Dzień sołtysa. Pochwały, życzenia i prezydencki podpis pod ustawą

TVN24 ŁódźPrezydent podpisał ustawę w towarzystwie sołtysów

Bronisław Komorowski podpisał w Łasku ustawę o funduszu sołeckim. Podpis złożył w towarzystwie sołtysów i sołtysek z centrum Polski, którzy akurat dzisiaj świętują dzień sołtysa. Nowe prawo ma zmotywować ich do częstszego tworzenia funduszów sołeckich na rozwój.

- Dzisiaj podkreślałem, że nasza obecność w NATO jest kamieniem milowym na drodze do zagospodarowania naszej wolności. Ale przecież takim samym kamieniem milowym jest reforma samorządowa - powiedział na spotkaniu z sołtysami prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent złożył samorządowcom życzenia i przypominał, że instytucja sołtysa istnieje w Polsce od 800 lat. Dzisiaj na oczach świętujących swój dzień szefów kilkudziesięciu sołectw w Łódzkiem podpisał dokument, który ma zachęcić sołtysów do wnioskowania o fundusze sołeckie.

Budżet odda więcej

Fundusz sołecki to pula pieniędzy na rozwiązywanie problemów społeczności lokalnych. Pieniądze daje gmina, która potem występuje do budżetu państwa o zwrot części środków. Podpisana dzisiaj ustawa zwiększa wysokość zwrotu pieniędzy z budżetu państwa na działania lokalne.

Nowe prawo zakłada, że państwo odda o 10 proc. środków więcej niż dotąd.

- O polską samorządność trzeba dbać, pogłębiać ją i umacniać dając odpowiednie narzędzia. Takim narzędziem jest fundusz sołecki - kwitował prezydent.

Zachęcą sołtysów do pracy?

Nowe przepisy mają umożliwić realizację wspólnych przedsięwzięć przez sołectwa z terenu danej gminy. Każde z sołectw ma uchwalać oddzielnie wniosek dotyczący wspólnego przedsięwzięcia. Umożliwi to kumulowanie środków funduszu na realizację większych inwestycji. Twórcy nowych przepisów liczą, że dzięki nowej ustawie uda się zwiększyć liczbę gmin korzystających z funduszu sołeckiego o 15 proc. Do tej porty fundusz sołecki był utworzony w 55 proc. gmin.

W ustawie zapisano też możliwość zmian w planowanych przedsięwzięciach oraz jego zakresu w ramach przyznanego limitu środków. Zmiana ma dać samorządom elastyczność i pozwolić na wydawanie zaoszczędzonych środków lub reagowanie na nieprzewidziane zdarzenia.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Mapa Targeo

Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości