Do ich wyginięcia rękę przyłożył człowiek. Jest szansa, że powrócą

Żółwie błotne wrócą do województwa łódzkiego
Żółwie błotne wrócą do województwa łódzkiego
Źródło: RDLP w Łodzi

Jest szansa, że na terenie województwa łódzkiego znów pojawią się żółwie błotne. W łódzkim ogrodzie zoologicznym realizowany jest program ochrony tego gatunku i jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w specjalnej wolierze po zimowej hibernacji pojawiły się pierwsze młode osobniki.

Jak informuje Hanna Kolasińska-Bednarek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, regionalny program ochrony żółwia błotnego, jest realizowany przez łódzkich leśników wraz z partnerami naukowymi i instytucjami ochrony przyrody i wkracza w kolejną fazę. - Po zimowej hibernacji w wolierze hodowlanej Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi pojawiły się pierwsze młode żółwie błotne. To znak, że gatunek, uznawany za wymarły w województwie łódzkim, ma szansę na powrót do naturalnego środowiska - przekazuje Kolasińska-Bednarek. - Ospałe po zimowej hibernacji, stopniowo nabierają sił i wygrzewają się na słońcu. Teraz będziemy wyczekiwać, aż na lądzie pojawi się 50 osobników sprowadzonych jesienią ubiegłego roku z Poleskiego Parku Narodowego - przekazuje.

Żółwie błotne wrócą do województwa łódzkiego
Żółwie błotne wrócą do województwa łódzkiego
Źródło: RDLP w Łodzi

Regionalny program ochrony żółwia błotnego

Program Ochrony Żółwia Błotnego w Województwie Łódzkim jest wspólnym przedsięwzięciem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi, Uniwersytetu Łódzkiego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. - Jego celem jest przywrócenie żółwia błotnego na terenie województwa łódzkiego, gdzie gatunek ten był niegdyś obecny, ale wymarł wskutek osuszania terenów podmokłych, zanieczyszczenia wód oraz działalności człowieka - opisuje rzeczniczka RDLP w Łodzi.

Żółwie błotne wrócą do województwa łódzkiego
Żółwie błotne wrócą do województwa łódzkiego
Źródło: RDLP w Łodzi

Dodaje, że program obejmuje hodowlę młodych żółwi w warunkach maksymalnie zbliżonych do naturalnych, w tym w zewnętrznych wolierach hodowlanych, gdzie mogą bezpiecznie dorastać przez pierwsze trzy lata. - W pierwszych latach życia żółwie, które żyją w naturze, są szczególnie narażone na ataki drapieżników, takich jak ptaki, ssaki czy ryby drapieżne. Dzięki warunkom kontrolowanym nasze wypuszczane żółwie będą miały większe szanse na przeżycie w naturalnym środowisku. Pierwsze reintrodukcje planowane są na wiosnę 2027 roku, a kolejne w latach 2028 i 2029 - podsumowuje. W ramach projektu wybrano trzy obszary w województwie łódzkim, które spełniają kluczowe wymagania dla przetrwania żółwia błotnego. Są to miejsca o dużej pojemności środowiskowej, skomplikowanej linii brzegowej i bogatej roślinności wodnej, zapewniającej schronienie dla młodych osobników

Żółwie błotne wrócą do województwa łódzkiego
Żółwie błotne wrócą do województwa łódzkiego
Źródło: RDLP w Łodzi

Żółw błotny

Żółw błotny jest jedynym rodzimym gatunkiem żółwia występującym w Polsce. Jest to gatunek ziemnowodny, zamieszkujący głównie podmokłe tereny, takie jak bagna, starorzecza i zbiorniki wodne o spokojnym nurcie. Charakteryzuje się ciemnym ubarwieniem: czarno-brunatnym pancerzem z drobnymi, żółtawymi plamkami, które u młodych osobników są bardziej wyraźne. Żółwie błotne są długowieczne, dożywają kilkudziesięciu, prawdopodobnie nawet stu lat w warunkach naturalnych. Zimę spędzają w stanie hibernacji, zakopując się w mule na dnie zbiorników wodnych. Prawdopodobnie jeszcze w połowie XX wieku gatunek ten występował na terenach niżowych w całym kraju, przy czym był liczniejszy na wschodzie – szczególnie na obszarach silnie podmokłych np. na Polesiu. Ostatnie 2 stwierdzenia pojedynczych żółwi w województwie łódzkim pochodziły z okresu 1971-1990. Obecnie można uznać, że gatunek ten już nie występuje w województwie łódzkim. Żółw błotny jest objęty ochroną prawną od 1935 roku i znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt w kategorii EN – zagrożony wyginięciem. Działania ochronne, takie jak reintrodukcja, są kluczowe dla jego przetrwania w Polsce.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: