TVN24 | Łódź

21-latek zginął z policyjnej broni. Funkcjonariusz ma usłyszeć zarzuty

TVN24 | Łódź

Autor:
bż//rzw
Źródło:
TVN24 Łódź, PAP
Policyjną interwencję w Koninie nagrywały trzy kamery. Kluczowego momentu brakFakty TVN
wideo 2/2
Fakty TVNPolicyjną interwencję w Koninie nagrywały trzy kamery. Kluczowego momentu brak

Adam miał 21 lat, kiedy został śmiertelnie postrzelony z policyjnej broni na jednym z osiedli w Koninie. Łódzka prokuratura po 19 miesiącach od zdarzenia ma przedstawić zarzuty policjantowi, który pociągnął za spust. Poinformował o tym ojciec tragicznie zmarłego chłopaka.

O tragedii, do której doszło 14 listopada 2019 roku, informowaliśmy w tvn24.pl wielokrotnie. Na 21-letniego Adama stojącego w towarzystwie dwóch młodszych chłopaków zwrócili uwagę policjanci patrolujący ulice Konina. Na widok radiowozu Adam zaczął uciekać.

Pobiegł za nim sierżant Sławomir L. Po kilku sekundach było słychać wystrzał z policyjnej broni. Jak się okazało, pocisk trafił uciekającego 21-latka i go zabił.

Prokuratorzy - jak informowaliśmy w tvn24.pl jako pierwsi - mieli gigantyczne problemy z odtworzeniem, co dokładnie wydarzyło się pomiędzy blokami przy ulicy Wyszyńskiego w Koninie. Kamery monitoringu nie nagrały momentu zdarzenia. Prowadzący dochodzenie musieli więc opierać się na ustaleniach biegłych, a te były sprzeczne. Dwaj specjaliści z zakresu medycyny sądowej stwierdzili, że Adam został trafiony z przodu. Trzecia ekspertyza - chemika z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w Warszawie - wskazywała, że Adam mógł dostać strzał w plecy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Już bez wątpliwości

W obliczu wątpliwości, których nie udało się wyjaśnić podczas konfrontacji biegłych w gmachu łódzkiej prokuratury, śledczy zamówili nową, kompleksową ekspertyzę w Instytucie Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie. Otrzymali ją pod koniec kwietnia. O jej treści śledczy na razie nie chcą mówić. Prokurator Krzysztof Bukowiecki przekazał jedynie w ubiegłym tygodniu, że "rozwiewa ona dotychczasowe wątpliwości co do okoliczności sprawy".

- Teraz od prokuratora referenta zależy, kiedy i jakie będzie podejmował decyzje procesowe – ucinał Bukowiecki.

Dziś już wiemy, że prokurator prowadzący śledztwo zdecydował się na przedstawienie sierżantowi Sławomirowi L. zarzutów. Poinformował o tym w poniedziałek ojciec zastrzelonego chłopaka w mediach społecznościowych. 

Do tych informacji formalnie łódzcy śledczy nie chcą się odnosić.

- Nie będę komentował treści internetowego wpisu. Chciałbym jednak zaznaczyć, że w tego typu sytuacjach powinny obowiązywać procedury. To osoba wezwana w charakterze podejrzanego powinna o tym dowiadywać się jako pierwsza – zaznaczył prokurator w rozmowie z tvn24.pl.

Nieoficjalnie jednak udało się nam potwierdzić, że koniński policjant ma na początku czerwca zostać przesłuchany w charakterze podejrzanego.

W samoobronie?

Sierżant Sławomir L. we wrześniu ubiegłego roku wrócił do służby. Jak się dowiedzieliśmy, tuż po zdarzeniu opowiadał, że ścigany przez niego 21-latek w pewnym momencie się odwrócił i chciał go zaatakować. Za spust policjant miał pociągnąć - według własnej relacji - w samoobronie.

Ojciec 21-latka nazywa policjanta mordercą. Na Facebooku opublikował jego zdjęcie, dane osobowe i postanowienia prokuratury dotyczące postępów w śledztwie. Mężczyzna przyznaje, że wiele jego wpisów ma charakter emocjonalny, ale nie może pogodzić się "z taką śmiercią dziecka".

W Koninie po zamieszkach zwołano sztab kryzysowy18.11. | Prokuratura zna już wyniki sekcji zwłok 21-latka, który został zabity przez policjanta i dysponuje nagraniami, które pokazują całe zdarzenie. Po niedzielnych zamieszkach w mieście, policja zatrzymała 7 osób. Ojciec zamordowanego Adama apeluje do wszystkich o zachowanie spokoju. - To co robicie naprawdę przeszkadza - powiedział.TVN 24

Po wpisach ojca Adama na temat funkcjonariusza wielkopolska policja zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu nawoływania do zbrodni zabójstwa policjanta. Sprawę prowadziła Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze. Wyrok w postępowaniu nakazowym wydał Sąd Rejonowy w Koninie, który skazał mężczyznę na karę grzywny w wysokości 2400 zł.

To nie jest jedyna sprawa przeciwko ojcu zastrzelonego 21-latka. Adwokat policjanta Michał Wójcik zawiadomił prokuraturę w sprawie udostępniania danych z postępowania dotyczącego zabójstwa syna.

- Sprawę umorzono. Zaskarżyliśmy postanowienie, ale jeszcze nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi w sprawie – powiedział Wójcik.

Do zdarzenia doszło na jednym z osiedli w Koninie

Autor:bż//rzw

Źródło: TVN24 Łódź, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24