Co jeść i o czym rozmawiać z Chińczykami? Urzędnicy zamówili specjalny przewodnik

 
Łódzcy urzędnicy chcą skuteczniej negocjować z Chińczykami
Źródło: wikipedia.org

Jak przygotować się do biznesowej rozmowy z Chińczykami i jakiego menu się spodziewać? Urząd Marszałkowski w Łodzi zamówił przewodniki, które mają sprawić, że rozmowy z inwestorami z Kraju Środka będą skuteczniejsze. Publikacja została przygotowana przez Uniwersytet Łódzki. Jej prezentacja odbędzie się pod koniec września.

- Podczas rozmów z partnerami z Chin polski urzędnik musi być przygotowany na pytania, których nie słyszy się w Europie. Chińczycy szybko pytają na przykład o zarobki czy najbliższą rodzinę - mówi Tomasz Jurczyk z Uniwersytetu Łódzkiego, współautor przewodnika.

Publikacja powstała na zlecenie z urzędu marszałkowskiego. Pierwszy nakład wyniósł 500 egzemplarzy - zostaną rozesłane do samorządów.

Przewodnik przybliża funkcjonowanie chińskich władz na szczeblu lokalnym, tradycje chińskiej filozofii politycznej, zróżnicowanie językowe, etniczne i społeczno-gospodarcze Chin. Opisuje obszary współpracy między Polską a Chinami, zarówno polityczne, gospodarcze, kulturalne jak i akademickie.

Biznesowe vademecum

Autorzy zapewniają, że dzięki publikacji, polskim samorządowcom będzie łatwiej poprowadzić rozmowę "na właściwe tory".

- Pokazujemy na przykład, jak komunikować pewne kwestie stronie chińskiej. Czyli np. w jaki sposób odwoływać się do dobrych relacji polsko-chińskich. Podkreślamy, że można nawiązać w rozmowach do chińskiego dorobku kulturowego, do pewnych tradycji historycznych i podajemy konkretne przykłady - wylicza Tomasz Jurczyk, współautor publikacji.

Oprócz tego, przewodnik zawiera rady, w jakich obszarach polskie samorządy mogą współpracować z Chinami, co mogą zrobić na poziomie gospodarczym i innych obszarach m.in. kultury czy edukacji.

Okładka przewodnika, który ma pomóc łódzkim samorządowcom
Okładka przewodnika, który ma pomóc łódzkim samorządowcom
Źródło: chiny.lodzkie.pl

Przybliżyć Chiny i Polskę

Autorzy przewodnika podkreślają, że w ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie Chinami ze strony wielu polskich instytucji, firm, w tym również samorządów lokalnych. Współpraca samorządów z Chinami obejmuje przede wszystkim obszar gospodarczy, a to stanowi dla nich pewną nowość, bowiem w dotychczasowej współpracy międzynarodowej skupiały się one na innych aspektach.

- Zwracamy uwagę na to, żeby zapoznać się z dorobkiem cywilizacyjnym i kulturowym konkretnego miasta czy prowincji chińskiej. Myślę, że dzięki temu polskie władze samorządowe będą wiedziały w jaki sposób można przygotować się do wizyty w Chinach albo przyjęcia delegacji chińskiej w Polsce - mówi Jurczyk.

Łódź bardziej "chińska" niż reszta kraju

Od kwietnia w chińskim Chengdu działa biuro miasta i województwa łódzkiego. Łódź to też jedyne miasto, które może pochwalić się regularnym połączeniem kolejowym z azjatyckim gigantem.

- W składzie 41 wagonów z przeróżnym asortymentem. Trasa ma niemalże 10 tysięcy kilometrów i wiedzie przez kilka krajów - tłumaczy Rafał Bobowski, dyrektor ds. sprzedaży firmy Hatrans, która realizuje połączenie.

Firmy z Polski i okolicznych krajów chętnie korzystają z transportu kolejowego. Wcześniej mogły korzystać głównie z transportu morskiego, a to trwało dwa, trzy razy dłużej.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: bż/b/kwoj / Źródło: TVN24 Łódź/PAP

Czytaj także: