Od czego zależy poziom czytelnictwa? - Od szkół - odpowiedział w programie "Xięgarnia" Irek Grin, kurator do spraw literatury Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Ocenił przy tym, że "polska szkoła zarżnęła książkę". - Zrobiła to w sposób tak skuteczny, że ja jestem przerażony - mówił.
Specjalne wydanie na żywo programu "Xięgarnia" było poświęcone podsumowaniu 12-miesięcznej kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki. Program prowadzili: Max Cegielski i Filip Łobodziński.
Pierwszym gościem był Irek Grin, kurator do spraw literatury ESK Wrocław 2016, który podkreślał, że "ideą Światowej Stolicy Książki jest nie tylko literatura piękna, ale każda książka".
"Poziom czytelnictwa zależy od szkół"
- Tak jak rok temu bylem wściekły, że wszyscy mówili, że nikt nie czyta, tak w tym roku jestem podwójnie wściekły. Dlaczego? Bo pierwszy raz od dwóch lat te fatalne wyniki, bo one nie są fajne, ale pierwszy raz ten poziom czytelnictwa nie spadł, a w niektórych przypadkach nawet wzrósł - powiedział Grin.
- Mam nadzieję, że Europejska Stolica Kultury we Wrocławiu i Światowa Stolica Książki się do tego dołożyły. Oczekiwanie tego, że po latach posuchy i ciągle spadających wyników nagle zobaczymy szybujące słupki jest absurdalne - podkreślił.
Pytany, od czego zależy poziom czytelnictwa, odpowiedział, że "od szkół". - Rozpoznaliśmy w gimnazjalistach to pokolenie, które nie wynosi już książki z domu - mówił Irek Grin.
- Rodzice nie uczą już czytać w domu, a to znaczy, że my musimy to pokolenie rodziców pominąć i pójść bezpośrednio do młodzieży - ocenił. - Oni (gimnazjaliści - red.) znajdują się w statystykach tylko dlatego, że czytają lektury - dodał.
"Polska szkoła zarżnęła książkę"
Jego zdaniem, "polska szkoła zarżnęła książkę". - Zrobiła to w sposób tak skuteczny, że ja jestem przerażony. Nawet nie idzie o listę lektur, a o obcowanie z książką w klasie, o rozmowy nauczycieli z uczniami o tym, co czytamy - powiedział.
- Żaden dom, szczególnie w dynamicznym rozwijającym się społeczeństwie, nie da już tej intymności obcowania z książką. Te role musi przejąć szkoła (...). Wywrócimy się jako kraj, jako cywilizacja jak przestaniemy czytać - podsumował.
Gościem odcinka był też Zygmunt Maćków, kurator do spraw architektury ESK Wrocław 2016, który opowiedział widzom jak ważna jest literatura w przestrzeni miasta i co można zbudować słowami.
23 kwietnia Wrocław przekaże tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO Konakry - stolicy Gwinei. Z tej okazji z inicjatywy prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i UNESCO ruszyła akcja zbierania pieniędzy na zakup 100 tysięcy elementarzy dla gwinejskich pierwszoklasistów.
W kolejnej części programu felieton Janusza Rudnickiego o umieraniu książek.
"Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godz. 18.00 oraz w niedzielę o godz. 02.30.
ZOBACZ CAŁY PROGRAM "XIĘGARNIA"
Autor: tmw,kb/ja,rzw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24