia, mogą zrewolucjonizować pracę lekarzy. W zasięgu ręki są tak zwane biopsje wirtualne.

Przełomowe badania Polaków w diagnozie glejaka. Wykorzystali autorski tomograf

Przełomowe badania Polaków w diagnozie glejaka. Wykorzystali autorski tomograf

Źródło:
tvn24.pl

Odważne, budzące emocje i różnorodne. Na platformie Max debiutują w tym tygodniu nowe tytuły filmowe. Wśród nich głośne hollywoodzkie produkcje, w tym oscarowe "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" i obrazy europejskich twórców.

Odważne, różnorodne. Premiery tygodnia na platformie Max

Odważne, różnorodne. Premiery tygodnia na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl, Variety