"Niebezpieczne ujęcia. Sto lat fotografii mody w Polsce" to tytuł wystawy, będącej przeglądem dorobku najciekawszych rodzimych fotografów mody. Ekspozycja ilustruje to, co wydarzyło się w polskiej modzie po 1918 roku.
Wystawę, która będzie otwarta od 5 lipca w warszawskiej Galerii IFF (Fort Mokotów, ul. Racławicka 99), przygotowali Aleksandra Jatczak-Repeć i Michał Suchora.
- Burzliwa historia naszego kraju, zmiany ekonomiczne, polityczne i kulturowe, to wszystko znalazło swoje odbicie w modzie i jej przedstawieniach na fotografii. Wystawa zderza ze sobą tak różne formy jak okładki kolorowych magazynów czy zdjęcia z prywatnych archiwów - mówi Suchora.
Ponad 250 prac w jednym miejscu
Na wystawie zostaną pokazane prace m.in. Magdaleny Łuniewskiej, Zuzy Krajewskiej, Sonii Szóstak, Tadeusza Rolkego, Wojciecha Plewińskiego, Krzysztofa Gierałtowskiego, Jerzego Neugebauera, Jacka Poremby, Marka Straszewskiego, duetu Wunsche&Samsel, Jacka Kołodziejskiego, Marcina Kempskiego czy Adama Pucińskiego. Łącznie odwiedzający będą mogli zobaczyć ponad 250 prac, z najróżniejszych momentów polskiej historii po 1918 roku.
- Nie chodziło nam jednak o pełne pokazanie chronologicznego kompendium wiedzy o stuleciu zjawiska, ale o wyłuskanie najbardziej reprezentatywnych obiektów z punktu widzenia antropologii obrazu, a zatem zarówno te o wysokiej jakości artystycznej, jak i te zwyklejsze, przeciętne, i bliższe zwykłym ludziom - podkreśla Jatczak-Repeć.
Wystawę można zwiedzać w dniach 5 lipca - 12 września.
Autor: tmw/adso / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Dzięki uprzejmości Instytutu Fotografii Fort