Gdzie znaleźć pracę, jak szybko nauczyć się języka polskiego i jak załatwić wszystkie formalności? Łódź uruchamia centrum dla obcokrajowców, które ma pomagać w osiedlaniu się im w mieście – ze szczególnym zwróceniem uwagi na Białorusinów. Do zamieszkania w mieście zachęcała prezydent Hanna Zdanowska.
Od 1 lipca swoją działalność rozpocznie centrum dla obcokrajowców, które będzie działać w formule punktu informacyjnego. W Łódzkim Centrum Wielokulturowym będzie można liczyć na porady prawne, pomoc psychologiczną, a także wsparcie w przypadku doświadczenia przemocy.
Centrum ma mieć swoją stronę internetową i będzie dostępne przez pięć dni w tygodniu, z czego przynajmniej dwa razy w godzinach popołudniowych. Co najmniej raz w miesiącu będzie czynne również w weekend. Jak zapewniono, obcokrajowcy będą mieli możliwość skorzystania ze wsparcia indywidualnego asystenta mówiącego w jednym z czterech języków: angielskim, ukraińskim, białoruskim lub rosyjskim.
- Miasto ze swojej strony oferuje wsparcie merytoryczne oraz dialog. Urząd przygotował szereg poradników, które zawierają kluczowe informacje dotyczące tego, jak odnaleźć się w mieście, gdzie szukać pomocy, kogo o tę pomoc pytać – mówi Marcin Masłowski, rzecznik łódzkiego magistratu.
Dodaje, że od lipca miasto planuje uruchomić kursy języka polskiego wraz z pakietem integracyjnym. Obecnie poszukiwany jest również partner, który przygotuje kampanię promocyjną łódzkich uczelni za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem Białorusi i Ukrainy.
"Łódź zawsze była otwarta”
O bardzo przyjaznym stosunku miasta do obcokrajowców przekonywała w tym tygodniu prezydent Hanna Zdanowska. - Łódź od zawsze była miastem otwartym. Ziemię Obiecaną budowali przybysze z całej Europy i świata. Niektórzy to właśnie tu uciekali przed prześladowaniami, represjami; wiele osób w naszym mieście zaczynało swoje nowe życie – mówiła na zorganizowanej konferencji prasowej.
Dlatego - jak zaznaczyła - w związku z ostatnimi wydarzeniami na Białorusi i zaostrzającymi się represjami totalitarnego rządu prezydenta Łukaszenki, miasto zaprasza obywateli tego państwa.
- Zapraszamy, czekamy na Was, w Łodzi będziecie wolni i bezpieczni. Łódź jest miastem wolności, miastem szans i możliwości. Tu jest praca, przyjazne koszty życia, kreatywna, interesująca i dobra atmosfera – podkreśliła prezydent Zdanowska.
Jak dodała, w Łodzi mieszka obecnie 50 tys. osób, które przyjechały ze Wschodu, głównie są to Ukraińcy. Prezydent zapewniła Białorusinów, że mogą zarówno osiedlić się w mieście na dłużej lub "na próbę, by przeczekać ten najtrudniejszy czas".
Biznes też mile widziany
Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik zaprosił z kolei do miasta przedstawicieli białoruskiego biznesu.
- Są biura, a urzędnicy pomogą we wszystkim – tak jak pomagają łódzkim, polskim i zagranicznym firmom. Nie będziecie tu sami, bo firmy białoruskie już przenoszą działalność do Łodzi – zaznaczył.
Pustelnik przypomniał, że łódzki magistrat przygotował specjalne informatory dla obcokrajowców, którzy postanowią zamieszkać w Łodzi. Poradniki "Pierwsze kroki", "Studiuj w Łodzi" oraz "Zostań w Łodzi" zawierają niezbędną wiedzę na temat obowiązującego prawa, ochrony zdrowia, edukacji oraz różnych aspektów pracy i życia w mieście.
Źródło: TVN24 Łódź/PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź