Po raz pierwszy od prawie 40 lat konserwatorzy obejrzeli pochodzące najprawdopodobniej z XIV wieku freski ozdabiające ściany gdańskiego ratusza. Ocenili, że malowidła są w dobrym stanie. Do tej pory freski były ukryte pod chroniącymi je tkaninami.
Dzieła znajdują się na ścianach Wielkiej Sali Rady. - Dzięki dokumentacji, którą posiadamy, możemy stwierdzić, że są w niemal takiej samej kondycji, jak przed laty, gdy ściany zasłaniano tkaniną – mówiła Maria Bojarska, wicedyrektor Muzeum Historii Miasta Gdańska, które ma siedzibę w ratuszu.
Malowidła zachowane na dużych płatach tynku przedstawiają prawdopodobnie fragmenty łacińskich napisów i malowideł. - Niestety, w 1945 roku ratusz został tak zniszczony, że padł nawet strop Sali Rady. Długi czas deszcz lał się po ścianach i zniszczył część gotyckich tynków z freskami – wyjaśniła Bojarska.
Konserwatorzy-optymiści
Ściany zasłonięto w czasie trwającej do 1970 roku odbudowy ratusza. Wtedy też po raz ostatni przeprowadzono konserwację zachowanych fragmentów. Na samych tkaninach znalazły się obrazy autorstwa XVI-wiecznego holenderskiego artysty Hansa Vredemana de Vries. Te ostatnie, zdjęte dwa tygodnie temu, trafiły do gdańskiego Muzeum Narodowego.
Konserwatorzy są dobrej myśli. Stan fresków od 40 lat się nie pogorszył, a przy tym, obecnie dysponują oni znacznie lepszymi narzędziami i środkami niż ich koledzy w roku 1970. Może zatem udać im się odtworzyć niewidoczne dziś fragmenty malowideł. To z kolei da szansę historykom sztuki na określenie, jakie sceny i postaci przedstawiają freski. - W tej chwili, tylko po nielicznych atrybutach, jakie są widoczne przy postaciach, możemy przypuszczać, że mamy do czynienia z malowidłami przedstawiającymi cnoty – opowiadała Bojarska.
Sala z XIV wieku
Freskom mają się przyjrzeć także historycy. Być może uda im się ustalić, z jakiego dokładnie czasu pochodzą dzieła.
Pomieszczenie zwane dziś Wielką Salą Rady powstało w czasie rozbudowy Ratusza Głównego Miasta Gdańska z lat 1379-82. Do końca XVI wieku w sali odbywały się posiedzenia sądowe. W końcu XVI wieku zdecydowano się zmienić przeznaczenie i wygląd wnętrza. Pomieszczenie stało się salą obrad Rady Miasta, a jego ściany wyłożono po części materią, a po części przykryto wielkoformatowymi obrazami. W 1945 roku Ratusz Głównego Miasta został zniszczony. W trakcie zakończonej w 1970 roku odbudowy, Wielkiej Sali Rady przywrócono wygląd zbliżony do tego z końca XVI wieku.
prm
Źródło: PAP, tvn24.pl