"Zig-a-zigah" od 25 lat, czyli jubileusz przeboju "Wannabe". "Mamy szczęście być Spice Girls"

Autor:
Tomasz-Marcin
Wrona
Źródło:
tvn24.pl

"Wannabe" ma 25 lat. Spice Girls świętują jubileusz ukazania się jednego ze swoich największych przebojów. "25 lat 'Wannabe'. Wow. Piosenka, która zmieniła życie piątki dziewczyn z Wielkiej Brytanii" - napisała Ginger Spice. "Jestem dumna z tego wszystkiego, co osiągnęłyśmy razem" - dodała. 

Spice Girls 8 lipca 1996 roku opublikowały "Wannabe", która to piosenka szturmem podbiła najważniejsze listy przebojów na świecie. Debiutancki singiel najpopularniejszego girlsbandu w historii muzyki rozrywkowej odniósł największy sukces wśród wszystkich piosenek wydanych kiedykolwiek przez żeńskie grupy wokalne. Tylko do końca 1997 roku światowa sprzedaż singla przekroczyła 7 milionów egzemplarzy.

"Wannabe" ukazało się 8 lipca 1996 rokuShutterstock

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

25 lat "Wannabe"

To był jeden z najbardziej spektakularnych debiutów muzycznych ostatnich dekad i trudno uwierzyć, że piosenka powstała w ciągu pół godziny podczas jednej sesji nagraniowej. Melanie Brown, znana jako Mel B bądź Scary Spice, w autobiografii z 2002 roku napisała, że praca nad debiutanckim singlem była "nagłym twórczym szaleństwem".

Dziewczyny miały przygotowane fragmenty piosenki, a współtwórcy hitu - producent muzyczny Richard Stannard i autor piosenek Matt Rowe - wzięli się za poskładanie tych elementów w całość. W trakcie sesji "spicetki" dorzuciły wymyślone słowo "zig-a-zigah", które szybko przyjęło się w języku potocznym jako wyrażenie chęci dobrej zabawy.

Co oznacza? - Znasz to uczucie, gdy z ekipą macie ubaw i zaczynacie wymyślać głupie słowa? Cóż, wydurniałyśmy się i wymyśliłyśmy "zig-a-zigah". Byłyśmy wtedy w studiu, więc trafiło do piosenki - opowiadała Melanie Chisholm (Mel C bądź Sporty Spice) w rozmowie z magazynem "Billboard". Brytyjska prasa w 2017 roku pisała jednak, że "zig-a-zigah" ma nieco głębszą genezę. Podczas prac w wytwórni pojawiał się nieujawniony z nazwiska, negatywnie nastawiony do zespołu gwiazdor popu lat 80. Dziewczyny zaczęły go określać mianem "sh*t and cigars" ("g***o i cygara"), bo - jak tłumaczyły - "ten facet miał paskudny zwyczaj załatwiania się we wspólnej toalecie podczas palenia cygara". Stąd miało się wziąć "zig-a-zigah", które według "spicetek" było wyrazem sprzeciwu wobec seksistowskich postaw gigantów ówczesnego przemysłu muzycznego.

Spice GirlsShutterstock

"Wannabe" najbardziej rozpoznawalną piosenką po 1940 roku

Grupa nagrała pierwszą wersję w niecałą godzinę. Partie wokalne zostały rozdzielone pomiędzy Emmę, Geri, Mel B i Mel C. Victoria Beckham - wówczas Adams - nie mogła uczestniczyć w pracach nad piosenką i ostatecznie zaśpiewała w partiach grupowych i w chórkach. W efekcie powstała piosenka, która niosła ideę kobiecej solidarności i dziewczyńskiej siły. 

"Wannabe" stała się również najbardziej rozpoznawalną piosenką po 1940 roku - wskazywały badania przygotowane przez Uniwersytet Amsterdamski i Museum of Sience & Industry w Manchesterze w 2014 roku. W projekcie udział wzięło ponad 12 tysięcy uczestników, wyselekcjonowano ponad 220 największych przebojów po 1940 roku. "Wannabe" rozpoznawano średnio po 2,3 sekundy. Inne piosenki rozpoznawano średnio po pięciu sekundach. 

Specjalna EP-ka na urodziny "Wannabe"

Spice Girls miały debiutować zupełnie inną piosenką, a mianowicie "Feed Your Love", która nigdy nie została wydana, gdyż uznano, że soulowa ballada zawierała zbyt erotyczne fragmenty. Piosenka po ponad 25 latach zostanie wydana na specjalnej EP-ce "Wannabe25". Na krążku znajdą się również trzy wersje "Wannabe", w tym te nigdy wcześniej nie publikowane.

Na profilu zespołu na Instagramie opublikowano minutowe wideo, będące kompilacją wykonań piosenki przez całą piątkę z różnymi komentarzami od fanów. Ponadto jubileuszowe posty umieściły prawie wszystkie spicetki. Victoria Beckham zamieściła jedynie relację z archiwalnym zdjęciem.

"To wzruszające, jak wspaniałe to były 25 lata. Podziękowania dla naszych wspaniałych fanów, którzy sprawili, że spełniły się marzenia pięciu dziewczyn"- napisała Emma Bunton - Baby Spice. 

Geri Horner, z domu Halliwell - czyli Ginger Spice - opublikowała kilka archiwalnych zdjęć grupy, określając "Wannabe" jako piosenkę, która zmieniła życia piątki dziewcząt z Wielkiej Brytanii.  "Jestem dumna z tego wszystkiego, co osiągnęłyśmy razem" - wyznała.

Mel B stwierdziła w czwartkowym poście, że trudno uwierzyć, iż to już 25 lat minęło od premiery kultowego przeboju. "Mamy szczęście być Spice Girls, ale to ogromny zaszczyt posiadać najlepszych fanów na świecie. Donikąd nie zaszłybyśmy bez was i nie umiem wystarczająco wam podziękować za całą tę miłość, którą otrzymujemy od was od dwóch i pół dekad" - napisała Scary Spice. 

"Nie mogę się doczekać kolejnego zig-a-zigah" - napisała Mel C. "Z pomocą naszych wspaniałych fanów ta piosenka katapultowała nas w niewiarygodną podróż, dlatego przesyłam wam dużo miłości i podziękowań" - dodała.

Spice Girls - najsłynniejszy żeński zespół w historii muzyki rozrywkowej

Powstały w 1994 roku zespół Spice Girls szczyty popularności święcił w drugiej połowie lat 90., stając się jednym z fenomenów muzyki rozrywkowej końca XX wieku. Wydając zaledwie trzy albumy studyjne, Spice Girls sprzedały ponad 90 mln płyt - najwięcej spośród wszystkich żeńskich zespołów w historii muzyki rozrywkowej.

Zespół rozpadł się w 2000 roku. Siedem lat później piątka powróciła z trasą koncertową. Ostatni raz w pełnym składzie wystąpiły podczas ceremonii zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Autor:Tomasz-Marcin Wrona

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości