Na tym skrzyżowaniu prawie każdy jedzie jak żółtodziób i pokonuje je z drżącym sercem. Bo w łódzkiej gminie Nowosolna krzyżuje się osiem dróg. Co roku ginie tu jedna osoba, dlatego mieszkańcy żądają przebudowy historycznego skrzyżowania.
W to miejsce lepiej nie jechać bez przypomnienia sobie zasad ruchu drogowego. Bo poprawny przejazd przez skrzyżowanie w gminie Nowosolna wymaga patrzenia na wskazania sygnalizatorów świetlnych, znaków poziomych i stosowania zasady prawej ręki. Wszystko naraz.
Inaczej się nie da, bo z tego miejsca można zjechać w ulice: Byszewską, Granińską, Kasprowicza, Pomorską, Jugosłowiańską, Pomorską i Wiączyńską. Z góry plan skrzyżowania wygląda jak słońce.
A że przejazd przez skrzyżowanie przypomina spacer po polu minowym, to kolizji nie brakuje. Niestety, dochodzi też do śmiertelnych wypadków. W ciągu 20 ostatnich lat zginęło tutaj 21 osób.
Dlatego też mieszkańcy żądają zmian.
Rondo? Nie, bo to zabytek
Za organizację ruchu na krzyżówce-koszamarze odpowiada Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi. Jego rzecznik, Piotr Grabowski nie ukrywa, że urzędnicy widzą potrzebę zmian. Podkreśla jednak, że muszą one być realizowane wokół skrzyżowania, a nie na nim.
Dlaczego? Bo skrzyżowanie jest zabytkiem, które jest chronione prawem. Dlatego też nie można go przerobić - na przykład na rondo.
- Rozwiązaniem problemu będzie wybudowanie obwodnicy. Niestety, mówimy już o 13 wariancie przeprowadzenia trasy, bo poprzednie dwanaście odrzucili mieszkańcy - mówi.
Szczęśliwy, trzynasty wariant uzyskał akceptację i ma być realizowany. Według zapewnień urzędników - obwodnica ma być gotowa za cztery lata. W te zapewnienia nikt jednak w Nowosolnej nie wierzy.
- Tę obwodnicę obiecują od lat 90. Ostatnio mówili, że będzie gotowa na 2015 rok. I co? I nic - denerwują się mieszkańcy.
Krzyżówka - symbol
Architekt miasta, Marek Janiak mówi o unikatowej konstrukcji skrzyżowania.
- To pajęczynowa konstrukcja. Tego typu układy powstawały w całej Europie, ale tylko tu się zachowała - podkreśla.
Skrzyżowanie w Nowosolnej zostało wybudowane w XIX wieku. Podobną konstrukcję w Europie można jeszcze zobaczyć tylko we Francji.
Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: Google Earth