TVN24 | Łódź

Pocięte kawałki papieru zamiast nowego telefonu. Policja: tysiące oszukanych w całej Polsce

TVN24 | Łódź

Autor:
Źródło:
TVN24 Łódź
Podejrzana usłyszała zarzuty
Podejrzana usłyszała zarzutyTVN24 Łódź
wideo 2/3
TVN24 ŁódźPodejrzana usłyszała zarzuty

Łódzka policja zatrzymała 30-latkę, która miała wyłudzić nawet milion złotych. Kobieta, jak przekazuje młodszy inspektor Joanna Kącka z łódzkiej policji, sprzedawała w sieci telefony i konsole do gier. Zamiast sprzętu wysyłała jednak koperty ze ścinkami papieru.

Do oszustw miało dochodzić od maja 2020 do stycznia tego roku. Policja przekazuje, że łodzianka zakładała w sieci fałszywe sklepy i oferowała za pomocą portali aukcyjnych sprzęt elektroniczny - głównie konsole do gier i telefony komórkowe. 

- Kobieta nie posiadała takiego sprzętu. Generowała etykiety przewozowe i wysyłała koperty jedynie ze ścinkami papieru - opowiada młodszy inspektor Joanna Kącka z łódzkiej komendy wojewódzkiej. 

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Przelew na jedno ze stu kont

Zanim odbiorca zorientował się, co jest w środku, potwierdzał w systemie odbiór paczki. To powodowało przelanie środków wpłaconych przez kupującego na wskazany rachunek.

- Rachunki pozyskiwała przez wystawianie ogłoszeń o możliwości udzielenia pożyczek. Zainteresowanym polecała założenie rachunków bankowych i przesłanie danych niezbędnych do korzystania z nich - opowiada policjantka.

30-latka, według policyjnych ustaleń, wykorzystywała ponad sto kont bankowych. 

Zatrzymana

Kobieta została zatrzymana w poniedziałek, 10 stycznia. 

- Funkcjonariusze przeszukali jej miejsce pobytu oraz kilka leasingowanych przez nią aut. Zabezpieczyli nośniki elektroniczne oraz gotówkę i zapiski związane z przestępczą działalnością - mówi Kącka.

Dodaje, że prokuratura ustaliła kilka wykorzystywanych do przestępstwa kont i wystąpiła o blokadę znajdujących się tam środków. Zostaną zabezpieczone na poczet grożącej kary.

- Kobieta usłyszała już zarzuty dotyczące wstępnie 20 pokrzywdzonych, od których wyłudziła 48 tysięcy zł. Trwa ustalanie i docieranie do wszystkich ofiar - kończy Kącka.

Według policji oszukanych mogą być tysiące, a kwota wyłudzeń może sięgać nawet miliona złotych.

Podejrzanej grozi do ośmiu lat więzienia. 

Kilka rad, aby nie stać się ofiara oszusta internetowego: - w sieci kupować u sprawdzonych i zweryfikowanych sprzedawców, a płatności dokonywać nie na rachunki przesłane przez sprzedającego, a np. poprzez pośrednika płatności wskazanego przez zweryfikowanego sprzedawcę; - nie podawać nieznanym osobom swoich pełnych danych osobowych, haseł do kont poczty email, rachunków bankowych, danych kart płatniczych; - zachować rozwagę przy kupnie produktów w dużo atrakcyjniejszej cenie niż u innych sprzedających.

Śledztwo prowadzi prokuratura dla Łodzi-Widzewa

Autor:

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Policja w Łodzi

Pozostałe wiadomości