Komornik z Bełchatowa (woj. łódzkie) i jego asesor zostali zawieszeni przez ministerstwo sprawiedliwości. Resort chce też, żeby zostali wyrzuceni z zawodu. O tym, że pracownicy kancelarii komorniczej dokonywali bezpodstawnych egzekucji informowali reporterzy magazynu „Blisko Ludzi” emitowanego na TVN24 - m.in. historię kobiety, która straciła samochód przez długi córki.
Decyzję o zawieszeniu bełchatowskiego komornika i jego asesora podjął wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki. Złożył też wnioski do Komisji Dyscyplinarnej przy Krajowej Radzie Komorniczej o wydalenie komornika z zawodu. To samo ma spotkać asesora.
Te konsekwencje mają ich spotkać m.in. w związku z ustaleniami dziennikarzy magazynu "Blisko Ludzi", emitowanego w soboty na TVN24.
Ostatnio nasz reporter informował m.in. o historii Marioli Łąckiej. W listopadzie ubiegłego roku komornik zabrał jej auto pomimo, że nie jest dłużnikiem. Z auta pani Marioli okazjonalnie korzystała jej córka, Marta Łącka. Kobieta ma kilkanaście tysięcy długu, który wprawdzie pod przymusem, ale regularnie spłaca.
Ojciec dłużnikiem, egzekucja u córki
W styczniu magazyn "Blisko Ludzi" nagłośnił okoliczności innej egzekucji komorniczej, do której doszło w połowie grudnia we wsi Majdan pod Warszawą.
- Zbyt często opinia publiczna jest zbulwersowana takimi przykładami. Trzeba to zmienić - komentował po opublikowaniu reportażu wiceminister Jaki, który już wtedy (w związku z inną sprawą niż obecnie) zawiesił asesora. Obecnie asesor jest więc zawieszony podwójnie.
- Każda z prowadzonych spraw oznacza kolejne zawieszenie. To normalna procedura - wyjaśnia Andrzej Ritmann, przewodniczący Rady Izby Komorniczej w Łodzi.
"Problem z perspektywy dłużnika"
Wiceminister Patryk Jaki już w styczniu podkreślał, że ministerstwo widzi problem "nie tylko z perspektywy dłużnika, ale również z perspektywy wierzyciela".
- Skuteczność pracy tego obszaru działalności państwa jest dalej niska, niższa niż w większości państw UE. I tym również zajmie się zespół powołany w ministerstwie - powiedział wiceminister.
- Sekretarz Stanu złożył także w stosunku do nich wnioski do Komisji Dyscyplinarnej przy Krajowej Radzie Komorniczej o wydalenie ze służby komorniczej w przypadku komornika oraz o skreślenie z wykazu asesorów komorniczych w przypadku asesora komorniczego.
Komornik (wreszcie) pod kontrolą?
Resort sprawiedliwości podkreśla, że trwają "intensywne prace legislacyjne" nad zmianą ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.
"Celem tych prac jest stworzenie przepisów zabezpieczających zarówno interesy wierzycieli, dłużników, jak i osób trzecich, które niejednokrotnie są poszkodowane nieprawidłowymi czynnościami egzekucyjnymi" - informuje ministerstwo.
Zgodnie z ustawą do zadań rzecznika dyscyplinarnego będzie należało m.in. prowadzenie dochodzenia mającego na celu zebranie dowodów dla wyjaśnienia okoliczności sprawy, a także - w razie złożenia wniosku o ukaranie - pełnienie funkcji oskarżyciela w postępowaniu przed komisją dyscyplinarną oraz sądem okręgowym.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl
Autor: bż/kv / Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: tvn24