- Żydów jest bardzo mało, wbrew wyobrażeniom części społeczeństwa polskiego, które jest przekonane, że jest ich mnóstwo i rządzą wszystkim - powiedział w "Xięgarni" w TVN24 Piotr Paziński, autor książki "Ptasie ulice". Po wakacyjnej przerwie "Xięgarnia" wraca w nowej oprawie graficznej, z nowym prowadzącym i nową formułą programu.
Piotr Paziński opowiedział o "Ptasich ulicach" - swojej najnowszej książce. - W jednym opowiadaniu jest pogrzeb, w drugim opowiadaniu leży trup w mieszkaniu. W trzecim trupa wynoszą z mieszkania - mówił pisarz.
Tradycja sprzed lat
"Ptasie ulice" to opowieść o utraconej tradycji żydowskiej Warszawy. - To nie jest horror, w którym trupy sobie po prostu gdzieś funkcjonują, tylko raczej duchy są nośnikami pewnej pamięci - podkreślił autor.
- Troszeczkę wierzę, że jak my opowiadamy o kimś i przypominamy jego imię i zasługi, to on tak nie do konca umarł. Trochę jest to nasza rola, że skoro żyjemy i mamy jakieś zobowiązania wobec poprzednich pokoleń, to coś musimy z tym zrobić, np. pisać książki, jak ktoś umie - dodał.
Jego zdaniem "Żydów jest bardzo mało, wbew wyobrazenim części spłeczeństwa polskiego, które jest przekonane, że jest ich mnóstwo i rządzą wszystkim".
Piotr Paziński ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. "Ptasie ulice" to jego czwarta książka. W 2009 roku za swoją debiutancką powieść "Pensjonat" został laureatem Paszportu "Polityki". Za tę samą powieść został także nominowany do literackiej nagrody Nike. W 2012 r. "Pensjonat" otrzymał Europejską Nagrodę Literacką.
Polecone
W powakacyjnej "Xięgarni" nie zabrakło także stałego punktu programu. Michał Rusinek próbował odpowiedzieć na pytanie, czy dzisiaj zachowujemy się patriotycznie. Zaprezentował książkę pt. "Kto ty jesteś" Joanny Olech i Edgara Bąka. A Marcin Prokop zaprezentował i polecił do czytania książki przywiezione niedawno z Ameryki.
W nowej odsłonie
Program w kolejnym sezonie pojawił się w nowej, ciekawszej i bardziej nowoczesnej szacie graficznej. Zmieniła się zarówno sama oprawa, jak i scenografia studia.
Mariusza Cieślika w roli gospodarza zastąpił Filip Łobodziński, który prowadzi "Xięgarnię" wraz z Agatą Passent. Łobodziński jest tłumaczem, autorem książek, dziennikarzem. Pisze scenariusze i teksty piosenek. Przekładał m.in. dzieła Maria Vargasa Llosy i Artura Péreza-Reverte.
W nowej odsłonie nie zabraknie felietonów Michała Komara, który skupi się na motywach literackich (do tej pory opowiadał o klasyce). Michał Rusinek będzie zaś mówił o książkach, które są nie tylko wspaniałe pod względem treści, lecz także niezwykłe formalnie.
Autor: db,mn/jk / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24