"System kamer musi trzymać w ryzach zarówno obywatela, jak i policjanta. Jak nie - będzie karykaturą"

[object Object]
2110 kamer u Polskich policjantów. Sprawdzą się?TVN 24
wideo 2/8

Z kieszeni podatników na kamerki dla policji (2110 sztuk) wydano około 14 milionów złotych. Efekty są, kamery na policyjnych mundurach sprawiły, że liczba skarg na funkcjonariuszy spadła – twierdził wiceminister MSWiA. - Założenie było inne. Kamery miały służyć także obywatelom, a nie tylko policji – odpowiada na to Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Miały rozstrzygać spory w takich sytuacjach, jak ta, która wydarzyła się w poniedziałek nad ranem w Łodzi.

Młoda kobieta, którą usiłowano zgwałcić, oskarżyła policjantów o brak empatii i zainteresowania jej stanem zdrowia. Skrytykowała działania funkcjonariuszy, którzy – jak twierdzi – mieli mieć wiedzę, że padła ofiarą napaści na tle seksualnym.

Policja odpiera wszystkie zarzuty, ale w niezwykłych okolicznościach traci dowód na poparcie swojej tezy. Bo chociaż funkcjonariusz i funkcjonariuszka mieli przy sobie kamery, to nagrania z interwencji nie ma. Biuro prasowe łódzkiej policji informuje, że w obu urządzeniach, jednocześnie, skończyły się baterie.

- Zakładając, że wersja policji jest prawdziwa, mówimy o niesamowitym zbiegu okoliczności. A takich właśnie zbiegów okoliczności baliśmy się, kiedy wprowadzano system kamer nasobnych dla policjantów - mówi tvn24.pl Piotr Kubaszewski, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Wariant brytyjski

Kubaszewski na co dzień pomaga osobom, które mogły stać się ofiarą przemocy policji.

- Byliśmy wielkimi zwolennikami zakupu kamer, dzięki którym działania państwa byłyby pod kontrolą obywateli. Chcieliśmy, żeby urządzenia rejestrujące były w pokojach przesłuchań, radiowozach i wreszcie na policjantach - mówi.

I tłumaczy, że żeby program miał sens, powinien działać tak jak na przykład w Wielkiej Brytanii.

- Tam policjant rozpoczynający służbę wkłada na siebie kamizelkę z wbudowaną kamerą. Nagrywa ona w trybie ciągłym. Policjant nie decyduje, co i kiedy nagrać. Nie ma też dostępu do plików - opowiada Kubaszewski.

Jeżeli z jakiegoś powodu nagrania nie ma, bo na przykład kamera jest zasłonięta, obiektyw brudny a mikrofon zakryty, to wina spada na policjanta.

- Może nie tylko ponieść konsekwencje dyscyplinarne, ale sam fakt braku nagrania dodatkowo go obciąża, obniża jego wiarygodność - wyjaśnia.

Wariant polski

W Polsce - jak na Wyspach - kamery przypisane są do policjantów. Funkcjonariusze pobierają sprzęt z urządzeń dokujących, w których są ładowane. W czasie napełniania baterii odbywa się też transfer zapisanych plików - z urządzenia na serwer.

Na początku pracy policjanci mają więc - w założeniu - naładowaną kamerę gotową do pracy. Długiej pracy, bo według dystrybutora urządzeń zakupionych w ubiegłym roku za 14 mln złotych (dane z Komendy Głównej Policji – red.), kamery wystarczają na co najmniej 12 godzin ciągłej pracy.

Policjanci wyposażeni w kamery mają obowiązek nagrywać wszystkie swoje interwencje – mówiła rzeczniczka łódzkiej policji Joanna Kącka.

- To jednak oni decydują, kiedy nacisnąć guzik nagrywania. A poza tym, jak pokazuje przykład z Łodzi, policja nie ma problemu z informowaniem o tym, że doszło do niezwykłych zbiegów okoliczności, które uniemożliwiły nagranie czegokolwiek - mówi mec. Kubaszewski.

Czynności sprawdzające, które mają wyjaśnić łódzki incydent są w toku. Joanna Kącka z łódzkiej policji informuje, że tego dnia kamery na policjantach nagrały dwie wcześniejsze interwencje.

- Z relacji funkcjonariuszy wynika, że mimo próby doładowania wyczerpujących się baterii nie udało się uruchomić kamer w związku z czym ostatnia interwencja w 11 godzinie służby nie została zarejestrowana – twierdzi Kącka.

Wskazywała przy tym, że z urządzeniami są problemy. Z 293, które trafiły do Łodzi zastrzeżenia dotąd wzbudziła praca siedmiu.

- Zostaną one przekazane do weryfikacji producentowi - mówi mł. insp. Kącka.

Przed kamerą tvn24.pl zaznaczała jednak, że "sztywno by się nie trzymała tego wątku (kamer osobistych - red.)".

- Wcześniej nie było tych kamer i wszystkie okoliczności były wyjaśniane w inny sposób - mówi rzeczniczka łódzkiej policji.

Wcześniej wydziały kontroli wewnętrznej policji, w oparciu o relacje funkcjonariuszy, poszkodowanych, świadków i dostępnych dowodów weryfikowali, kto ma rację w sporze policjant-obywatel. Albo rozstrzygała to prokuratura, jak to się dzieje w przypadku zaatakowanej studentki z Łodzi, która poskarżyła się na działania interweniujących funkcjonariuszy.

Zachwiana równowaga

Zakup ponad dwóch tysięcy kamer w lipcu ubiegłego roku zapowiadał wiceminister MSWiA, Jarosław Zieliński.

- Wartością tego rozwiązania technicznego jest przede wszystkim transparentność, ale także ochrona obywateli oraz ochrona prawna funkcjonariuszy - mówił polityk.

Zanim zdecydowano się na zakup za 14 milionów złotych, w polskiej policji przeprowadzono pilotaż. Kamery testowano w trzech garnizonach policji: stołecznym, dolnośląskim i podlaskim.

Efekty były obiecujące.

- Dzięki rejestracji działań policji zmniejszył się poziom wątpliwości i dyskusji wokół nich, a działania stały się bardziej przejrzyste - podkreślał Jarosław Zieliński.

Inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji opowiada, że dzięki kamerom udało się wyjaśnić kilka kontrowersyjnych interwencji.

- Warszawscy policjanci byli posądzeni o użycie przemocy wobec jednego z zatrzymanych kierowców. Kamery na mundurach zarejestrowały jednak, że człowiek był agresywny wobec policjantów i sam rzucił się na maskę swojego samochodu - mówi Ciarka.

Doświadczenie z innych państw jasno wskazuje, że używanie kamer dobrze wpływa na jakość interakcji na linii obywatel - policja.

Nie do oszacowania

Tyle, że trudno jednoznacznie oszacować, jak znacząca to zmiana.

W 2012 roku kamery (nagrywające non stop pracę policjantów) trafiły do miasteczka Rialto w Kalifornii.

Liczba skarg na bezpodstawne użycie siły przez policjantów spadła tam o 59 procent. Łączna liczba skarg na funkcjonariuszy spadła jeszcze bardziej - bo o 89 proc.

Sukces programu sprawił, że administracja Baracka Obamy kupiła 50 tys. kamer dla policjantów w całym kraju. Efekty nie były już tak spektakularne.

W Waszyngtonie przeprowadzono niedawno badania, które miały zmierzyć wpływ kamer na jakość pracy policji. Analizowano pracę tysiąca funkcjonariuszy z kamerami w porównaniu do tysiąca mundurowych bez kamer.

- Analizowano pracę tych dwóch grup przez siedem miesięcy. Różnice w ich wynikach były niemal niezauważalne - relacjonuje Amanda Ripley, dziennikarka „The New York Times.

Amerykańscy kryminolodzy postawili tezę, że w policjanci po prostu przestali przejmować się kamerami i zachowują się tak, jak wcześniej.

To jednak nie oznacza, że program kamer okazał się fiaskiem. Harlan Yu, z amerykańskiej organizacji pozarządowej Upturn tłumaczy na łamach "Washington Post", że nagrania z kamer stają się bezcennym materiałem dowodowym w wielu sprawach - w tym wielu dotyczących policjantów.

- Żeby taki mechanizm zadziałał w Polsce, system musi trzymać w ryzach zarówno obywatela, jak i policjanta. Dopóki tak nie będzie, to system kamer policyjnych będzie karykaturą tego, czym miał być - puentuje Piotr Kubaszewski, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

***

Niedługo przed opublikowaniem tego tekstu, dostaliśmy komunikat z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Rzecznik mł. insp. Sebastian Gleń donosi, że "Sądecka Policja idzie z duchem czasu" i że "od dziś będzie można spotkać funkcjonariuszy z kamerami osobistymi przy mundurze, które będą rejestrowały obraz i dźwięk z przebiegu interwencji".

"Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu jako pierwsza jednostka w garnizonie małopolskim otrzymała do użytkowania kamery nasobne (110 sztuk)"– pisze do redakcji Gleń.

Dodaje, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wydziału Prewencji zostali już przeszkoleni z ich obsługi i od dziś będą je nosić na mundurach.

"Głównym celem wykorzystywania kamer jest transparentność policyjnych działań oraz ochrona obywateli, ale także ochrona prawna dla samych funkcjonariuszy. Zarejestrowany materiał audio-wideo będzie można wykorzystać np. jako dowód w prowadzonych postępowaniach karnych, w sprawach o wykroczenia czy dyscyplinarnych" – zapowiada rzecznik małopolskiej policji.

Nowoczesne kamery osobiste zostały zakupione przez Komendę Główną Policji. Kolejną jednostką w Małopolsce przewidzianą do wyposażenia w te rejestratory jest Komenda Miejska Policji w Krakowie.

Docelowo - zgodnie z Programem Modernizacji Służb Mundurowych na lata 2017-2020 - wszystkie komendy miejskie i powiatowe w całym kraju zostaną objęte tym systemem.

Dotychczas Komenda Główna Policji zakupiła 2110 kamerek nasobnych.

Autor: Bartosz Żurawicz/i / Źródło: TVN 24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 92 między miejscowościami Pniewy i Lwówek (Wielkopolskie). Dwa samochody osobowe zderzyły się tam z ciężarówką przewożącą litewski sprzęt wojskowy.

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Źródło:
PAP/TVN24

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

O potencjalnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich był pytany przez reporterkę "Faktów" TVN Arletę Zalewską prezes partii Jarosław Kaczyński. Przekazał, że jeszcze nie zapadła decyzja. Powiedział też, że kandydatów do nominacji jest "czterech".

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro nie da się złamać, nie przyjdzie przed tę komisję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, odnosząc się do tego, że prokuratura przekazała wniosek o zgodę Sejmu na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - mówił Krzysztof Kwiatkowski z Koalicji Obywatelskiej. Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu i środowiska, dodał, że Ziobro został "dosięgnięty przez sprawiedliwość".

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

Źródło:
TVN24

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Kapelusz, kozak, sztyblet, a może trzewik? W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Jakub Hopaluk odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu zakładanego na stopkę kolby broni palnej. Było warte 20 tysięcy złotych.

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Źródło:
tvn24.pl

Trwa proces byłego policjanta, który wraz z drugim funkcjonariuszem wiózł radiowozem nastolatki w Dawidach Bankowych i spowodował wypadek. Sąd przesłuchał poszkodowane w zdarzeniu. Jedna z kobiet mówiła o dwuznacznych i wulgarnych żartach policjanta, który jest oskarżony o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych poprzez nieudzielenie pomocy pokrzywdzonym.

Wulgarne żarty policjanta wobec nastolatek. Sąd przesłuchał poszkodowane w wypadku radiowozu

Wulgarne żarty policjanta wobec nastolatek. Sąd przesłuchał poszkodowane w wypadku radiowozu

Źródło:
PAP

Rosjanie nie wystrzelili - jak początkowo sądzono - międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) w Ukrainę. Był to "nowy typ" pocisku balistycznego średniego zasięgu - przekazali urzędnicy z krajów zachodnich analizujący czwartkowy atak na miasto Dniepr. Biały Dom przekazał, że Moskwa wysłała USA krótko przed atakiem informację o planowanym użyciu "eksperymentalnego" pocisku balistycznego średniego zasięgu. Wieczorem o zastosowaniu tej broni - Oriesznika - w wystąpieniu telewizyjnym poinformował też Władimir Putin. Wcześniej wojskowi z Kijowa twierdzili, że na Dniepr spadł pocisk ICBM.

Czym uderzyli Rosjanie? To oriesznik, "eksperymentalny pocisk balistyczny średniego zasięgu"

Czym uderzyli Rosjanie? To oriesznik, "eksperymentalny pocisk balistyczny średniego zasięgu"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała jeszcze przed głosowaniem, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu zdrowia. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

W licznych regionach Polski już zrobiło się biało, a kolejne opady śniegu nadchodzą. W nocy z czwartku na piątek obficie będzie padać na południu, południowym wschodzie i wschodzie kraju. W niektórych miejscach może dosypać ponad 10 centymetrów śniegu.

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kierowca taksówki na aplikację jest podejrzany o zgwałcenie kobiety. Według śledczych, wykorzystał fakt, że 30-latka była pod wpływem leków oraz alkoholu. Został aresztowany.

Gwałt w taksówce. Sąd aresztował kierowcę. "Wykorzystał bezradność kobiety"

Gwałt w taksówce. Sąd aresztował kierowcę. "Wykorzystał bezradność kobiety"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl