Znakomita "Róża" Wojciecha Smarzowskiego oraz "Miłość" Michaela Hanekego, bezkonkurencyjna pozycja minionego roku na rynku zagranicznym, otrzymały Złote Taśmy - nagrody Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Już po raz 29 wręczono prestiżowe nagrody krytyków filmowych dla najlepszych filmów 2012 roku.
Złote Taśmy zarówno w kategorii "film polski", jak i "zagraniczny" nie były w tym roku zaskoczeniem.
"Róża"- nagodzona już Polską Nagrodą Filmową za najlepszy film, wstrząsająca opowieść o miłości niemożliwej pomiędzy Mazurką i byłym żołnierzem AK, podbiła w minionym roku serca zarówno krytyków jak i widzów.
Wojciech Smarzowski odbierając nagrodę dziękował przede wszystkim scenarzyście Michałowi Szczerbcowi i Włodzimierzowi Niderhausowi – producentowi filmu.
Złota Taśma dla filmu zagranicznego powędrowała, już po raz kolejny, do austriackiego reżysera Michaela Hanekego i filmu "Miłość", zdobywcy Oscara i Złotej Palmy. Ta opowieść o oswajaniu cierpienia i śmierci przez miłość zgarnęła wszystkie najważniejsze nagrody na świecie, stając się jednym z największych wydarzeń filmowych dekady.
W Polsce dystrybutorem dzieł Hanekego jest Gutek Film. Złota Taśma przypadła już temu artyście w 2009 roku, za równie znakomitą, nagrodzoną także Złotą Palmą w Cannes "Białą wstążkę".
Smarzowski spiratowany w Chinach
- W ubiegłym roku, stojąc na tej samej scenie, powiedziałam, że życzę nam krytykom i polskiemu kinu, by było nam coraz trudniej podejmować decyzję, komu przyznać Złote Taśmy. I stało się. W tym roku wybór nie był łatwy. Mieliśmy problem nie z niedoborem, ale z nadmiarem dobrych tytułów - uzasadniała Barbara Hollender , przewodnicząca Koła Piśmiennictwa Filmowego, decyzję krytyków.
- Niech miarą sukcesu "Róży Wojtka Smarzowskiego będzie fakt, że będąc w Chinach, w jednym ze sklepów zobaczyłem piracką wersję tego filmu, z chińskimi napisami - dodał Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Krytycy filmowi, reprezentujący polską sekcję FIPRESCI, przyznali również dwa wyróżnienia w kategorii filmu zagranicznego. Otrzymały je turecki obraz "Pewnego razu w Anatolii" Nuri Bilge Ceglana oraz "Elena" rosyjskiego reżysera Andrieja Zwiagincewa .
Od Syrenek po Złote Taśmy
Złote Taśmy to nagrody, które krytycy Stowarzyszenia Filmowców Polskich zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej, przyznają od 1985 roku. Wcześniej nagrody polskich krytyków nosiły nazwę Syrenki Warszawskiej, a przyznawane były już od 1956 roku.
Jako Złote Taśmy wręczane są w osobnych kategoriach: dla filmów polskich i zagranicznych. Wśród uhonorowanych tymi statuetkami w latach poprzednich produkcji polskich były m.in.: "Plac Zbawiciela" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego (za 2006 r.), "Cześć, Tereska" Roberta Glińskiego (za 2001 r.), "Trzy kolory. Czerwony" Krzysztofa Kieślowskiego (za 1994 r.), czy "Nadzór" Wiesława Saniewskiego - pierwszego laureata Złotej Taśmy za rok 1985.
Autor: kob/ja / Źródło: źródło: SFP
Źródło zdjęcia głównego: Kuźnia Zdjęć SFP