Noc Muzeów w Łodzi zacznie się w sobotę późnym popołudniem i potrwa aż do północy. Na odwiedzających czekają nie tylko dostępne na co dzień wystawy i prezentacje, ale też miejsca, których w innych okolicznościach zobaczyć nie można - między innymi to, w którym tworzy się sztuczne fale w łódzkim aquaparku. Oto lista najciekawszych atrakcji.
Akademia Sztuk Pięknych - spotkanie ze sztuką
W Galerii ASP (Piotrkowska 68) na odwiedzających czeka wystaw malarstwa i rzeźby Michała Franciszka Pawłowskiego "Solo Capolavori". Autor to słynny na cały świat polski artysta, który specjalizuje się w witrażu i malarstwie monumentalnym, ale w polu jego zainteresowań artystycznych znajduje się także poezja, scenografia, rzeźba, ilustracja oraz performance.
Na terenie uczelni, przy Wojska Polskiego 121, czekać będą Targi Sztuki Studenckiej, warsztaty tworzenia biżuterii i krótka podróż za kulisy wirtualnych światów. W programie także warsztaty linorytu zorganizowane przez studentów z Koła Naukowego "Powidoki", "szybkie szkice", czyli ćwiczenie rysunkowe, czy wykład o łódzkim modernizmie w architekturze. Szykuje się także propozycje dla najmłodszych - warsztaty z dziełem niespodzianką, wykreowanym wspólnie przez uczestników.
Akademickie Centrum Designu - co można zrobić ze zwykłych przedmiotów?
Na odwiedzających Centrum znajdujące się na Księżym Młynie czekają wystawy:
"Łódzki dywan. Sztuka – rzemiosło – przemysł" - wystawa poświęconą współprojektowaniu i nadawaniu nowych znaczeń przedmiotowi codziennego użytku.
"Space of the Water" - wystawa poświęconą cyrkulacji wody.
"Przypadek? Nie sądzę" - wystawę o przypadku w projektowaniu komunikacji wizualnej.
"SteamRift – Steam Processor / Parowe Szczeliny – Procesor Parowy" - wystawa prezentuje procesor parowy, odkryty w podziemnej części kamienicy Łódzkiej Kompani Parowej. Będzie można posłuchać nagrań z parowego fonografu i poznać jego działanie.
Aquapark Fala - basen od kuchni
Odwiedzający zwiedzą podbasenie. To obszar, który obejmuje sieć urządzeń i instalacji odpowiedzialnych za techniczne funkcjonowanie poszczególnych atrakcji na Fali.
Podczas wycieczki chętni dowiedzą się też, jak powstaje efekt fali na basenie oraz zobaczyć teren na co dzień niedostępny dla klientów.
Centralne Muzeum Włókiennictwa - wystawy i muzyka swingowa
W Noc Muzeum dla odwiedzających przygotowano:
"Miasto-Moda-Maszyna" – to wystawa, która opowiada o Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy, o jej energii, dynamice i życiu codziennym mieszkańców. Trzy piętra, ponad 400 eksponatów, klimat hali fabrycznej pełnej maszyn włókienniczych, historia Łodzi, wielkich fabryk i zakładów przemysłowych oraz najdłuższy wybieg modowy w Europie, czyli słynna ulica Piotrkowska z kolorowymi neonami i muralami – wszystko to zobaczycie na wystawie będącej barwną opowieścią o naszym mieście.
"Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie" – wystawa ulokowana w pięciu zabytkowych domach z różnych okresów, od końca XIX wieku po lata 80. XX wieku. Przekonasz się, jak dawniej mieszkali łodzianie i jak wyglądało życie wielokulturowej, włókienniczej Łodzi. Wystawa ukazuje dzieje przemysłowej Łodzi z XIX i XX wieku z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. W 5 zabytkowych domach znajdują się rekonstrukcje wnętrz mieszkalnych łodzian. Będąc w środku, możemy przenieść się w czasie i poczuć się jednym z mieszkańców dawnej Łodzi.
"Salę maszyn w ruchu" - przybliża klimat tkalni w dużej łódzkiej fabryce włókienniczej. Co pół godziny odbywa się tu pokaz pracujących krosien.
"Tak pracuje tkanina" - wystawę prezentującą prace najbardziej znanych polskich artystów tworzących w medium tkaniny.
Dodatkowo tego wieczoru odwiedzających porwą do tańca dźwięki muzyki swingowej.
EC-1 - komiks, film i tranzystory
W czasie Nocy Muzeów dużo czasu będzie można spędzić w EC-1. Czekają:
- Narodowe Centrum Kultury Filmowej
Na odwiedzenie czekają trzy piętra wystawy "Kino Polonia" - zapierającej dech w piersiach opowieści o ponad 120-letniej polskiej kinematografii – od jej początków po dzień dzisiejszy; zobaczyć będzie można też profesjonalne studia filmowe: telewizyjne i dźwiękowe.
- Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej
Na zwiedzających czekają trzy piętra ekspozycji stałej: Strefa Retro z komputerami i automatami arkadowymi z lat 80. i 90. - zwiedzający zobaczą, jak powstają gry wideo w towarzystwie Wiedźmina Geralta oraz wczują się w rolę producenta gier w pokojach poświęconych różnym zawodom w gamedevie! "Anatomia komiksu" - unikatowa na skalę kraju wystawa stała poświęcona komiksowi, od pomysłu aż po adaptacje filmowe.
Wystawa czasowa "Grzegorz Rosiński w ilustracjach" - szansa na zapoznanie się z twórczością mistrza ilustracji komiksowej, twórcy serii "Thorgal" i jednego z najbardziej rozpoznawalnych w Europie polskich rysowników komiksowych!
Wystawa czasowa "Komputer udomowiony" - popularne modele, unikaty, ciekawostki - wszystkie włączone i gotowe do pracy oraz zabawy ze zwiedzającymi. Najciekawsze akcesoria, gry i programy użytkowe będą wehikułem czasu, pokazującym, jak komputer - wcześniej domena wąskiego kręgu fachowców - trafił w ręce prywatnych użytkowników i zmienił świat, w którym żyjemy.
- Centrum Nauki i Techniki
Na zwiedzających czeka wystawa stała i ciesząca się największym zainteresowaniem ścieżka "Przetwarzanie energii", która prezentuje nie tylko funkcjonowanie elektrowni w minionych czasach, ale również nowoczesne metody wykorzystania różnych źródeł energii. Będziecie mieli okazję wejść do wnętrza kotła, zobaczyć pracę turbiny i generatora, poznać zasady działania transformatorów, a nawet własnoręcznie "wyprodukować prąd".
Fabryka Aktywności Miejskiej - stroje z epoki i wspólna gra
Po dawnej fabryce maszyn i przyborów tkackich zwiedzających oprowadzą fabrykanci w strojach z epoki, zabierając w podróż do czasów Henryka Wagnera – ówczesnego właściciela Fabryki Aktywności Miejskiej. W programie przewidziane jest również oprowadzanie w języku angielskim. Gratką będzie możliwość zaznajomienia się z insygniami miasta oraz stworzenie "własnej" Łodzi.
Między wycieczkami zapraszamy do punktu konsultacyjnego Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego (sala warsztatowa). Czekać tam będą urzędnicy, którzy przybliżą temat najnowszej edycji ŁBO i jego historię. Dla zainteresowanych mieszkańców przygotowane będą stanowiska z możliwością zgłoszenia projektu.
W galerii HOLL będzie można obejrzeć zdjęcia artysty Błażeja Górczyńskiego. O swojej pracy opowie sam artysta, który będzie fotografował chętnych mieszkańców podczas nocnego zwiedzania.
Dla wytrwałych przewidziana została niepowtarzalna okazja do wspólnego zagrania w Monopoly Łódź w rozmiarze XXL.
Instytut Pamięci Narodowej - patriotyzm i historia
Na Noc Muzeów zaplanowano:
- pokaz technik konserwacji i reprografii dokumentów w Pracowni Digitalizacji i Zabezpieczenia Zasobu Archiwalnego; przyjmowanie wniosków o udostępnienie dokumentów;
- prezentację książki "Organizacja i wyszkolenie Armii Polskiej na Wschodzie w latach 1942-1944" i spotkanie z autorem dr. Bartoszem Janczakiem;
- wystawę "First to Fight". Polacy na frontach II wojny światowej"
- "Muzyczną historię Łodzi" - promocję podcastów "Muzyka buntu – polityczna historia muzyki rozrywkowej w PRL, lata 1945-1989". Zobaczyć będzie można krótki film promujący podcasty i możliwość ich pobrania na urządzenie mobilne.
Muzeum "Dętka"
Muzeum Kanału "Dętka", część Muzeum Miasta Łodzi, to znajdujący się pod powierzchnią placu Wolności w Łodzi owalny zbiornik na wodę deszczową, stanowiący zabytek hydrotechniki. Został wybudowany w 1926 r., pierwotnie mieścił ok. 300 metrów sześciennych deszczówki, gromadzonej w celu płukania miejskiej sieci kanalizacyjnej i był jednym z pierwszych odcinków miejskiej kanalizacji.
"Dętka" jest pierwszym w Polsce kanałem otwartym dla zwiedzających, co czyni z niego wyjątkową atrakcję turystyczną w skali kraju. Właśnie wraca na listę atrakcji Nocy Muzeów po długiej przerwie spowodowanej pracami remontowymi. Ten wykonany z czerwonej cegły korytarz ma ponad 142 metry długości, ok. 1,5 metra szerokości i 1,87 metra wysokości, co sprawia, że większość gości może nim swobodnie spacerować, obchodząc pod ziemią jeden z głównych placów miasta.
Muzeum Książki Artystycznej
Muzeum Książki Artystycznej zaprasza do tymczasowej siedziby, do Budynku Zenit, na warsztaty typograficzne i warsztaty sitodruku, dzięki którym na przyniesionym t-shircie lub torbie zrobisz samodzielnie wydruk. W Kamienicy pod Guttenbergiem zobaczysz wystawę form typograficznych (plakatów, okładek książek), nagrodzonych w 69. edycji międzynarodowego konkursu "Typo Directors Club" w 2023 r.
Muzeum Lalki
Chętni zobaczą wystawę czasową współczesnych lalek wykonanych z drutu i gipsu oraz z gliny, ale na zwiedzających czeka również zbiór ponad 1000 lalek, z których najstarsza ma ok. 130-150 lat.
Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się m.in. lalka chucky, lalki w strojach ludowych oraz piękne współczesne lalki.
Kamienica Hilarego Majewskiego
Pierwszy raz na liście nocnych obiektów do zwiedzania znajdzie się Kamienica Hilarego Majewskiego. To zrewitalizowany dom architekta miasta Łodzi, który pod koniec XIX wieku służył za przestrzeń prywatną rodziny Majewskich oraz pracownię.
Zwiedzający docenią wystrój sztukatorski, zdobienia wykonane z marmuru, piękne klatki schodowe oraz zdobione płytki podłogowe, a także polichromie, mazerunki i złocenia. Mapę i opis wszystkich atrakcji przygotowanych na Noc Muzeów możesz zobaczyć tutaj.
Źródło: tvn24.pl, uml.lodz.pl
Źródło zdjęcia głównego: uml.lodz.pl