Łódź. Zdewastowany pomnik Jana Pawła II. Policja zatrzymała 25-latka, usłyszał zarzuty

Pomnik został już wyczyszczony
Policja o zatrzymaniu 25-latka w związku ze sprawą zniszczenia pomnika Jana Pawła II
Źródło: TVN24

25-latek jest podejrzany o znieważenie pomnika Jana Pawła II i obrazę uczuć religijnych. Zdaniem śledczych to właśnie on - w nocy z 1 na 2 kwietnia 2023 roku - zdewastował pomnik papieża, który stoi na placu przed bazyliką archikatedralną w Łodzi. Mężczyzna usłyszał zarzuty. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura.

25-latek został zatrzymany w piątek rano w swoim mieszkaniu. Jak przekazała w rozmowie z tvn24.pl komisarz Aneta Sobieraj z łódzkiej policji, był zaskoczony widokiem policjantów. - Nie był przy tym agresywny - opisuje policjantka.

Policja zatrzymała 25-latka, który miał dopuścić się zdewastowania pomnika
Policja zatrzymała 25-latka, który miał dopuścić się zdewastowania pomnika
Źródło: TVN24

Sobieraj zaznacza, że sprawcy aktu wandalizmu szukali funkcjonariusze z komendy miejskiej i wojewódzkiej. - Namierzenie sprawcy było możliwe dzięki skutecznej pracy funkcjonariuszy kryminalnych - podkreśla.

25-latek trafił do policyjnej izby zatrzymań.

Prokuratorskie śledztwo

2 kwietnia łódzka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przestępstw polegających na znieważeniu pomnika i obrazy uczuć religijnych.

Śledztwo w sprawie znieważenia pomnika i obrazy uczuć religijnych prowadzi prokuratura
Śledztwo w sprawie znieważenia pomnika i obrazy uczuć religijnych prowadzi prokuratura
Źródło: TVN24

- Prawdopodobnie jeszcze dziś (piątek - red.) odbędą się czynności z udziałem zatrzymanego. Za przestępstwo obrazy uczuć religijnych polski Kodeks karny przewiduje karę do dwóch lat pozbawienia wolności - zapowiadał przed południem Krzysztof Kopania z łódzkiej prokuratury okręgowej.

Przed godziną 14 prokuratura poinformowała o zarzutach dla 25-latka. Mężczyzna usłyszał zarzut znieważenia pomnika Jana Pawła II oraz obrazy uczuć religijnych.

25-latek podejrzany o zniszczenie pomnika Jana Pawła II
25-latek podejrzany o zniszczenie pomnika Jana Pawła II
Źródło: łódzka policja

***

O zdewastowaniu pomnika policja została zaalarmowana 2 kwietnia około godziny 6.15. Na miejsce zostali wysłani funkcjonariusze, którzy potwierdzili zgłoszenie, wykonali dokumentację zdjęciową i zabezpieczyli okoliczny monitoring. Pomnik został oczyszczony tego samego dnia.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: