Powstaje wielka koalicja na rzecz czytelnictwa i bibliotek - Republika Książki. Uroczyście zostanie powołana w środę na inauguracyjnym kongresie w Bibliotece Narodowej. Hasło: "Czytanie włącza". Cel: troska o miejsce książki, czasopism i prasy we współczesnej kulturze.
- Wierzymy, że czytanie jest źródłem naszej wolności i niezależnego myślenia. Wierzymy, że czytanie stymuluje kreatywność i tworzy potencjał twórczy. Jesteśmy przekonani, że czytanie pobudza wyobraźnię, pomaga odnaleźć się we współczesnym, niejednoznacznym świecie, pozwala zrozumieć siebie i innych, uczy mądrze decydować, uniknąć konfliktu, pokonać strach. My, wspólnota ludzi czytających, pragniemy uczynić wszystko na rzecz promocji czytelnictwa – deklarują twórcy Republiki Książki.
W środę w Bibliotece Narodowej odbędzie się kongres inaugurujący Republikę Książki, której celem jest przeciwdziałanie spadkowi czytelnictwa w Polsce.
Patronuje prezydentowa
W skład koalicji na rzecz czytelnictwa i bibliotek wejdą twórcy kultury wysokiej i popularnej, działacze organizacji pozarządowych, czołowi dziennikarze, wydawcy, księgarze, naukowcy, przedstawiciele świata mediów i biznesu. Patronat nad Republiką Książki objęła Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska. Celem Republiki Książki będzie stałe, intensywne wspieranie i koordynacja wszystkich działań na rzecz rozwoju czytelnictwa i bibliotek w najbliższych latach, tak, by dostęp do kultury i wiedzy był jak najszerszy.
"Czytanie Włącza"
Kongres pod hasłem"Czytanie Włącza" rozpocznie obywatelską kampanię łączącą różne środowiska wobec zagrożeń wynikających ze spadającego w Polsce poziomu czytelnictwa, wprowadzenia podatku VAT na książki i czasopisma specjalistyczne oraz groźby systematycznego zmniejszania się liczby kompetentnych odbiorców kultury.
- Naszym celem, w obliczu wielkiej szansy, jaką jest rozpoczęcie Wieloletniego Programu Rządowego Kultura, jest zawiązanie koalicji ponad podziałami, w celu jak najszybszego uruchomienia narodowego programu rozwoju czytelnictwa. Wyrazem naszej wspólnej troski o losy społeczeństwa będzie deklaracja wzajemnego wsparcia i czynnego udziału we wszelkich wysiłkach na rzecz rozwoju czytelnictwa i sieci polskich bibliotek wszystkich typów.
Kto się pojawi?
Kongres poprowadzą Jerzy Baczyński, redaktor naczelny Polityki, oraz Katarzyna Janowska, redaktor naczelna Przekroju. W panelach będą uczestniczyć m.in. minister kultury Bogdan Zdrojewski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Piotr Kołodziejczyk i szef doradców premiera Michał Boni, dziennikarze: Grzegorz Miecugow i Miłada Jędrysik oraz naukowcy - Barbara Fatyga i Przemysław Czapliński.
W forum uczestniczyć będą m.in.: Jacek Bocheński, Grażyna Borkowska, Beata Chmiel, Przemysław Czapliński, Jacek Dehnel, Krystyna Janda, Michał Komar, Marek Kondrat, Janusz Kondratiuk, Irena Koźmińska, Ilona Łepkowska, Wojciech Mann, Krzysztof Materna, Leszek Możdżer, Joanna Mytkowska, Jacek Poniedziałek, Lidia Popiel, Anda Rottenberg, Marysia Seweryn, Rafał Skąpski, Maciej Stuhr, Bogna Świątkowska, Alek Tarkowski, Janusz Tazbir, Magda Umer.
W czasie debaty uczestnicy będą próbowali stawiać diagnozy i dyskutować o modelowych rozwiązaniach dla rozwoju czytelnictwa i stworzenia z sieci bibliotek w Polsce systemu centrów dostępu do wiedzy i kultury. Poszczególne panele poświęcone będą następującym zagadnieniom: książki i biblioteki w strategiach państwa, kryzys czytelnictwa, cyfrowe czytelnictwo oraz przyszłość książek i bibliotek.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl